Baba yadigarı ağacı kesmemek için evinin içinden geçirdi

Ordulu emekli öğretmen Necmettin Usta, babasından kalan kiraz ağacını kesmeye gönlü elvermeyince evini ağacın çevresine inşa ettirdi.

Eklenme: 14 Haziran 2017 - 13:05 / Son Güncelleme: 14 Haziran 2017 - 13:05 / Editör: Büşra Kılıç

Ordulu emekli öğretmen Necmettin Usta, kesmek istemediği kiraz ağacını inşa ettiği evin içinden geçirerek, doğayla uyumlu davranışı dolayısıyla takdir topluyor.

Altınordu ilçesine bağlı Eyüplü Mahallesi’nde yaşayan 58 yaşındaki Usta, emekli olduktan sonra kendine ev yapmaya karar verdi.

Evi inşa edeceği kısıtlı alandaki baba yadigarı kiraz ağacını kesmek istemeyen Usta, evini buna göre planladı.

Kiraz ağacı balkon kısmında kalacak şekilde inşa edilen ev görenlerin ilgisini çekerken, Usta ise doğaya karşı bu davranışıyla takdir topluyor.

İki çocuk babası Necmettin Usta, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 yıl önce yaptırdığı evinde babasından kalan ağaca sahip çıktığını söyledi.

Atatürk’ü örnek aldı

Bu kararı verirken Atatürk’ün yaptığı bir eylemi örnek aldığını dile getiren Usta, “Yalova’da köşkün bahçesinde çınar ağacının dalı pencereye gelmesine rağmen Ulu önder Atatürk, köşkü taşıtmış ve çınar ağacının dalını kestirmemiş. Ben de babamdan kalan kiraz ağacını yaşatabilmek için evimi ona göre dizayn ettim.” dedi.

Bazı büyüklerinin, ‘ağaç kurur, sallanır, rüzgardan dolayı çatıya zarar verir’ dediğini anlatan Usta, buna rağmen evini ağaca zarar vermeden yaptırdığını ifade etti.

Usta, bakım ve sulama işlemlerini düzenli yaptığı ağacın meyve vermeye devam ettiğini belirterek, “Bu ağacın yaşatılmasını istiyorum. Bu konuda da çocuklarıma vasiyette bulundum. Nasip olursa kiraz ağacı kurumadığı müddetçe kalacak.” ifadesini kullandı.

Evi yaptırdığı sırada hiçbir çiçek ve yeşilliğe dokunmadığına dikkati çeken Usta, “Evin içerisinden geçen ağacı görenler hayretler içerisinde kalıyor. Bu nedenle de takdir kazanıyorum. Ben öğretmenim, eğitimciyim. Bundan dolayı da etrafıma örnek olmak zorundayım. Örnek olabilirsem de ne mutlu bana. Emekli de olsam eğitimcilik hayatım devam ediyor.” diye konuştu.

Necmettin Usta, evinin damına çıkıp oturarak kiraz yediğini ifade ederek, isteyenlerin de babasının hayrına gelip kiraz yiyebileceğini sözlerine ekledi.

AA