Başbakan Yıldırım: Canımızı yakan bu terör belasının hiçbir kutsalı yok

Başbakan Binali Yıldırım, “Canımızı yakan bu terör belasının hiçbir kutsalı yok. Ne ramazan ne oruç ne bayram diyor, günahsız insanları gözlerini kırpmadan, vicdanları sızlamadan öldürüyorlar. Genç polisimizi, askerimizi şehit ediyorlar. Bunlar milli değil, yerli değil. Bunların Türkiye, Türk Milleti gibi bir dertleri olmadığı gibi Kürt halkı için de dertleri yok” dedi.

Eklenme: 13 Haziran 2016 - 10:19 / Son Güncelleme: 13 Haziran 2016 - 10:19 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Tuzla İl Teşkilatı tarafından düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Başbakan Yıldırım, burada bir konuşma yaptı. ( Bülent Doruk - Anadolu Ajansı )

Başbakan Yıldırım, Tuzla Şifa Mahallesi’nde bir ailenin iftar sofrasına konuk olduktan sonra, AK Parti Tuzla Teşkilatı’nın Ay Yıldız Tesisleri’ndeki iftar programında yaptığı konuşmada, AK Parti kurucularından biri olarak siyasette gözünü açtığı yerin Tuzla olduğunu söyledi.

“Yolları böldük ama gönülleri birleştirdik. Hava yolunu halkın yolu yaptık. Hızlı tren bir rüyaydı, bir özlemdi. Bu özlemi gerçeğe dönüştürdük. İletişimde Türkiye’yi Afrika seviyesinden aldık Avrupa’nın en ileri ülkeleri arasına soktuk” diyen Yıldırım, Türkiye’ye yakışanın bu olduğunu ifade etti.

Osman Gazi Köprüsü’nün 30 Haziran’da açılacağını anımsatan Yıldırım, “Olur mu olmaz mı, yapılır mı yapılmaz mı, 50 senedir konuşuluyor. AK Parti öyle bir parti ki dağ gibi sorunları, dağ gibi hizmetlere dönüştüren partinin adıdır AK Parti. Sorunlarımızı asla torunlarımıza havale etmedik. Onların daha güzel bir gelecekte yaşamaları için elimizden gelen her türlü çabayı gösterdik” diye konuştu.

“Ekmeğimizi böleriz, Türkiye’yi böldürtmeyiz”

Ramazan ayının kardeşliğin arttığı, kırgınlıkların, dargınlıkların ortadan kalktığı, dayanışmanın, paylaşmanın had safhaya ulaştığı bir ay olduğunu ifade eden Yıldırım, “Gel gör ki canımızı yakan bu terör belasının hiçbir kutsalı yok. Ne ramazan, ne oruç ne bayram diyor, günahsız insanları gözlerini kırpmadan, vicdanları sızlamadan öldürüyorlar. Genç polisimizi, askerimizi şehit ediyorlar. Bunlar milli değil, yerli değil. Bunların Türkiye, Türk Milleti gibi bir dertleri olmadığı gibi Kürt halkı için de dertleri yok. Öldürülen Kürt, öldürülen Türk. Daha dün Ahlat’ta genç bir kardeşimizi toprağa verdik. Bunlar ipleri üst aklın elinde olan taşeronlardır. Bunların amacı Türkiye’yi bölmektir. Çünkü efendileri böyle söylüyor. Ama hiç merak etmeyin. Ekmeğimizi böleriz, Türkiye’yi böldürtmeyiz. Yolları böleriz, milleti böldürmeyiz” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Tuzla'da bir aile ile iftar yaptı. Yıldırım'a eşi Semiha Yıldırım da eşlik etti.

Başbakan Binali Yıldırım, Tuzla’da bir aile ile iftar yaptı. Yıldırım’a eşi Semiha Yıldırım da eşlik etti.

Başbakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şimdi iyice telaşlandılar. Doğuda da Güneydoğu’da da Batı’da da millet gerçeği gördü. Bunların çirkin yüzünü gördü. Bunların kimin emrinde olduğunu, kimin adına iş yaptığını millet anladı. Bunun bir bedeli oldu. Ancak bu bedellerin hepsini öderiz. Yeter ki birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz daim olsun. Şimdi AK Parti teşkilatları, batıdan doğuya akın akın giriyor. Orada terör belasından mağdur olan, evinden barkından olan kardeşlerimizle dayanışma içinde onların acılarını paylaşıyor. Dün, İstanbul teşkilatımız oradaydı. 3-4 bin Sur’daki kardeşimizle oturdular, iftar sofrasında ekmeklerini onlarla paylaştılar, acılarını hafiflettiler. Bizim ihtiyacımız bu. Bizim, bizden başka dostumuz yok. İçeride, dışarıda Türkiye’nin iyi gün dostları var biliyoruz ama gün bugündür, gerçek dostluğun sınandığı günlerden geçiyoruz .Bu günlerin hepsi gelip geçecek, hiç endişeniz olmasın. Ama bunların sırtını sıvazlayan, bu katil terör örgütünün sırtını sıvazlayan sözde dostlarımız, günü gelince bu milletin yüzüne bakamayacak hale gelecekler. Bugünler de yakındır.”

Başbakan Yıldırım, Ramazan-ı Şerif’in kardeşliğin artarak devamına vesile olmasını dileyerek, bu mübarek günlerde Türkiye’dekiler kadar şanslı olmayan milyonlarca din kardeşinin olduğunu, onların evinden, barkından ayrılmak zorunda kaldığını söyledi.

Yıldırım, 3 milyon kardeşe kucak açıldığını ifade ederek, “Onları bağrımıza bastık. Az önce İl Başkanımız söyledi, 500 bine yakın Suriyeli mülteci kardeşimizi burada misafir ediyoruz, onlara ev sahipliği yapıyoruz. Bize yakışan bu. Biz böyle bir inançtan geliyoruz. Tabi ki yapacağız. Bunu Avrupalılar anlamaz, anlayamıyorlar. ‘Biz bu Türkleri anlayamıyoruz, niye bu kadar insanları kabul ediyorlar.’ Bırakalım da onlar o zulmün altında öldürülsün mü? Öldürmek bizim işimiz değil, bizim iyimiz yaşatmaktır. Hep yaşatmak için çalıştık, bundan sonra da yaşatmaya devam edeceğiz. Bayramınızı da şimdiden kutuluyorum” şeklinde konuştu.

Bayram tatiline giderken herkesi dikkatli olmaya çağıran Yıldırım, “Kurallara uyun, yolların kralı olmaz, yolların kuralı olur” dedi. AA