Bağışlarsanız yaşayacaklar

Böbrek 22 bin 159, karaciğer 2 bin 219, kalp 623, pankreas 265, akciğer 51, ince bağırsak 5 ve kornea 2 bin 935.ANKARA (AA) – Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, organ bağışında farkındalığın artırılabilmesi için biri “organ bağışı ve din“, diğeri “organ bağışı ve ölüm” olmak üzere 2 kamu spotunun televizyon kanallarında yayımlanacağını […]

Eklenme: 3 Kasım 2015 - 15:07 / Son Güncelleme: 3 Kasım 2015 - 15:07 / Editör: BIK

Böbrek 22 bin 159, karaciğer 2 bin 219, kalp 623, pankreas 265, akciğer 51, ince bağırsak 5 ve kornea 2 bin 935.ANKARA (AA) – Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, organ bağışında farkındalığın artırılabilmesi için biri “organ bağışı ve din“, diğeri “organ bağışı ve ölüm” olmak üzere 2 kamu spotunun televizyon kanallarında yayımlanacağını bildirdi.

Kahveci, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, organ bağışının bir başkası için yaşama şansı anlamına geldiğini belirtti.

Organ bağışı konusunda toplumsal farkındalığın artırılması gerektiğini vurgulayan Kahveci, olumlu algının bağış oranlarını artırdığını vurguladı. Kahveci, şunları kaydetti:

Avrupa’da ölen insanların aileleri ile yapılan görüşmelerde, organ bağışlama oranı ortalama yüzde 75 civarında iken, ülkemizde bu oran yüzde 23’tür. Organ bağışı sadece tıbbi bir konu değil, aynı zamanda toplumsal, dini ve hukuki yönleri de son derece sofistike bir olgu olarak toplumumuzda sorunlar listesinde yerini korumaktadır. Bu noktadan baktığımızda, organ bağışı farkındalığının arttırılması, toplumun tüm kesimlerinin dahil olması ile mümkündür. Özellikle de siyasetçiler, sanatçılar, sporcular ve aydın insanlar gibi rol modellerin bir adım öne çıkarak organ bağışı konusunda vereceği mesajlar, toplumsal farkındalık açısından son derece önemlidir.

En sık dini gerekçeler, beyin ölümü kavramının anlaşılamaması nedeniyle ölen insanların organlarının yakınları tarafından bağışlanmadığı veya insanların hayatta iken organ bağış kartı almaya yanaşmadığı görülmektedir.”

Kahveci, vakıf olarak Sağlık Bakanlığı ve Organ Nakli Koordinatörleri Derneği ile işbirliği içinde biri “organ bağışı ve din”, diğeri “organ bağışı ve ölüm” olmak üzere iki kamu spotu hazırlandığı bilgisini verdi.

Her iki filmin de bu ay içerisinde TV kanallarında zorunlu yayın kapsamında gösterime girmesinin beklendiğini bildiren Kahveci, vakfın organ bağışı haftası münasebetiyle 10 ilde 500 billboard ile açık hava mecrasında “Hayat Devam Etsin” sloganı ile organ bağışında farkındalık oluşturmaya çalıştığını da belirtti.

En çok böbrek ihtiyacı bulunuyor

Özellikle böbrek başta olmak üzere binlerce kişinin organ bekleme listesinde olduğunu ifade eden Kahveci, şu bilgileri verdi:

Türkiye’de 30 bine yakın kişi, ölen insanların bağışlanacak organlarıyla hayata bağlanmayı beklemektedir. Bu toplamın 22 bini böbrek nakli bekleyen hastalardan oluşmaktadır. Ülkemizde organ nakli ihtiyacının ne kadar yüksek düzeyde olduğunu görmekteyiz. Her yıl 2 binden fazla insanımız uygun bir organ bulunamadığı için bekleme listelerinde hayatını kaybetmektedir. Bugün itibariyle ülkemizdeki organ bekleme listelerinde, böbrek 22 bin 159, karaciğer 2 bin 219, kalp 623, pankreas 265, akciğer 51, ince bağırsak 5 ve kornea 2 bin 935 olarak gösterilmiştir.

Bugün itibariyle 2015 yılı içinde nakil sayıları da böbrek için 2 bin 589, karaciğer 973, kalp 72, pankreas 6, akciğer 26, ince bağırsak 3, kornea 2 bin 491 şeklindedir.”

Muhabir: Yeşim Sert Karaaslan

MU