Bakanlar Akdağ ve Yılmaz diyete başladı

Sağlık Bakanı Akdağ ve Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, bugünden itibaren uygun diyet ve egzersiz programına başlayarak, fazla kilolarını vereceklerini belirtti.

Eklenme: 4 Ekim 2016 - 13:29 / Son Güncelleme: 4 Ekim 2016 - 13:29 / Editör: Büşra Kılıç

ANKARA- Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, beraberlerinde yabancı konuk bürokratlar, Bakanlık yetkilileri ve çocuklarla birlikte, Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla Etlik Yürüyüş Yolu’nda düzenlenen “Her gün 10 bin adım” konulu etkinliğe katıldı.

Akdağ, Türkiye’nin en önemli sağlık sorununun hareketsizlik ve şişmanlık olduğunu, kendisinin de bir miktar fazla kilosunun bulunduğunu söyledi. Fazla kilonun, sağlıklı bir şekilde verilmesi gerektiğini dile getiren Akdağ, şunları kaydetti:

“Bunu daha sonra ifade edecektim ama bugün ifade etmek gerekiyor. Ben de bugün itibarıyla ciddi bir programa başlıyorum. Şu anda kilom biraz fazla, 86 kiloyum. Planımda da birkaç ay içinde en az 10 kilogram vermek var. İnşallah, ben bunu başaracağım. İhtiyacı olan vatandaşlarımızın da bunu başaracağına inanıyorum. Şeker hastalığından tutun, kalp ve damar hastalıklarına, hatta birçok kanser türüne varıncaya kadar hareketsizlik ve şişmanlık önemli bir sebep. Onun için gerçekten hepimizin sorunu, bu iki mesele.”

“21. yüzyılı ancak sağlıklı nesillerle inşa edebiliriz”

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz da sağlıklı yaşamak için hareketli olunması gerektiğinin altını çizerek, “Çağımızın hastalığı nedir derseniz, fazla kilodur. Çünkü, fazla kilo hastalıklara yol açıyor. 21. yüzyılı ancak sağlıklı nesillerle inşa edebiliriz. Dolayısıyla tüm okullarda, önümüzdeki dönemde spor alanında, beden eğitimi alanında çok daha etkin bir şekilde sağlıklı hayata katkıda bulunmaya çalışacağız” diye konuştu.

Kişinin kendi kusurunu görmekte zorlandığını söyleyen Yılmaz, şöyle devam etti:

“Kişiye, ‘Kilolusunuz’ dediğinizde, ‘Ben hiç öyle hissetmiyorum’ der. Dolayısıyla kişinin erdemi, kendi kusurunu kabul etmekten geçer. Herkesin mutlaka, verecek fazla kilosu vardır. Bakanım söyledi, aynı şekilde benim de mutlaka vardır. Aynı şekilde, bugün başlıyoruz. Sayın Bakanım, sağlıklı olarak ne kadar sürede fazla kilomuzu vermemiz gerektiğini söylüyorsa, ben de o kadar diyorum. Çünkü, biz şuna kadar millete ne söz verdiysek yerine getirdik. Yapamayacağımız bir şey söylemedik.”

Yılmaz’ın süreye ilişkin sorusuna Akdağ, “Sayın Bakanım 4 ay içinde 10’ar kilo verelim.” yanıtını verdi. Bunun sözünü veren Yılmaz da “Şu an 80’lerdeyim. İnşallah, dört ay sonra yine buradayız.” diye konuştu.

AA