Başbakan Yıldırım: “Kılıçdaroğlu da bir şeye karar versin”

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partisinin TBMM Grup Toplantısı’ndaki sözlerine ilişkin, “Kılıçdaroğlu da bir şeye karar versin. Önce ‘Amerikan modeli varsa buyurun gelin’ diyor, biz de ‘Buyurduk, hadi sen de buyur gel’ dedik. Şimdi başka bir mazeretin arkasına sığınıyor. Sağır sultan bile duydu, Türkiye, üniter yapıya sahip, tek bayrak, tek millet, tek devlet, tek vatan olarak bölünmez toprak bütünlüğüne sahip bir ülkedir. Cumhuriyetin kuruluşundan beri bu bizim anayasamızın esasını teşkil eder. Şu anda verdiğimiz PKK’yla, terör örgütleriyle mücadelenin amacı da budur, hedefi de budur” dedi.

Eklenme: 15 Haziran 2016 - 08:55 / Son Güncelleme: 15 Haziran 2016 - 8:59 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Başbakan Binali Yıldırım, Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Çalışma ve Sosyal Bakanı Süleyman Soylu ile Kütahya'nın Tavşanlı ilçesi Tunçbilek Beldesindeki Türkiye Kömür İşletmelerine ait Garp Linyitleri İşletmesi Ömerler Yeraltı Mekanize Maden Ocağı'nda, madencilerle iftar yaptı. ( Hakan Göktepe - Anadolu Ajansı )

KÜTAHYA- Başbakan Yıldırım Kütahya programı kapsamında gittiği Türkiye Kömür İşletmelerine ait Garp Linyitleri İşletmesi Ömerler Yeraltı Mekanize Maden Ocağı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldırım, Prof. Dr. Mustafa Aşkar’ın bir televizyon kanalında iftar öncesi yayınlanan programda namazla ilgili kullandığı ifadelere ilişkin soru üzerine, “Değerlendirecek bir yanı yok, halt etmiş. Kim söylediyse zırva” karşılığını verdi.

“Biz dinimizin değerlerini biliyoruz” diyen Yıldırım, “Dinimiz hoşgörü dinidir, dinimiz sevgi dinidir, dinimiz kardeşlik dinidir. Dolayısıyla bu ve buna benzer sözler asla kabul edilemez. Eğer böyle bir laf ettiyse çok büyük hata etmiş, hatanın ötesinde kısacası saçmalamış, zırva. Adı ne olursa olsun, unvanı ne olursa olsun yüzde 99’u, yüzde yüzü Müslüman olan bir ülkede böyle münasebetsiz laflar edenin asla Müslümanlar nezdinde hiçbir yeri yoktur” şeklinde konuştu.

“Kılıçdaroğlu da bir şeye karar versin”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partisinin TBMM’deki Grup Toplantısı’ndaki, eyalet sistemine dair sözlerinin hatırlatılması üzerine Yıldırım, şunları kaydetti:

“Kılıçdaroğlu da bir şeye karar versin. Önce ‘Amerikan modeli varsa buyurun gelin’ diyor, biz de ‘Buyurduk, hadi sen de buyur gel’ dedik. Şimdi başka bir mazeretin arkasına sığınıyor. Sağır sultan bile duydu, Türkiye, üniter yapıya sahip, tek bayrak, tek millet, tek devlet, tek vatan olarak bölünmez toprak bütünlüğüne sahip bir ülkedir. Cumhuriyetin kuruluşundan beri bu bizim anayasamızın esasını teşkil eder. Şu anda verdiğimiz PKK’yla, terör örgütleriyle mücadelenin amacı da budur, hedefi de budur. Ülkemizin bağımsız bütünlüğünü, toprak bütünlüğünü sağlamak, milletimizin 79 milyonun kardeşliğine zarar getirmemek. Dolayısıyla Kılıçdaroğlu, bugün böyle söylüyor, yarın böyle söylüyor, hangi söylediğine millet inanacak ben de merak ediyorum.”

Yıldırım, gazetecilere yaptığı açıklamanın ardından madene inmek için son hazırlıklarını yaptı. Üzerinde isimlerinin yazılı olduğu baretler ve madenci tulumları giyen Başbakan Yıldırım ve bakanlar, madenci fenerlerinin baretlere takılmasının ardından madene indi.

