Bahçeli’den hükümete çağrı; Yarından tezi yok …

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli’nin konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Eklenme: 29 Kasım 2016 - 11:26 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 22:45 / Editör: Ferhat Esnek
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM grup toplantısına katılarak konuşma yaptı.

MHP lideri Devlet Bahçel Avrupa Parlamentosunun Türkiye kararına karşı AK Parti’ye çağrı yaptı. “AP madem idam cezasını istemiyor, bunu ilişkilerin sonlanması için bahane görüyor, o zaman yarından tezi yok AKP idam cezasıyla ilgili kanun teklifini TBMM’ye taşımalıdır” diye konuşan Bahçeli, Türk birliğine vurgu yaptı.

Ülke olarak ağır sorunlarla pekişmiş bir dönemden geçiyoruz. Sanki yarınsız bir hayatın bütün ağırlığını sırtımızda taşıyoruz. Bu ıstırap verici hal her insanımızın yüzünden açıkça okunmaktadır. Ülkemiz birçok cepheden saldırıya uğrayıp siyasi ve ekonomik operasyonları birbirini kollarken, bunlara set çekmek öncelikli görevdir. Düşmanları güldürmeyeceğiz, hainleri sevindirmeyeceğiz, ülkülerimizden dönmeyeceğiz. Aynı oyun, aynı tertip şimdi yeniden tedavüldedir.

Ekonomik dengelerle oynanarak, sıcak para kozu kullanarak Türkiye köşeye sıkıştırılmak istenmektedir. Hevesleri kursaklarında kalan hıyanet odakları son günlerde nabız yoklamaktadır. Biz bunun bir benzerini 2000-2001 yıllarında yaşamıştık. Bir gecede faiz ve döviz fırlamıştı. Yaşanan ekonomik kriz yıllardır peşimizi bırakmadı. Türkiye’nin bağımsız ve dik duruşundan ürperen sıcak para lobisi ülkemizi terbiye etmeye zorladı. Aynı oyun, aynı tertip şimdi yeniden tedavüldedir.

“Türkiye meşru müdafaasını yapmaktadır”

Sınır ötesine devam eden operasyonlar kesinlikle ara verilmeden devam etmelidir. Türk milleti varlığını ve egemenlik haklarını savunurken ağır bedeller ödemektedir. Şehit haberlerimiz gelmiştir. Milletçe bir kez daha yandık. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Halen tedavi altında bulunan yavrularımıza acil şifalar diliyorum. Mücadelemiz gerekirse Türk milletinin son ferdine kadar devam etmelidir. Karşımızda sadece terör örgütleri değil, kiralık örgütler aracılığı ile fitne odakları fırlatanlar vardır.

Türkiye Cumhuriyeti bağımsız bir devlettir. Gözü olan varsa, o gözleri çıkarmasını biliriz. Mazisi katliam olan ülkelerden öğrenecek hiçbir şeyimiz yoktur. Türkiye meşru müdafaasını yapmaktadır. Bundan hoşlanmayan varsa kendi meselesidir.

Halep’te cinayet vardır. Halep’in ölüme terk edilmesi tarihimize yüz çevirmek demektir. Esad bir yandan Türkiye’nin sabrını test etmekte, diğer yandan teröre sahip çıkmaktadır. Başladığımızı bitirmekten başka yolumuz kalmamıştır. 24 Kasım katilleri Türkiye’ye teslim edilmelidir.

İdam cezası

Avrupa Parlamentosu yozlaşmış niyetini yeniden göstermiştir. Yanlı ve çarpık Avrupa zihniyeti lafta yürüyen müzakerelerin dondurulması için tavsiye kararı almıştır. Üyelik müzakereleri fiilen kesintiye uğramıştır. Bu sakat karar AB’nin yanlı, kasıtlı ve samimiyetsiz tavrını dışa vurmuştur. AB Konseyi parlamentonun bu kararını görüşecek ve kesin karara varacaktır. İdam cezasının yasallaşması halinde katılım sürecinin askıya alınacağı söylenmiştir. Bu bir tehdittir. Yarından tezi yok AKP idam cezasıyla ilgili kanun teklifini TBMM’ye taşımalıdır. Ey mi yaman, bey mi yaman gösterelim. Türkiye’nin kukla devlet olmadığını ispat edelim. AP OHAL’i eleştirirken hiç utanmıyor mu?

“Biz diyoruz ki sonuna kadar Türk birliği”

Biz AB’ye muhtaç olmadığımız gibi Şanghay meraklısı da değiliz. Türk’üz, Türkçüyüz; Turan’ın sevda ve hedefindeyiz. Ne Avrupa Birliği ne Şanghay İşbirliği; biz diyoruz ki sonuna kadar Türk birliği.