Bakandan yerli otomobille ilgili son açıklama

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü “Türkiye’nin otomobili için daha azimle çalışmaya devam ediyoruz. Yerli otomobil süreci sorunsuz şekilde ilerliyor.” dedi.

Eklenme: 15 Mayıs 2018 - 14:28 / Son Güncelleme: 15 Mayıs 2018 - 14:28 / Editör: Ferhat Esnek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu‘nun kısa süre sonra ortak şirketi kurmak için imza atacağını belirterek, “Yerli otomobil süreci sorunsuz şekilde ilerliyor. Türk sanayisinin geldiği noktayı göstermesi bakımından bir simge de olacak Türkiye’nin otomobili, çağın gerektirdiği bütün donanımlara sahip bir otomobil olacak.” dedi.

Özlü ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Meyra Palace Hotel’de, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) iş birliğiyle düzenlenen, “Bir Düşün Sen” temalı Milli Ulaşım Teknolojileri Tasarım Yarışması Türkiye Sergisi ve Ödül Töreni‘ne katıldı.

Çocukların bilimi, teknolojiyi ve tasarımı öğrenmelerinin, ülke adına umut verici olduğunu dile getiren Özlü, Türkiye’de ortaokullarda öğrenim gören 10 ile 14 yaş arası yaklaşık 6,5 milyon öğrenci bulunduğunu bildirdi.

Bu çocukların “güçlü ve büyük Türkiye”yi daha da ileriye taşıyacak beyinler olduğunu vurgulayan Özlü şöyle devam etti:

“Öğrencilerin içinde eminim ki tasarımlarıyla, icatlarıyla, ortaya çıkaracakları ürünlerle dünyaya örnek olacak, parmakla gösterilecek yetenekler var. Türkiye’nin her yerinde işlenmeyi bekleyen cevherler var. O cevherleri ortaya çıkarmak, geleceğe damga vuracak beyinlere uygun ortamı ve şartları oluşturmak bizim görevimizdir. Onlara yeni dünyanın kapılarını aralayacağız, doğru şekilde yönlendireceğiz.”

Özlü, Milli Ulaşım Teknolojileri Tasarım Yarışması’nın teması olan “Bir Düşün Sen” çağrısının, çocuklara verilebilecek en önemli öğütlerden biri olduğunu belirtti. Özlü, çocukları geleceğin umudu olarak gördüklerini, ülkenin geleceğini onların kodlayacağını söyledi.

“Dünyaya ‘Made in Turkey’ damgasını vuracağız”

Türkiye’nin otomobilini yapmak için yaklaşık 6 ay önce bir araya gelen OGG’nin kısa süre sonra ortak şirketi kurmak üzere imza atacağını bildiren Özlü, şunları kaydetti:

“Yerli otomobil yapma irademizde hiçbir eksilme yok. Aksine Türkiye’nin otomobili için daha azimle çalışmaya devam ediyoruz. Yerli otomobil süreci sorunsuz şekilde ilerliyor. Türk sanayisinin geldiği noktayı göstermesi bakımından bir simge de olacak Türkiye’nin otomobili, çağın gerektirdiği bütün donanımlara sahip bir otomobil olacak. Türkiye’nin otomobili, çocuklarımız için de yol gösterici olacak. Bizim başardığımızı görüp, çok daha fazlasını çok daha iyisini çocuklarımız yapacak. Bu yarışmada olduğu gibi çocuklarımız da geleceğin otomobilini tasarlayacak, yazılımcılar geleceğin teknolojisini geliştirecek, mühendisler geleceğin otomobilini yapacak ve hep birlikte dünyaya ‘Made in Turkey’ damgasını vuracağız.”

Daha sonra öğrencilere ödülleri verildi, bakanlar öğrencilerin projelerinin sergilendiği stantları gezdi.