Bahçeli’den Erdoğan, İYİ Parti ve Beşiktaş açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin MYK ve il başkanları toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Eklenme: 21 Nisan 2018 - 15:37 / Son Güncelleme: 21 Nisan 2018 - 15:37 / Editör: Ferhat Esnek

MHP’nin Kızılcahamam kampında açıklamalarda bulunan Devlet Bahçeli, İYİ Parti’nin seçime katılıp katılamayacağı tartışmalarına ilişkin “Bunu bilemiyoruz, ilgi alanımız değil. Seçime de girsin. Başka partilerden alamaz, alırsa bizden alır. Biz de rıza gösteririz” dedi. Seçim stratejisine ilişkin soruları yanıtlayan Bahçeli, bir taraftan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi için, bir taraftan da Meclis’e güçlü bir şekilde girmek için çalışacaklarını söyledi

MHP’nin Kızılcahamam kampında gazetecilerin sorularını yanıtlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, erken seçim için iki aylık sürenin yeterli olduğunu söyledi.

Bahçeli, partisinin seçim stratejisine ilişkin sorulara verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı: “MHP’nin geçmişten bu yana Türkiye’nin bugünkü siyasi sosyal şartları da dikkate almak kaydıyla ister zamanında ister erken bir seçim için her zaman hazırlıklı olduğunu ifade edebiliriz. Seçim stratejimiz iki esasa dayanır. Güçlü ve dengeli Meclis birincisi. İkincisi cumhurbaşkanı seçiminin eşzamanlı gerçekleşmesidir. MHP, cumhurbaşkanı seçiminde kendi partisi mensuplarından aday çıkarmamıştır. Adayımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. MHP’nin seçim stratejisi cumhur ittifakı çerçevesinde kendi siyasi kimliğini koruyarak her ilin seçim çevresinde öngörülen sayılarla aday belirlemek suretiyle TBMM’de güçlü olabilecek bir ağırlıkta çalışmalarını sürdürecektir. Bir yanda Erdoğan’ın kazanması için gayret göstereceğiz. MHP’nin siyasi kimliğini korayan bir kadro ile TBMM’de yer almak için çaba göstereceğiz”

“ORTAK MİTİNG YOK”

AK Parti ile ortak miting düzenlemeyi düşünmediklerini açıklayan Bahçeli, “Her koyun kendi bacağından asılır” dedi. Bahçeli, “baskın seçim” değerlendirmeleri ile ilgili olarak da “Zamanında yapılmayan her seçim baskın seçimdir” ifadelerini kullandı.

” İYİ PARTİ SEÇİME GİRSİN”

İYİ Parti’nin seçime katılıp katılamayacağı ile ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine Bahçeli, “Burada biraz dikkatli olmak lazımdır. ‘Seçim 15 Temmuz’da olacak’ sloganı ile siyasallaşma sürecine girenler 15 Temmuz’a gerçekten inanmış olsalardı 15 Temmuz’dan 6 ay önce seçime girme yeterliliğine kavuşmuş olmaları lazımdır. Bunu bilemiyoruz, ilgi alanımız değil. Seçime de girsin. Başka partilerden alamaz, alırsa bizden alır. Biz de rıza gösteririz” diye konuştu.

Olaylı Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi
MHP Genel Başkanı Bahçeli, Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş maçında çıkan olaylara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Maçı takip edemedim ancak Beşiktaş’ın hocası, Türkiye’nin hocasıdır. Türkiye’yi dünya üçüncülüğüne taşımış bir değerdir. Kendisine yapılmış olan bu saldırıyı şiddetle kınadım. Hocamı da aramak suretiyle geçmiş olsun dileklerimi bildirdim. Beşiktaş sahadan kaçmaz, bir Beşiktaşlı olarak söylüyorum.”