Başbakan Yıldırım, Boğaz Şehitliği’ni ziyaret etti

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) temasları kapsamında, Boğaz Şehitliği’ni ziyaret ederek, özel defteri imzaladı. KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Fazıl Küçük’ün anıt mezarlarını ziyaretinin ardından, Başbakan Yıldırım, Boğaz Şehitliği’ne geçti. Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti adına hazırlanan çelengi şehitliğe sundu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. Başbakan Yıldırım, şehitlik özel defterine şunları yazdı: “Aziz şehitlerimiz, […]

Eklenme: 1 Haziran 2016 - 13:33 / Son Güncelleme: 1 Haziran 2016 - 13:33 / Editör: BIK
Başbakan Binali Yıldırım, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği KKTC'de Boğaz Şehitliği'ni ziyaret etti. Yıldırım, şehitliği gezerek kabirlere karanfil bıraktı. ( Binnur Ege Gürün - Anadolu Ajansı )

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) temasları kapsamında, Boğaz Şehitliği’ni ziyaret ederek, özel defteri imzaladı.

KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Fazıl Küçük’ün anıt mezarlarını ziyaretinin ardından, Başbakan Yıldırım, Boğaz Şehitliği’ne geçti.

Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti adına hazırlanan çelengi şehitliğe sundu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Başbakan Yıldırım, şehitlik özel defterine şunları yazdı:

“Aziz şehitlerimiz, kahraman Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi uğruna canlarınızı düşünmeden feda ederek mukaddes şehadet mertebesine eriştiniz ve yüce Türk ulusunun şanlı tarihindeki müstesna yerinizi aldınız. Kıbrıs Türk’ünün özgürlüğüne kavuşarak barış, güven ve istikrar içinde yaşaması için gösterdiğiniz büyük fedakarlık her zaman minnet ve şükranla hatırlanacaktır. Bu duygularla büyük Türk ulusunun burada yatan kahraman evlatlarını ve onlarla tek yürek olarak omuz omuza çarpışmış Kıbrıslı Türk mücahitleri minnet ve rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhlarınız şad olsun.”

Şehitler için okunan duaya da katılan Başbakan Yıldırım, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Başbakan Yıldırım, daha sonra Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına geçti. Ziyaret anısına karargah binası önüne fidan diken Yıldırım, Kıbrıs Barış Harekatı’na ilişkin belgelerin sergilendiği müzeyi de gezdi.