Azmiyle gençlere taş çıkarıyor

Aydın’da yaşayan 73 yaşındaki Mehmet Algün, ilerleyen yaşına rağmen tarlasındaki yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki ağaçlara çıkarak zeytin hasadı yapıyor.

Eklenme: 12 Ocak 2018 - 09:09 / Son Güncelleme: 12 Ocak 2018 - 9:09 / Editör: Büşra Kılıç

Mehmet Kavas- Ses Gazetesi- Aydın’da yaşayan 73 yaşındaki Mehmet Algün, ilerleyen yaşına rağmen tarlasındaki yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki ağaçlara çıkarak zeytin hasadı yapıyor. Tehlikeye aldırış etmeden eline aldığı sırıkla gün içerisinde onlarca ağaçtan zeytin silken Algün, topladığı zeytinlerden yağ elde ederek ekmeğini kazanıyor.

Aydın’ın Karpuzlu ilçesi, Ovapınar Mahallesi’nde yaşayan 73 yaşındaki Mehmet Algün, adeta gençlere taş çıkartıyor. İlerlemiş yaşına aldırış etmeyen evli ve iki çocuk babası Algün, kış mevsiminde her sabah erken saatte tarlasının yolunu tutarak gün boyunca zeytin hasadı yapıyor. Yaklaşık 4 metre yükseklikteki ağaçlara çıkan Algün, eline aldığı sırıkla zeytinleri ağaçtan yere düşürüyor. Günde onlarca ağaçtan zeytin hasadı yapan Algün, bin bir zorlukla topladığı zeytinlerden yağ elde ederek evine ekmek götürüyor. Tükenmeyen enerjisiyle 500 yıllık ağaçlardan zeytin hasadı yapan Algün, azmiyle her yaştan vatandaşa örnek oluyor.

“ORGANİK BESLENİYORUM”

Zeytin hasadının zahmetli bir iş olduğunu kaydeden Algün, “Zeytin bizim için önemli bir geçim kaynağı. Bu anlamda zorluklara aldırış etmeden zeytinleri hasat ederek evimize ekmek götürmek zorundayız. Yaklaşık 63 yıldır ağaca çıkarak zeytin hasadı yapıyorum. Doğal yaşamak ve organik beslenme sonucunda bu enerjimi şu ana kadar kaybetmedim. İmkanım el verdiği sürece ağaca çıkarak zeytin hasadı yapıp evime ekmek götüreceğim. Her insan tüm işlerin üstünden gelirler. Yeter ki yapacağına inansın” dedi.