Baklava ve hünkarbeğendi altın madalya getirdi

Arjantin’de katıldığı yarışmada baklava ve hünkarbeğendi ile altın madalya kazanan eski binbaşı, yeni aşçı O’Donovan, “Dünyada en rahatsız olduğum şey, bize ait yemeklerin Yunan yemeği olarak tanımlanıyor olmasıdır” dedi.

Eklenme: 5 Ekim 2016 - 12:13 / Son Güncelleme: 5 Ekim 2016 - 12:13 / Editör: Büşra Kılıç

NEW YORK- Arjantin’de katıldığı yarışmada baklava ve hünkarbeğendi ile altın madalya kazanan eski binbaşı, yeni aşçı Berna Dönmezer O’Donovan, “Dünyada en rahatsız olduğum şey, bize ait yemeklerin Yunan yemeği olarak tanımlanıyor olmasıdır” dedi.

Askeri üniformasını çıkarıp, aşçı önlüğü giyen O’Donovan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 yıl görev yaptıktan sonra aile bütünlüğünü korumak için 2013’te binbaşı rütbesiyle erken emekliliğini istediğini belirtti.

O’Donovan, kendisi gibi eski bir deniz subayı olan eşinin Birleşmiş Milletler’deki görevi nedeniyle emekli olduktan sonra ABD’ye geldiğini söyledi.

Boş durmayıp faydalı bir şeyler yapmak için İtalyan mutfağı konusunda eğitim almaya karar verdiğini kaydeden O’Donovan, eğitimini tamamladıktan sonra Arjantin’in Mendoza kentinde yapılan “Gourmonde 2016” yarışmasına Türkiye adına katılması için davet aldığını ifade etti.

O’Donovan, 1982’de kurulan ve Türkiye dahil 32 üye ülkesi olan Amerika Gurme Restorancılar Derneği (Aregala) tarafından düzenlenen etkinlikte 150 gastronomi öğrencisi ve 50 gurme için sunumlar yaptığını da belirtti.

“Mutfağımıza sahip çıkmalıyız”

Yarışmada “dünya mutfağında karşılığı bulunmayan bir yemek olduğu” için hünkarbeğendiyi seçtiğini kaydeden O’Donovan, “Dünyada en rahatsız olduğum şey, bize ait yemeklerin Yunan yemeği olarak tanımlanıyor olması. Mutfağımıza sahip çıkmalıyız ” ifadesini kullandı.

O’Donovan, yarışmada Türk yemekleriyle altın madalya ve altın rozet kazandığını söyledi.

“Askerlik kadar olmasa da mutfağın da bir disiplini var” diye konuşan O’Donovan, ABD’de Türk mutfağına Yunanlıların sahip çıktığını ve birçok Türk yemeğinin Yunan yemeği olarak tanıtıldığını vurguladı.

”ABD’de artık Türkiye denilince darbe konuşuluyor”

Emekli asker olarak FETÖ’nün darbe girişimini de değerlendiren O’Donovan, dışarıdan bakıldığında darbe girişiminin Türkiye’nin imajında büyük yaralar açtığını ifade etti.

O’Donovan, “15 Temmuz öncesinde ABD’de Türkiye dediğimiz zaman İstanbul’un ne kadar muhteşem bir şehir olduğu, güzel yemekleri, güzel insanları hakkında konuşulurdu. Şimdi ise Türkiye deyince herkes darbeyi ve Türkiye’nin bir politik kaos içinde olup olmadığını soruyor” dedi.

AA