Dünya terör saldırısını kınadı

İstanbul Vezneciler’de 7’si polis 11 kişinin hayatını kaybettiği Çevik Kuvvet otobüsüne yönelik düzenlenen bombalı saldırının ardından dünyadan kınama mesajları geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Stoltenberg, İstanbul’da bir polis aracını hedef alan terör saldırısına dair yazılı açıklama yayımladı. Polisler dahil çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı saldırıyı güçlü şekilde kınadığını belirten NATO Genel Sekreteri, açıklamasında şu […]

Eklenme: 7 Haziran 2016 - 12:33 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 22:52 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Beyazıt Vezneciler'de patlama meydana geldi. Alınan bilgiye göre, patlama dolayısıyla olay yerine çok sayıda ambulans ve polis ekipleri sevk edildi. Yaralılar, ambulanslarla çevredeki hastanelere kaldırıldı. Patlama nedeniyle çevredeki iş yerleri ve bazı araçlar zarar gördü. Polis, hasar meydana gelen iş yerlerini boşaltıyor. ( Yakup Çabuk - Anadolu Ajansı )

İstanbul Vezneciler’de 7’si polis 11 kişinin hayatını kaybettiği Çevik Kuvvet otobüsüne yönelik düzenlenen bombalı saldırının ardından dünyadan kınama mesajları geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg:
Stoltenberg, İstanbul’da bir polis aracını hedef alan terör saldırısına dair yazılı açıklama yayımladı. Polisler dahil çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı saldırıyı güçlü şekilde kınadığını belirten NATO Genel Sekreteri, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kalbim kurbanların aileleri ve bir kez daha terör belasıyla vurulan Türk halkıyla beraber. Terörizm, NATO’nun temsil ettiği demokrasi, bireysel özgürlük, insan hakları ve hukukun üstünlüğü değerlerini baltalamak istiyor. Asla hoş görülemez ve meşruiyet addedilemez. NATO, küresel terör tehdidi karşısında Türkiye’yle dayanışma içinde.”

İspanya Dışişleri Bakanlığı:

İspanya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “En az 11 kişinin ölümüne, onlarca kişinin yaralanmasına neden olan, İstanbul’un merkezinde bir polis otobüsüne yönelik terör saldırısını en güçlü şekilde kınıyoruz. İspanya hükümeti olarak ölenlerin ailelerine başsağlığı diler, yaralıların acil ve tam olarak şifa bulmalarını temenni ederiz” ifadesi kullanıldı.

İspanya’nın, terörist barbarlığına karşı mücadelesinde Türkiye’nin resmi kurumları ve halkıyla tam dayanışma içinde olduğu belirtilen açıklamada, İspanya’nın “terörizm belasını sonlandırmak için gösterdiği işbirliğini kararlı bir şekilde devam ettireceği” vurgulandı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM):

AKPM’den yapılan yazılı açıklamada, AKPM Başkanı Pedro Agramunt’un resmi ziyaret için Ankara’da bulunduğu ve Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesi sırasında saldırı haberini aldığı ifade edildi. Açıklamaya göre, Agramunt, görüşmede, Beyazıt Meydanı yakınlarındaki saldırıyı en ağır şekilde kınadı, AKPM olarak Türk halkı ve hükümeti ile dayanışma içerisinde olduklarını belirterek hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Açıklamada, “Teröristlerin gözü dönmüş bağnazlığı bir kez daha İstanbul’u vurdu. Terör, ortak değerlerimizi, kurumlarımızı, yaşam biçimimizi hedef alıyor. Artık terör Suriye ve Irak’ta günlük saldırılarla, Bamako’dan Beyrut’a, Paris’ten İstanbul’a tüm dünyayı tehdit ediyor” ifadesi kullanıldı.

“Korku ve nefret tohumları yayarak toplumlarımızın temelini istikrarsızlaştırmaya çalışan teröristlerin tuzaklarına sadece birlik olursak düşmemeyi başaracağız” mesajı verilen açıklamada, Türk hükümetine tam destek verildiğinin altı çizildi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland:
Avrupa Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada  Jagland’ın masum insanlara yönelik saldırı karşında Türk halkının acısını paylaştığı belirtildi.

Jagland’ın mesajında şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul’da yeniden ölümcül bir saldırı birçok masum insanın ölümüne ve yaralanmasına sebep oldu. Haberler karşısında çok sarsıldım. Bu acımasız saldırılar değerlerimize ve hepimize yöneliktir. Ailelerin acısını paylaşıyorum ve taziyelerimi iletiyorum.”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz:

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ise sosyal medyada yayımladığı mesajla saldırıyı kınadı. Schulz mesajında, “Saldırıyı şiddetle kınıyorum. Polis güçlerine ve saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Paris Belediye Başkanı Hidalgo:

Öte yandan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da sosyal medyada yayımladığı mesajda Vezneciler’de düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerinin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın acısını paylaştığını belirtti.

İslami Eğitim, Bilim ve Kültürel Organizasyonu

İslami Eğitim, Bilim ve Kültürel Organizasyonu (ISESCO), bu sabah İstanbul Vezneciler’de gerçekleştirilen terör saldırısını kınadı.

ISESCO, tarafından yapılan açıklamada, “İstanbul Vezneciler’de meydana gelen menfur terör saldırısını kınıyoruz. Suriye savaşında mazlumların yanında yer alan ülkelerin saldırıya uğradığını bir kez daha gördük. Bu saldırıların hedefi İslam dünyasını kaosa sürüklemektir.” ifadelerine yer verildi.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa dileklerinin iletildiği açıklamada, İslam alemine Türk halkıyla dayanışma çağrısı yapıldı.

ABD Ankara Büyükelçisi Bass:
ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, İstanbul’daki bombalı saldırıya ilişkin Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Bu menfur saldırıyı kınıyor, terörle mücadelede Türkiye ile omuz omuza durmayı sürdürüyoruz” ifadesini kullandı.

Mesajında, İstanbul’daki “vahşi terör saldırısı”ndan derin üzüntü duyduğunu belirten Bass, “Yaralılara acil şifalar diliyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve dostlarına taziyelerimizi sunuyoruz.” sözlerini de kaydetti.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore:

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore’un Twitter’da paylaştığı mesajda ise, “İstanbul sokaklarında bir başka bombalı saldırıdan dolayı yitirilen hayatlar karşısında yine şoktayım. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralananlara acil şifa dilerim” ifadesi yer aldı.

Almanya Ankara Büyükelçiliği:

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği ise Twitter hesabından, Alman Dışışleri Bakanlığının İstanbul’daki terör saldırısına ilişkin mesajını yayımladı. Mesajda, “İstanbul’daki vahşi saldırıyı kınıyoruz. Hayatını kaybedenler için yastayız, kalbimiz ailelerle” denildi.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği:

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği de saldırıya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İstanbul’daki terör eylemini kınıyor ve hayatını kaybedenlerin akrabaları ve yakınlarının acılarını paylaşıyor. Müslümanlara kutsal ramazan ayında gösterilen zulüm, kalplerimizde derin yaralar açmış. Bu menfur terör eylemin herhangi açıklaması olamaz.”

Arnavutluk Ankara Büyükelçisi Genti Gazheli

Başsağlığı mesajını Twitter’dan paylaşan Arnavutluk’un Ankara Büyükelçisi Genti Gazheli de “Bu trajedinin kurbanlarının yakınlarına ve sevdiklerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.” ifadesini kullandı.

 AA