Ayakkabı imalatçıları yok olmak üzere

34 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan Mevlüt Çelik, ayakkabı tamirciliği mesleği hakkında bilgi verdi.

Eklenme: 13 Mart 2018 - 08:42 / Son Güncelleme: 13 Mart 2018 - 8:42 / Editör: Büşra Kılıç

Esra SARI- Ticari Hayat Gazetesi- Fabrikasyon ürünlerin çoğaldığı günümüzde el işçiliği, göz nuru fazla olan meslek grupları yavaş yavaş kaybolmaya başladılar. Eskiden her mahalle, her sokakta bulunan ayakkabı imalatçıları günümüzde yok olmaya başladı. Günümüzde ayakkabı tamirciliği meslek haline dönüşmüş durumda.
34 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan Mevlüt Çelik, fabrikasyon ve suni deri olan ayakkabıların, insan sağlığını  kötü etkilediğini kaydetti.

“Fabrikasyon ürünler, kısa süre içinde deforme oluyor”

Günümüzde fabrikasyon ürünlerin artış göstermesiyle beraber el işçiliği fazla olan meslek grupları da yavaştan yok olmaya başladılar.
Çelik; “Fabrikasyon ürünlerle el yapımı ürünler arasında belirgin farklar bulunmaktadır. Özellikle seri üretim yapıldığından dolayı ayakkabılar kısa süre içinde deforme oluyorlar. Fabrikasyon ürün olduklarından dolayı ayakkabılarda dikiş atma gibi durumlar ortaya çıkıyor. Dolayısıyla fabrikasyon ürünlerin kısa sürede deforme olmasından dolayı gençlerin, kullandıkları ayakkabıları atmamalarını, ayakkabı tamircisine götürmelerini tavsiye ediyorum.” ifadesini kullandı.
Yılların ayakkabı ustası Çelik, ayakkabı imalat sektörünün yok olma durumunun olduğunu belirterek, ayakkabı tamirciliğinin asla ortadan kaybolmayacağını kaydetti.

“34 yıldır ayakkabı tamircisi”

Ulus Konya Sokak’ta çıraklıktan başladığı ayakkabı tamirciliğini günümüzde hala devam ettiren Mevlüt Çelik, mesleği severek icra ettiğini kaydetti.
34 yıldır ayakkabı tamircisi olan Çelik, mesleğe ayakkabı imalat işinden başladığını dile getirdi.
Meslek hayatı hakkında bilgi veren ve piyasa koşullarına da değinen Çelik, “Mesleğe başladığım dönemler piyasa çok hareketliydi. Günümüzde maalesef işler daha da azalmaya başladı. Fabrikasyon ayakkabıların çoğalmasıyla el yapımı ve maliyeti fazla olan ayakkabılara talep azaldı. Özellikle el yapımı ayakkabıyı kendimize ve çevremize yapıyoruz.” açıklamasında bulundu.
Mevlüt Çelik, ayakkabı tamirciliği mesleğini kendisinin seçtiğini belirterek, çıraklık döneminin 5 yıl olduğunu sözlerine ekledi.
Çelik, çıraklık döneminin süresinin kişinin kabiliyetine göre olduğunu ifade ederek, kabiliyetin meslek için önemli olduğunu vurguladı.

“El yapımı ayakkabılar ve fabrikasyon ürünler arasındaki farklar”

Yılların ayakkabı ustası Mevlüt Çelik, piyasada bulunan ayakkabıların yüzde 90’nın fabrikasyon olduğunu ifade ederek, el yapımı ayakkabı isteyen kişilerin sayısının azaldığına vurgu yaptı. El yapımı ayakkabılar ve fabrikasyon ayakkabılar arasındaki farkları anlatan Çelik, “Öncelikle el yapımı ayakkabılarla fabrikasyon ayakkabılar arasında kalite farkı var. Malzeme farkı ve el yapımı ayakkabılar daha uzun ömürlüdür.” şeklinde konuştu.

Mevlüt Çelik, iyi ayakkabının birinci sınıf deriden yapıldığından söz ederek, ayakkabının tabanı sığır derisinden yapıldığında kaliteli ürün ortaya çıktığının altını çizdi. Çelik, seri üretim ayakkabıların kısa süre içerisinde deforme olduğunu sözlerine ekledi. Çelik, eskiden piyasada bulunan hakiki deri ayakkabılara özellikle rağbetin çok olduğunu kaydederek, günümüzde seri üretim ayakkabıların tercih edildiğini söyledi.

Mevlüt Çelik, Express dükkânının,1988 yılından itibaren Cebeci’de vatandaşlara hizmet ettiklerini dile getirdi.  Günümüzde ayakkabı imalatının ortadan kalkabileceğini sözlerine ekleyen Çelik, ayakkabı tamirciliğinin asla yok olmayacağının altını çizdi. Dükkâna gelen kemikleşmiş müşterilerinin olduğunu belirterek, ayakkabıların durumuna göre tadilat yapıldığını söyledi. Çelik, “Ayakkabılarda; tamirat, tadilat bunun dışında fermuar değişimi vs. işlemleri yapmaktayız. Ama fabrikasyon ürünler, olduğundan dolayı kısa sürede deforme olabilirler. Müşteriye ayakkabıları yapılabilirlik derecesinin en üstünde sunmaya çalışıyoruz.” diye ifade etti.

“Fabrikasyon ürünler insan sağlığını tehdit ediyor”

Haftanın 6 günü çalıştığını belirten Çelik, fabrikasyon ayakkabıların insan sağlığını tehdit ettiğini sözlerine ekledi. Öğrencilerin yoğunlukta müşterileri olduğunu belirterek, vatandaşların ayakkabı tamirini yapmaları gerektiğini söyledi. İmitasyon ürünleri tavsiye etmediğini belirten Çelik, “Piyasada 20-30 liraya ayakkabı bulmanız mümkün. Durumu olmayanlar ya da öğrenciler, fabrikasyon ürünleri ekonomik koşullar sebebiyle almak durumunda kalıyor. Bize de aldıkları ayakkabıların, tamirlerini yapmak kalıyor.” söyleminde bulundu.
Mevlüt Çelik, derinin canlı olduğunu belirterek, hava geçirdiğini ve insan sağlığını etkilemediğini belirtti. Suni deri ayakkabıların, hava almadığına vurgu yaptı. Çelik, seri üretim ayakkabıların insan sağlığını birçok yönden etkilediğini aktararak, kadınların en çok tercih ettiği topuklu ayakkabıların, bel fıtığı rahatsızlığına sebep olduğunun altını çizdi. Sağlığı tehdit eden ayakkabıların, vücutta neler yaptığını aktaran Çelik, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Ayaklarda mantar yapma durumu söz konusudur. Ayak kokusu beklide en kötü durumlardan bir tanesidir. Vücudumuzun en önemli organı ayak, bütün hastalıkların başlangıcıdır.”