Bakan Işık: Düzenlemeyi EMASYA ile ilişkilendirmek haksızlık

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Her yönüyle sivil iradenin hakim olduğu, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımızın yetkilerinin sadece askeri operasyonla sınırlandırıldığı bir düzenleme getiriyoruz. Bunu EMASYA ile ilişkilendirmek, düzenlemeye haksızlıktır” dedi. 

Eklenme: 10 Haziran 2016 - 15:56 / Son Güncelleme: 10 Haziran 2016 - 15:59 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda, Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülmeye başlandı. Toplantıya Milli Savunma Bakanı Fikri Işık (sol 2), Kıdemli Albay İhsan Bülbül (solda) ve Albay Murat Yaman (sol 3) katıldı.

“Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda görüşülüyor.

Görüşmeler sırasında Komisyon üyesi milletvekillerinin konuşmalarının ardından söz alan Milli Savunma Bakanı Işık, “tasarı ile EMASYA Protokolü’nün tekrar canlandırılacağı” iddialarının tamamen asılsız olduğunu söyledi.

Işık, askeri birliklerin terörle mücadelede görevlendirilmesinin 29 Temmuz 1996’da yapılan yasal düzenlemeyle değiştirildiğini, o dönem ilgili kanun hükmüne “gerekli görünen diğer hususlar” ifadesiyle askerin yetkilerinin kapsamının genişletildiğini belirtti.

Görüşülen tasarıyla askerin görevlerinin net şekilde belirlendiğini vurgulayan Işık, “Tasarıyla askerin yetkili kılındığı tek alan operasyonun icra alanıdır. Onu da takdir edersiniz ki vali yapamaz. Bu operasyon icrasında yeni düzenlemeyle getirilen valilerin gözetim ve izlemesidir. Her yönüyle sivil iradenin hakim olduğu, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımızın yetkilerinin sadece askeri operasyonla sınırlandırıldığı bir düzenleme getiriyoruz. Bunu EMASYA ile ilişkilendirmek, düzenlemeye haksızlıktır” diye konuştu.

Tasarıyla sadece operasyonun icra yetkisinin askeri kademelere bırakıldığını, onun dışında her türlü yetkinin sivil otorite olduğunu yineleyen Bakan Işık, sivil ve askeri yetkilerin de tamamen Bakanlar Kurulunun belirlediği usul ve esaslara göre yürütüleceğini söyledi.

“Düzenlemenin, EMASYA ile uzaktan, yakından alakası yok”

Askerlerden tasarıyı hazırlarken “biz şu yetkiyi istiyoruz” diye bir talep gelmediğini, sadece “ben, operasyonları yaparken koordinasyon yetkisini istiyorum” denildiğini anlatan Işık, “Getirilen düzenlemenin, EMASYA ile uzaktan, yakından alakası yok. Dünyanın bütün ülkelerinde normal güvenlik güçlerinin kendi imkanlarıyla müdahale edemediği, merkezi planlama gerektiren operasyonlarda askerin görevlendirilmesi hususu vardır. Şu anda bizim önerdiğimiz düzenleme bunun dışında değildir” dedi.

Bakan ışık, “Asker, milletin emrindedir, başbakana karşı sorumludur. Bütün görevlerini kanunların ve Anayasa’nın çizdiği çerçevede ifa etmenin gayreti içerisindedir” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye, 90’lara dönmeyecek”

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin 90’lı yıllara döndüğü, döneceği değerlendirmelerini de talihsizlik olarak niteleyerek, “23 Temmuz 2015’te gece yatağında hunharca şehit edilen polisler için bu tepki neden verilmedi. ‘Hayır terörle olmaz’ diye neden konuşulmadı. Türkiye 90’lara dönmeyecek, Türkiye’nin 90’lara dönme iradesi olsaydı, bu operasyonlar bu kadar uzun sürmezdi.” diye konuştu.

Terör örgütüne karşı yapılan operasyonlarda asker ve polisin sivillere zarar vermemek için büyük hassasiyet gösterdiğini vurgulayan Işık, “Bu hassasiyet bundan sonra da sürecek ama bilmeliyiz ki hiçbir devlet kendi egemenlik alanında başka bir yapıya müsaade etmez, edemez. Hele hele terörle Türkiye Cumhuriyetini dize getirmeye çalışan güç odaklarına, terör örgütlerini maşa olarak kullananlara karşı da Türkiye Cumhuriyeti diz çökmez. Bu anlayışla bu yasa tasarısı hazırlandı.” dedi. AA