Ayakkabının rotası dünya liderliği

Bayan ayakkabı üretim merkezi olan Kahramanmaraş, yıl içerisinde ürettiği ortalama 200 bin çift ayakkabı ve 5 milyon dolar ihracat…

Eklenme: 11 Ekim 2016 - 11:03 / Son Güncelleme: 11 Ekim 2016 - 11:03 / Editör: Büşra Kılıç

Zeki DEMİR- Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi- Bayan ayakkabı üretim merkezi olan Kahramanmaraş, yıl içerisinde ürettiği ortalama 200 bin çift ayakkabı ve 5 milyon dolar ihracat ile Türkiye’nin yeni yıldızı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin,  “Türklerin ayakkabıda İtalyanların pabucunu dama attı” sözünün çok doğru olduğunu belirten Kahramanmaraşlı bayan ayakkabı üreticileri, yıl içerisinde 500 bin çifte kadar ayakkabı üretebiliyor. 10 bin kişinin direk çalıştığı sektörün yeni hedefi ise Türkiye ve Dünya birinciliği.

2014 yılında Kahramanmaraş ayakkabıcılık sektörünün 2.4 milyon dolar ihracat yaptığını bu rakamın 2015 yılında 5 milyon dolara çıktığını belirten üreticiler, “Ayakkabı, enerji ve diğer sektörlerin hepsinde çok iddialıyız. Kahramanmaraş olarak ta hedeflerimiz arasında bayan ayakkabı üretimini markalaşma ile tamamlamak” dediler.

KURUMLAR İLE ÇALIŞIYORUZ

Mesleğin gelişimi ve kaliteyi düşürmemek için tüm kurum ve kuruluşlar ile ortak toplantı ve seminer düzenlediklerini belirten üreticiler şunlar söyledi: “Sektörün gelişimi için Kahramanmaraş’taki tüm kurumlar, kuruluşlar ile ortak çalışma yapıyoruz. Ar-ge inovasyon ile ayakkabıcılık sektörü lider sektör olma yolunda ilerleyecek. Üretim çeşitliliği ile küresel ekonomiye en iyi uyum sağlayan illerin başında Kahramanmaraş geliyor. Bunun yansıması olarak bayan ayakkabı üretimi, kuyumculuk, tekstil, enerji ve diğer ürün yelpazesinde hep birinciyiz”

672 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

2015 yılında Türkiye’den 672 milyon dolarlık ayakkabı ihracatı yapıldığını belirten üreticiler şunları söyledi: “Kahramanmaraş’ta ayakkabı sektörü denildiği zaman 200 kadar işletme yaklaşık 8-10 bin kadar personel çalışıyor. Ayakkabıcılık sektörü, üretim ve istihdam bakımından, ar-ge ve tasarım çalışmaları bakımından yüksek sanayileşme potansiyeli ile Kahramanmaraş’ın stratejik sektörlerinden birisidir. 80’li yıllarla gelişen serbest ekonomi akımına, günümüzün işbirliği ve kümelenme eğilimleri eklendiğinde iş dünyasının karşısına çok önemli fırsatlar çıkmaktadır. Maalesef uzun yıllar en önemli atılımı yer sorununu çözerek yapacakken çok geç kalan çözümler üretildi. Başka sektörlerde AR-GE, tasarım sizi rakiplere göre ileri götüren bir unsur olmasına rağmen ayakkabı sektöründe bu hayati ön şarttır. Her gün yeni model, yeni tasarımlar çıkarmak zorundayız, yoksa biz hayatta kalınmıyor.

AYAKKABICILIK 150 KAT BÜYÜDÜ

Kahramanmaraş’ta son üç yılın ayakkabı ihracatına baktığımızda 2012’den 2014’e 150 kat artış kaydedilmiştir. 2012 yılında 18.224 dolar, 2013 yılında 1,24 milyon dolar ve 2014’de 2,28 milyon dolar 2015 yılında 5 milyon dolar ihracat gerçekleştiren ayakkabıcılık sektörünün Kahramanmaraş ihracatındaki payı da artmaya devam etmekte, bu da gösteriyor ki Kahramanmaraş’ta ayakkabıcılık sektörü ciddi bir büyüme ve atılım trendinde bulunmaktadır”.