Bakan Kaynak, bölge illerinden gazetecilerle buluştu

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün organizasyonunda Kahramanmaraş’ta bölge illerinden gazetecilerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, yerel basının Türkiye için önemine işaret ederek bu önemin sadece siyasetçiler için değil ülke menfaatleri için de değerli olduğunu vurguladı.

Eklenme: 15 Mart 2017 - 12:38 / Son Güncelleme: 15 Mart 2017 - 13:50 / Editör: Ferhat Esnek
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak (ortada), Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca (Soldan ilk sırada) Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca (sağdan ikinci) Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Erkoç (sağdan birinci)

Kaynak, 15 Temmuz’daki darbe girişiminde basının rolüne ilişkin, “Yereliyle ulusalıyla bizim basınımız hangi siyasi görüşü taşırsa taşısın hangi rengi taşırsa taşısın istiklal ve istikbaline, devletin bölünmez bütünlüğüne sahip çıktı. O gece bazı basın yayın organları helikopterlerle, tanklarla ve askerlerle baskına uğrarken aynı İstiklal Harbi’nde olduğu gibi o zor şartlarda yayınlarına devam ettiler.” dedi.

Kahramanmaraş’taki bölge gazetecilerinin buluşturulduğunu anlatan Kaynak, yerel basının ne kadar önemli olduğunu iki önemli hadisede kendini hissettirdiğini söyledi.

15 Temmuz darbe girişiminde basının rolüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kaynak, şöyle konuştu:

“Devlet işgal edilmiş, boğaz sularında yabancı gemilerin dolaştığı dönemde yerel basınımız kıt imkanlarla, yoklukla, yasaklarla halkımızı bilgilendirmeye istiklal mücadelemize katkı sağlamışlardır. Anadolu’da çok çeşitli önemli basın mensuplarımız, yazarlarımız olmuştur. Halkımızı şimdiki gibi iletişim araçları olmayan dönemde İstiklal Harbi’ne motive etmiştir. 15 Temmuz hain darbe girişiminde de birlikte mücadele ettik. O darbe girişimi gecesinde cumhurbaşkanımızın gerçekten cesareti, başbakanımızın serinkanlı yönetimi, halkımızın kahramanlığı önemli faktördü. Ama şunu da unutmayalım; yereliyle, ulusalıyla bizim basınımız hangi siyasi görüşü taşırsa taşısın hangi rengi taşırsa taşısın istiklal ve istikbaline, devletin bölünmez bütünlüğüne sahip çıktı. O gece bazı basın yayın organları helikopterlerle, tanklarla ve askerlerle baskına uğrarken aynı İstiklal Harbi’nde olduğu gibi o zor şartlarda yayınlarına devam ettiler. O yüzden basınımızın kurtuluş harbindeki ve 15 Temmuz’daki tutumları itibariyle basının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır.”

Basına verilen destek

Yerel ve genel basının gelişimi için ciddi destekler sağlandığını ancak elbetteki bazı sorunlarının halen devam ettiğini anlatan Kaynak, AK Parti hükümetlerinin 15 yıldan beri yerel basının en önemli gelir kaynağı olan kamu ilanlarından mahrum olmamasını sağlamaya çalıştığının altını çizdi.

Basının önemli gelişmelerde büyük fonksiyonlar üstlendiğini anlatan Kaynak, şöyle devam etti:

“Yine önemli bir eşikteyiz. Son 200 yıllık siyasi tarihimizin en önemli hadiselerinden biriyle daha karşı karşıyayız. Son 200 yılı bilerek söyledim. Bizim bir önceki devletimiz Osmanlı dönemi zayıflamaya doğru yol aldıkça hep ıslahat akla gelmiştir. Hep bir reform yapma akla gelmiştir. 2002’den bu yana kalkındırmak, özgürleştirmek istiyoruz. Kalkındırmak istediğimiz Türkiye’nin başarılarının kalıcı hale gelmesi için anayasa değişikliği gündemde. Son 200 yılın önemli eşikleri var, bunlardan birisi de 16 Nisan olacak.”

Konuşmasında Cumhuriyet tarihinin bazı dönüm noktalarından örnekler veren Veysi Kaynak, 15 yıllık AK Parti iktidarında Türkiye’nin gerçekten bir yandan kalkınma tarihinin, bir yandan yasaklar ve antidemokratik uygulamalarla mücadele ettiğini ve ülkeyi dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden biri haline getirdiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, doğrudan milletin seçtiği, doğrudan hükümeti milletin oluşturacağı bir sistem olduğuna dikkati çeken Kaynak, güven oyununun bizzat millet tarafından verildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili doğru olmayan bazı bilgilerin kulaktan kulağa yayıldığına işaret eden Başbakan Yardımcısı Kaynak, “Meclis, Cumhurbaşkanı tarafından istendiğinde feshedilecek. Bu koca bir yalan. Meclis, İstiklal Harbi’nde, Yunan ordularının top seslerine rağmen feshedilememiştir. Meclis 15 Temmuz akşamı, asker kıyafeti giymiş teröristler tarafından, uçaklarla bombalanırken feshedilememiş, kapatılamamıştır. Meclis asla feshedilemez.” değerlendirmesinde bulundu.

‘RESMİ İLANLARIN EŞİT VE TARAFSIZ ÖLÇÜTLERLE DAĞITIMINI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ’

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, BYGEM’in organizasyonunda Kahramanmaraş’ta bölge illerinden gazetecilerin katılımıyla düzenlenen toplantıya katılarak konuşma yaptı.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, 2002’de 36 milyon lira tutarında resmi ilan dağıtımı yapılırken bugün bu rakamın 321 milyon liraya ulaştığını söyledi.