 Maden işçileriyle iftar

Yerin 400 metre altında maden işçilerinin sofrasına konuk olan Yıldırım, bir işçi tarafından okunan ezanın ardından madencilerle iftar yaptı.

Yıldırım ve beraberindeki bakanlar ile 120 işçinin katıldığı iftarda, yöreye özgü bir et yemeği olan “Tavşanlı güveci”nin yanı sıra çorba, pilav ve yine yöreye özgü tahin helvası yenildi.

Başbakan Yıldırım, daha sonra maden ocağındaki anı defterini imzaladı. İşçilere hitap eden Yıldırım, Soma’daki maden faciasını hatırlatarak, hayatını kaybeden işçiler için dua istedi.

Yıldırım, Tavşanlı’da halka hitap etti
Daha sonra Tavşanlı Cumhuriyet Meydanı’nda halka hitap eden Başbakan Yıldırım, alanda bulunan gazileri işaret ederek, “Gazilerimiz, sizler bizim başımızın tacısınız. Sizler bizim geleceğimizin teminatısınız, iyi ki varsınız” ifadesini kullandı.

Gösterilen ev sahipliğinden dolayı teşekkür eden Yıldırım, şunları kaydetti:

“14 yılı beraber geçirdik ama bu 14 yılı boşuna geçirmedik. 14 yıl boyunca birçok sorunun üstesinden geldik. Dağ gibi sorunları dağ gibi hizmetlere dönüştürerek bugünlere geldik. Ekonomide, ulaştırmada, sağlıkta hatırı sayılır kalkınmalara ve hizmetlere imza attık. Türkiye’nin bütün bölgelerine, memleketin her köşesine hizmetlerimiz birer birer gitti. Yolları böldük hayatları birleştirdik, milleti birleştirdik. Bölünmüş yollar hayat kurtarıyor. Türkiye’nin kaynaklarını yine Türkiye için, insanımız için hizmete dönüştürdük.”

Kütahya’ya 13 yılda 7 milyar 600 milyon lira yatırım yapıldığını, kentin daha fazlasına layık olduğunu belirten Yıldırım, 2002’ye kadar şehirde yapılan bölünmüş yol uzunluğunun 23 kilometre olduğunu, AK Parti iktidarında ise bunun 235 kilometre olduğunu vurguladı. “Kütahya’ya yakışan da bu, AK Parti’nin farkı da bu” diyen Başbakan Yıldırım, Zafer Havalimanı’nın da hizmete alındığını anımsattı.

Yıldırım, Kayaboğazı Barajı’nın ana kaynağından Tavşanlı’nın 50 yıllık su problemini çözdüklerini, 810 konutu Tavşanlı’da inşa edip hak sahiplerine teslim ettiklerini, 118 konutun da yapımının devam ettiğini söyledi.

Ayrıca 500 kişilik yüksek öğrenim yurdunu yapıp hizmete sunduklarını, 430 yataklı orta öğrenim yurdunu hizmete aldıklarını, 700 kişilik kapalı spor salonunu Tavşanlı’ya kazandırdıklarını vurgulayan Yıldırım, stadyumu yenilediklerini ancak Tavşanlıspor’u kurtaramadıklarını belirtti.

Yıldırım, Tavşanlıspor’un hak ettiği yerde olması içinde gerekli tedbirleri alacaklarını ifade etti.

Başbakan Binali Yıldırım, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı'nda vatandaşlara hitap etti. ( Ali Atmaca - Anadolu Ajansı )

Başbakan Binali Yıldırım, Kütahya’nın Tavşanlı ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlara hitap etti. ( Ali Atmaca – Anadolu Ajansı )

“Türkiye istikrar içinde büyümeye devam ediyor”

Türkiye’nin yerli kaynaklarıyla gücüne güç katması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini vurgulayan Yıldırım, “Kütahya’da sanatkarın, esnafın, maden işçisinin, çiftçilerin ne kadar ekonomiye katkı sağladığının farkındayız. 14 yıldan bu yana Türkiye’yi kalkındırırken bir yandan da esnafın, çitçinin emekçinin hak ve imkanlarını genişlettik. Sigortalı sayısı ülkemizde AK Parti iktidarının ilk yıllarında 12 milyon iken bugün 21 milyonun üzerine çıktı. İşte büyüyen, kalkınan Türkiye bu. Türkiye istikrar içinde büyümeye devam ediyor. Dünya büyüme rakamları açıklandı. Türkiye 2016’nın ilk 4 ayında dünyanın en hızlı büyüyen 5 ülkesi arasına girdi. 200 ülke içinde 5 ülke arasına girdi. Türkiye’ye, Türk milletine yakışan budur” diye konuştu

