Bakliyat fiyatları arttı

Yurt genelinde etkili olan kuraklık sadece üreticiyi değil, tüketiciyi de etkiledi. Yıllardır Gıda toptancılığı yapan Osman Değirmenci, “kuraklıkla birlikte ürünün az olması bakliyat fiyatlarında yüzde 20 artışa sebep oldu” dedi. 

Eklenme: 19 Eylül 2016 - 11:46 / Son Güncelleme: 19 Eylül 2016 - 11:46 / Editör: BIK

Kubilay Han Demir- Hakimiyet Gazetesi(Gaziantep)- Son yıllarda beklenilen yağışların olmaması her geçen yıl kuraklığın artmasına sebep oluyor. Kuraklıkla birlikte ürünlerinde az olması özellikle kuru bakliyat fiyatlarında ciddi artışlara yol açtı. Şuan bakliyatta fiyat artışı geçici olarak durdu diyen Gıda toptancısı Osman Değirmenci, “kuraklıktan dolayı her yıl mahsulün azalması bakliyat fiyatlarında yüzde 20 artışına sebep oldu” ifadelerini kullandı.

“HAVALAR SOĞUYUNCA FİYATLAR DAHA DA ARTA BİLİR”

Önümüzdeki günlerde havaların yavaş yavaş soğumaya başlamasıyla fiyatlarda da artışların görülebileceğini söyleyen Değirmenci şöyle devam etti: “Biliyorsunuz bu yıl yine beklenilen yağışların olmamasıyla birlikte beklenilen ürünü çiftçiler alamadı. Ürün az olunca tabi buda bakliyat fiyatlarında artmasına sebep oluyor. Bakliyattaki fiyat artışı bu yılın artışı değil kuraklığın başladığı yıllardan bu yana artış var ve devam ediyor. Fiyat artışının tek nedeni var ürünün az olması. Kuraklık olmasa, ürün çok olsa, fiyatlar düşer ama ürün olmadığı için fiyatlar artıyor. Son günlerde fiyatlarda fazla bir artış yok ama havaların soğumasıyla birlikte fiyatlarda azda olsa biraz daha yükselme olur diye düşünüyoruz.  Yaklaşık yüzde 20 oranında kuru bakliyat fiyatlarında artış var. Şuan ki fiyatlara baktığımızda mesela, simit 2 TL, bulgur 2 TL, pirinç 6 TL, nohut 5 TL, fasulye 6 TL, mercimek ise 6 TL. Kuraklık olmasaydı ürün bol olsaydı bu fiyatların yüzde 20 daha düşük fiyatına vatandaş evine götürebilirdi” ifadelerini kullandı.