Karaca, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın da katılımıyla, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün organizasyonunda, Kahramanmaraş’ta, bölge illerindeki gazetecilerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantının ülke ve gelecek için önem taşıdığını söyledi.

Kamuya ait resmi ilanların eşit, tarafsız ve objektif ölçütlerle dağıtımını gerçekleştirdiklerini ifade eden Karaca, “2002’de 36 milyon lira tutarında resmi ilan dağıtımı yapılırken, bugün bu rakam 321 milyona ulaşmış bulunmaktadır. Bu meblağ resmi reklamlar da dahil edildiğinde geçtiğimiz yıl için yaklaşık 400 milyon liralık bir devlet desteğinden söz edebiliriz.” dedi.

Karaca, kurumlarının, ülkenin son dönemlerde gerçekleştirmiş olduğu kalkınma hamleleri eşliğinde sağlanan ilerleme ve gelişme doğrultusunda hareket ettiğini belirtti.

Kurumlarının şube sayısını 41’e çıkartarak ülkenin dört bir yanında gazetelere hizmet verir hale geldiğini dile getiren Karaca, şunları kaydetti:

“Meydana gelen tüm bu gelişmelere bağlı olarak günümüz dijital teknolojisinin getirdiği kolaylıklar ve sağladığı imkanlar doğrultusunda kısa sürede 81 ilimizde hizmet verebilecek bir alt yapıya sahip olduğumuzu da ayrıca belirtmek isterim. Basın İlan Kurumu olarak, uzunca bir süredir gazetelerimizin dijital dönüşümü üzerinde ısrarla duruyoruz. Bunu iki sebeple yaptığımızı söyleyebilirim. Birincisi, gazetelerimizin bir işletme olarak faaliyetlerini sürdürmelerini sağlamak ve desteklemek. İkincisi ise fiziki baskılarla dijital medyanın birlikteliğinden daha güçlü bir sinerji oluşturmak. 2016’da yayınladığımız yönetmelik ile tüm gazetelerimizin internet üzerinden yayın yapmalarını zorunlu kıldık ve ek gösterge ile yeni ilave kaynak verdik. Şu an görev alanımızdaki bütün gazetelerimizin internet sitelerinin bulunmuş olmasından memnunluk duyduğumu ifade etmek isterim.”

Karaca, resmi ilanların daha çok kişiye ulaşması açısından günde yaklaşık 600 resmi ilanın gazetelere eş zamanlı olarak kurumları tarafından sevk ve idare edilerek paylaşımlarının yapıldığını kaydetti.

Basın kurumlarına yaptıkları yardımları aktaran Karaca, şöyle devam etti:

“Sadece geçtiğimiz yıl basında fikren ve bedenen çalışan 3 bin 308 kişiye yaklaşık 14 milyon lira faizsiz borç para verilmiştir. Aynı şekilde 170 gazetecimize 680 bin lira muhtaçlık, 14 vefat eden gazetecimizin muhtaç ailesine de 84 bin lira tutarında da ölüm yardımında bulunulmuş, 84 gazete derneğimize 1 milyon 251 bin lira maddi yardım desteğinde bulunulmuştur. Sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında İstanbul’da yayınlanan azınlık gazetelerine de 150 bin lira destekte bulunulmuş, bir gazetemize de 200 bin lira kredi sağlanmıştır.”

“Dünyanın en büyük projelerini gerçekleştiriyorlar”

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca da toplantıya katılarak konuşma yaptı.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca da eskiye nazaran son 15 yılda yapılan atılımlarla insan hakları, demokrasi ve tüm imkanlar açısından büyük gelişmeler olduğunu ifade etti.

Türkiye’de 3 milyondan fazla sığınmacının ağırlandığına işaret eden Akarca, dünyanın hepsinin bir araya gelip yapamadığını Türkiye’nin tek başına yaptığını vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın, Türkiye için en önemli olan projeleri yürüten bir bakanlığın başında bulunduğunu belirten Akarca, şöyle devam etti:

“AFAD olsun, TİKA olsun dünyanın en büyük projelerini gerçekleştiriyor. Kanada 2-3 mülteciyi ülkesine kabul ettiği zaman ve o Kanada’nın genç başbakanı bir mültecinin yanağını okşadığı zaman bu gazetelerin birinci sayfalarında yer alır. Türkiye 3 milyondan fazla mülteciyi barındırıyor, eğitim ihtiyacını karşılıyor. Tüm ihtiyaçlarını sağlık ihtiyaçlarının hepsini karşılıyor. Büyük paralar sarf ediyor. Fakat dünyada yeteri kadar bilinmediğini ya da bilinmek istenmediğini görüyoruz. Bundan dolayı önümüzdeki günlerde çok sayıda yabancı gazeteciyi Türkiye’ye davet edip, mülteci kamplarımızı gezdirip, Türkiye’nin bu mültecilere neler yaptığını, olayın ne boyutta olduğunu anlatmak istiyoruz.” dedi.

Akarca, TİKA’nın dünyanın başarılı bir kuruluşu olduğunu, dünyanın her yerinde çok büyük yatırımlar yaptığını, zor durumda kalmış mazlumlara çok büyük imkanlar sağlandığını belirterek, “Bunlar hep Türkiye’nin başarısı. Ülkemizle ne kadar gurur duysak yeridir.” diye konuştu.