Bahar kimine eğlence kimine ise işkence

Kış mevsiminin ardından baharın gelmesiyle birlikte hava ısınmaya, doğa canlanmaya başlıyor. Baharın gelmesi ile alerji hastaları için sıkıntı dolu günler başlıyor.

Eklenme: 18 Mayıs 2017 - 09:08 / Son Güncelleme: 18 Mayıs 2017 - 9:08 / Editör: Büşra Kılıç

Melike BOSTAN- Anayurt Gazetesi- Bahar doğayı canlandıran büyüleyici bir mevsim… Baharla birlikte insanda da doğada olduğu gibi canlanma ve mutluluk hissi artar. Havaların ısınıp tabiatın kendini yenilediği bu dönemde insanlarda bahar yorgunluğu denilen; halsizlik, yorgunluk, isteksizlik gibi şikayetlere de sıkça rastlanıyor. Bu belirtilerin hiç bahar alerjisinden olduğunu düşündünüz mü?

Bahar aylarında milyonlarca insanın nezle benzeri belirtileri olur. Burun akıntısı, gözlerde damak-boğaz ve burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı ve hapşırma bunlardan bazılarıdır. Bu belirtiler halk arasında “saman nezlesi”, tıpta da “alerjik nezle” olarak bilinen hastalığa işaret ediyor olabilir. Bu hastalık “alerjen” denilen polen, akar böcekleri, küf mantarları ve hayvan tüylerine karşı vücudumuzun verdiği yanıttır. Ev ortamında bulunan alerjenler bütün bir yıl boyunca belirtilere yol açarken, dış ortamda dönemsel olarak yaygınlaşan ağaç, çimen ve çeşitli otların polenlerine bağlı gelişen alerjiler ise genelde bahar aylarında hastaya sıkıntı verir.

Bahar alerjisi çocuklar ve erişkinlerde görülebilen bir durumdur. Toplumda görülme sıklığı değişmekle birlikte %15-30 arasında görülmektedir. Bahar alerji bulguları çocuklarda genelde 3 yaşından sonra ortaya çıkar. Bunun nedeni çocukların hastalık bulgularını ortaya çıkarmak için birkaç bahar yaşaması gerektiğidir. Tıpkı erişkinlerde olduğu gibi bahar alerjisi çocuklarda da tutulduğu organa göre farklı bulgular oluşturabilir. En sık görülen bulgular gözlerde yanma, kaşıntı, kızarma, şişme, burunda akıntı, tıkanıklık, arkası kesilmeyen hapşırmalar, deride döküntüler ve yine akciğerlerde: öksürük, hırıltı ve nefes darlığı şeklinde olabilir.

İlkbaharın gelişi ile kimileri mevsimin güzelliğini doyasıya yaşarken; bahar ayları kimileri için de eziyete dönüşüyor. Ancak basit önlemlerle mevsimin tadını doyasıya çıkarmak mümkün.

Bahar alerjisinden kurtulmak için:

 • Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin.
 • Tozlu ve polenli ortamlarda bulunmayın, eğer bulunmak zorundaysanız mutlaka maske kullanın. Polen yoğunluğu en çok sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde olmaktadır. Bu saatlerde dışarı çıkmamaya çalışın
 • Polenlerin uçuştuğu mevsimlerde kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun. Rüzgârlı havalarda evde kalmaya çalışın.
 • Burnun dış kısmına ve göz çevresine çok ince bir tabaka şeklinde vazelin sürün, polenler vazeline yapışmakta ve böylece girişleri engellenmektedir.
 • Özellikle kaloriferli evlerde kuru ev havası alerjik rinitin kötüleşmesine neden olabileceğinden, evde hava nemlendiricisi kullanın.
 • Klimalarda kullanılan filtreleri her ay değiştirin, alerjenleri tutan özel filtreler alın. Hava değişimini içeride bulunan havayı kullanarak temizleyen, dışarıdaki havayı kullanmayan özel klimaları tercih edin.
 • Evinizde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçının.
 • Beden temizliğinize dikkat edin, düzenli olarak el ve yüzünüzü yıkarsanız vücudunuza girmek üzere olan polenleri engellersiniz.
 • Yatmadan önce duş almak, saçları yıkamak yararlı olur.
 • Polen mevsiminde giysilerinizi açık havada kurutmayın. Şapka ve ceketlerinizi daha sık yıkayın.
 • Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edin
 • Toz barındırabilecek tarzda kilim, halı gibi ev eşyalarını kullanmamaya özen gösterin.
 • Polen mevsiminde arabada giderken pencereleri kapalı tutun.