Başaran Holding’e ait düşen jetin kara kutusu bulundu

İran’da düşen Türk jetinin kara kutusu bulundu, 1 kişinin cesedine ise halen ulaşılamadı. Hayatını kaybeden 8 kişinin cesedi tespit edilirken, 2 ceset yanık ve parçalanma nedeniyle teşhis edilemedi.

Eklenme: 12 Mart 2018 - 08:42 / Son Güncelleme: 12 Mart 2018 - 11:46 / Editör: Ferhat Esnek

İran’ın Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletinde düşen Başaran Holding’e ait özel uçak kazasında hayatını kaybedenlerden 8 kişinin cesedinin tespit edildiği bildirildi.

8 CESET TEŞHİS EDİLDİ

İran’ın resmi ajansı IRNA’ya konuşan Çaharmahal ve Bahtiyari eyaleti Kızılay Kurumu Arama Kurtarma Birimi Başkan Yardımcısı Rıza Zahiri, gece saat 03.00 sıralarında arama kurtarma timinin olay yerine ulaştıklarını, dağcılardan oluşan timin, 8 cesedi teşhis ettiklerini söyledi.

1 CESET ARANIYOR

Zahiri, 2 cesedin yanık ve parçalanma nedeniyle teşhis edilemediğini 1 cesedin ise arama çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

KARA KUTUSU BULUNDU

Öte yandan Çaharmahal ve Bahtiyari Eyaleti Vali Yardımcısı Cafer Meydani, düşen uçağın kara kutusunun bulunduğunu bildirdi.

Meydani, kara kutunun Kiyar ilçesindeki Helen Dağı’nda bulunduğunu kaydetti.

3’Ü MÜRETTEBAT 11 YOLCU ÖLDÜ

Akşam saatlerinde İstanbul’a gelmek için Birleşik Arap Emirlikleri’nden havalanan Başaran Holding’e ait özel Türk uçağı, ülkenin güneybatısındaki Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletinin Şehrikürd kentine bağlı Kiyar ilçesinin Durk Enar köyü yakınlarına düşmüş, kazada 3’ü mürettebat 11 yolcunun hayatını kaybettiği duyurulmuştu.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: TEKNİK ARIZA SONRASI DÜŞTÜ
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, özel uçağın “teknik arıza” çağrısı yaptıktan kısa bir süre sonra Türkiye saati ile 17.40 sıralarında İran’ın İsfahan eyaletinin 80 mil güneybatısına düştüğünü bildirdi. Olayla ilgili incelemelerde bulunmak üzere AFAD ekipleri, Genelkurmay Başkanlığı’nın tahsis ettiği bir uçakla kaza yerine gitmek üzere yola çıktı.

İkinci Pilot ise Beril Gebeş’ti. Yıllar önce ithalat-ihracat işiyle uğraşırken gönlünü gökyüzüne kaptırmıştı. Uçuş okulunu bitirip pilot lisansını aldı. Türk Hava Yolları’nda uçtu. Daha sonra istifa edip ayrıldı. Başaran Holding’e geçti. Beril Gebeş’nin babası Vecahat Gebeş de Türk Hava Yolları’nda kaptan pilot loraka görev yapıyor.