Aydın’ın gözbebeği kestane

Üretim miktarıyla Aydın’ın kestanede ülkede ilk sırada yer aldığını belirten Aydın Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, “Aydın Kestanesi, Avrupa Birliği tescili almasıyla incirle birlikte kentin gözbebeği olacak” dedi.

Eklenme: 23 Kasım 2016 - 09:07 / Son Güncelleme: 23 Kasım 2016 - 9:07 / Editör: Büşra Kılıç

Mehmet KAVAS- Ses Gazetesi(Aydın)- Aydın’da yaklaşık 64 bin dekar alanda üretimi yapılan ve birçok ailenin geçim kaynağı olan kestanenin hasadı Ekim ayı itibariyle başladı. Geçen yıl 21 bin, bu yıl ise yaklaşık 19 bin ton kestane üretimiyle Aydın, ülkede en fazla kestane üretiminin gerçekleştiği kentler arasında ilk sırada yer aldı. ATB’nin girişimleri sonucunda iki yıl önce Türk Patent Enstitüsü’nden coğrafi işaret tescili de alan kestane, incirden sonra kentin tarımda en önemli ihracat ürünü oldu. Yurt içinin yanı sıra İtalya ve Lübnan başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç edilen kestane, fiyatıyla da Aydınlı çiftçilerin yüzünü güldürüyor.

YÜZDE 33’Ü AYDIN’DA

Kestanenin Aydın’ın çok önemli bir tarım ürünü olduğunu kaydeden ATB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, “Aydın Kestanesi’ni tanıtmak amacıyla 2010 yılından bu yana fuar katılımları, röportajlar, coğrafi işaret çalışmaları gibi yoğun bir tanıtım içerisine girdik. Amacımız en fazla kestane üreticisi il olarak Aydın’ın ön plana çıkması. Türkiye kestane üretiminin yüzde 33’ünün ilimizden gerçekleşiyor. Aydın Kestanesi için Avrupa Birliği’ne tescil başvurusu yaptık. Aydın Kestanesi, AB tescili almasıyla incirle birlikte kentin gözbebeği olacak. Borsa olarak kentimizin ürünlerine değer katmak için yoğun bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

TESCİL BEKLİYOR

Aydın kestanesinin Avrupa Birliği (AB) tarafından tescillenmesi için başvuru yaptıklarını kaydeden ATB Başkanı Bosnalı, “ATB adına ‘Aydın Kestanesi’ coğrafi işareti için 8 Eylül 2015 tarihinde “TR-PDO-0005-01362 referans numarasıyla AB Komisyonu’na müracaat yapıldı. Şuan inceleme aşamasında. Başvurumuzla ilgili süreç devam ediyor. Biz ATB olarak süreci yakından takip ediyoruz. Aydın Kestanesi’nin 2018 yılında AB tescili alacağına inanıyoruz” dedi.