‘Ayağımı bırakırım maçı bırakmam’

Moskova’da düzenlenen 17. Avrupa Wushu Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden Yusuf İslam Parmanbek, ilk maçta sakatlanmasına rağmen turnuvadan çekilmedi ve Avrupa Şampiyonu oldu

Eklenme: 12 Haziran 2018 - 10:11 / Son Güncelleme: 12 Haziran 2018 - 10:11 / Editör: Büşra Kılıç

Yusuf ÇAĞIRTEKİN- İlkses Gazetesi- Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen 17. Avrupa Wushu Şampiyonası’na bir Türk genci damga vurdu. Son dönemde ülkemizin yetiştirdiği en başarılı sporcularından bir tanesi olan Yusuf İslam Parmanbek, turnuvanın ilk maçında sağ bacağına aldığı darbeyle üst adale sakatlığı yaşamasına rağmen, hocasına, “Ayağımı bırakırım, maçı bırakmam” diyerek, büyük acılar çekse de sakat sakat devam ettiği turnuvada bütün maçlarını kazanarak, Avrupa Şampiyonu oldu ve altın madalyayı ülkemize getirdi. Turnuvada sakatlanmasına ve çok acı çekmesine rağmen bir an olsun vazgeçmeyi düşünmediğini söyleyen Yusuf İslam Parmanbek, “Tek hedefim ülkemize o altın madalyayı getirip, İstiklal Marşı’mızı okutmaktı” diyerek herkesin takdirini kazandı. Geçtiğimiz yıl da Avrupa Şampiyonu olarak bizleri gururlandıran Parmanbek’in başarı hikayesini sizlerle paylaşıyoruz.

ŞAMPİYONLUK HİKAYESİ

16 yaşındaki genç sporcumuz Moskova’da düzenlenen 17. Avrupa Wushu Şampiyonası’nda ilk maçında Rus rakibi tarafından ilk rauntta en güçlü silahı olan sağ bacağına aldığı darbeyle talihsiz bir sakatlık yaşadı. Raunt arasında büyük acı çekerek kenara gelen Parmanbek, “Ayağımı bırakırım, maçı bırakmam” diyerek hocasına devam etmek istediğini söyledi ve maça devam etti. Sakat bacağıyla Rus rakibini kalan 2 rauntta mağlup eden Parmanbek, yarı finale yükseldi. Yarı finalde Belaruslu rakibi ile karşılaşan Yusuf İslam Parmanbek, rakibinden ilk maçta sakatlandığı için sarılan sağ ayağına çok ciddi darbeler almasına rağmen mücadeleyi bırakmadı. Raunt aralarında ayağının üzerine basamadığı için kenara getirilen Yusuf İslam Parmanbek, çok büyük bir karakter ortaya koyarak Belaruslu rakibini yenmeyi başardı ve finale yükseldi. Final karşılaşmasında ise Ermeni rakibi ile karşılaşan Parmanbek, hocası Uğur Şenyiğit’in akıllıca taktiği ile sakat olan ayağı yerine sakat olmayan ayağını sardı. Böylelikle rakibin kafasını karıştıran Yusuf İslam Parmanbek rakibinin sakat bacağı ile rakibine vurarak maçı kazandı ve çok anlamlı bir şampiyonluk almış oldu.

“BIRAKMAYI HİÇ DÜŞÜNMEDİM”

İlk rauntta talihsiz bir şekilde sakatlandığını dile getiren Yusuf İslam Parmanbek, “Bacağımın iç kısmı mosmor olmuştu ve çok büyük bir ağrı hissediyordum. Hocalarım soğuk su ile kısa süreli tedavi ettikten sonra o şekilde raunda geri döndüm. Hocalarım endişeli gözlerle bakıyordu ama benim vazgeçmeye hiç niyetim yoktu. Merak etmeyin ayağımı bırakırım maçı bırakmam diyerek, bana olan inançlarının tekrar geri gelmesini istedim. İlk maçın ikinci ve üçüncü raundunu ve sonraki maçları sakat bacakla vura vura kazandım. Final maçına çıktığımda yenersem Avrupa Şampiyonu olacaktım. Neden vazgeçeyim ki? Her şeyimi verdim ve tekrar Avrupa Şampiyonu oldum. Ülkeme o altın madalyayı getirmeyi ve İstiklal Marşı’mızın okunmasını çok istiyordum. Çok şükür ki istediğimi gerçekleştirdim. Bundan sonraki hedefim Brezilya’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nda şampiyonluk yaşamak” diye konuştu.

ÇOK GURURLUYUZ

Yusuf İslam Parmanbek’in en başarılı sporcularından bir tanesi olduğunu söyleyen hocası Uğur Şenyiğit ise, “Yusuf İslam Parmanbek’in bu turnuvada ortaya koyduğu anlamlı karakter, ülkemizin bu zor zamanlarında çok önemli olduğunu düşünüyorum. İlk maçta sakatlanmasına rağmen ki adale sakatlığıydı, eklem sakatlığı olsa asla izin vermezdik devam etmesine, ‘Hocam merak etmeyin gerekirse ayağımı bırakırım, maçı bırakmam’ demesi bizi gerçekten çok duygulandırdı. Turnuva boyunca biz hocaları Uğur Şenyiğit ve Selim Kıpkırmızıören ile birlikte elimizden gelen tüm desteği vermeye çalıştık. Rakipleri sakat olan bacağına sürekli vurarak onu yıldırmaya çalıştı. Benimde aklıma rakibi şaşırtmak için diğer bacağının sarılmasını söyledim. Nitekim rakip de çok şaşırdı ve Yusuf sağ bacağıyla vurarak şampiyon oldu. Çok gururluyuz. Çok karakterli bir sporcu. Hiçbir zaman çalışma ahlakını ve kişiliğini bozmuyor. Turnuvaya katılmamızda yardımcı olan, bizden desteklerini hiç esirgemeyen Türkiye Wushu Federasyonu İcra Kurulu Başkanı Abdurrahman Akyüz ve federasyon başkanımız Mehmet Zeki Akıncı’ya teşekkürlerimizi iletiyoruz” şeklinde konuştu.

“DESTEK BULAMIYORUZ”

Son olarak Yusuf İslam Parmanbek’in çok büyük bir potansiyeli olduğuna da dikkat çeken Uğur Şenyiğit, “2 senede 40’ın üzerinde madalya aldı. Son iki senedir Avrupa Şampiyonu oluyor. Bundan sonraki hedefimiz dünya şampiyonluğu ve favorilerden bir tanesiyiz fakat federasyon haricinde herhangi bir destek ve sponsor bulamıyoruz. Bu turnuvalara onu imkansızlıklar içinde, borç harç içinde yolluyoruz. Belediyelere ve diğer kurumlara defalarca başvurduk ama bir sonuç alamadık. Şu anda sakat sakat geldi ve sakatlığını iyileştirmeye çalışıyoruz ki Brezilya’daki Dünya Şampiyonası’na yetiştirmek için. Belki de Wushu dalında ülkemizdeki ilk dünya şampiyonu olacak. Bu sebeple sporcumuza destek olunmasını istiyoruz” dedi. Uğur Spor Kulübü olarak çok başarılı sporcular yetiştirdiklerinin de altını çizen Şenyiğit, sporcularının her alanda madalya kazanarak kendilerini gururlandırdığını dile getirdi.