Yıldırım, iş güvenliği ve iş sağlığı alanında da birbirinden önemli devrim niteliğinde düzenlemeler yaptıklarını, iş güvenliği yasasını çıkarıp yürürlüğe koyduklarını, madende çalışan vatandaşlar için bu konuda hiçbir fedakarlıktan kaçmadıklarını dile getirdi.

AK Parti iktidarının sosyal güvenlik alanında yaptığı reformlardan bahseden Yıldırım, “Artık 18 günde emekli maaşı bağlanıyor. Genel sağlık sigortasını hayata geçirdik. Sigortalı hastalarımız artık hastane kapılarında ömür tüketmiyor, istediği yerde muayene olup ilaçlarını istediği yerden alıyor. Bizim için siz önemlisiniz. Sizin sağlığınız bizim önceliğimizdir. Bütün bu düzenlemelerin işçi ve memurlarımızın hayatını nasıl da kolaylaştırdığını gayet iyi biliyorsunuz. Engelli çocuğu bulunan kadın çalışanların 5 yıla kadar erken emekli olmasını sağlayacak düzenlemeyi de bu süre içinde gerçekleştirdik. Asgari ücretteki 16 yaş ayrımını tamamen ortadan kaldırdık. Artık 16-18 yaş ayrımı yok. Herkes aynı şekilde asgari ücretten yararlanacak. Sosyal güvenlik alanında adeta bir devrim gerçekleştirdik” değerlendirmesinde bulundu.

“Madende çalışma sürelerini değiştirdik”

Yıldırım, Tavşanlı ve Kütahya’da madenciliğin önemini çok iyi bildiklerini, Tavşanlı’da bu sektörde 5 binin üzerinde doğrudan çalışanın olduğunu bildirdi.

Bölgede yaklaşık 56 bin kişinin dolaylı olarak madencilikten ekmeğini, aşını kazandığına dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

“Seyitömer-Tunçbilek’teki istihdam ile 7 bin kardeşimiz Kütahya’da madenden ekmeğini çıkarıyor. Yer altında çalışan kardeşlerimizde, bir yılda 6 aylık kıdem şartı aranmaksızın iş güvenliği kapsamına aldık. Yer altında çalışan işçilerimize, zorunlu nedenlerden dolayı fazla çalışma, olağanüstü haller hariç, yaptırılmasının önüne geçtik. Zorunlu hallerde yapılacak çalışma için saat başı ücret en az normal çalışma ücretinin iki katı olacak. Gerekçesiz işten çıkarmayı yasakladık ve böylece iş güvencesini tamamen sağladık. Madende çalışma sürelerini değiştirdik. Haftalık çalışma süresini 36 saate indirdik. Bu sayede işçilerimiz artık 5 gün çalışıp, 2 gün tatil yapabilecek.”

Maden işçilerinin yıllık ücretli izin sürelerini dörder gün artırdıklarını anlatan Yıldırım, 1 yıldan 5 yıla kadar kıdemi olanların izinlerini 14 günden 18 güne, 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanların izinlerini 20 günden 24 güne, 15 yıl ve üzeri hizmeti olanların izin sürelerini ise 26 günden 30 güne çıkardıklarını aktardı.

Yıldırım, linyit kömürü ve taş kömürü çıkaran madencilerin en az iki asgari ücret seviyesinde ücret almalarını sağladıklarını, maden sektöründe çalışanların 55 olan emeklilik yaşını 50’ye indirdiklerini, yıpranma hakkıyla artık 43 yaşında madencilerin emekli olabileceğini vurguladı.

“Hedefimiz daha fazla kalkınma, daha fazla adalet”

AK Parti’nin her zaman emekçinin, işçinin yanında olduğunu, bundan sonra da olmaya devam edeceğini anlatan Yıldırım, “Türkiye Kömür İşletmeleri iptal ettiği işçi alımını tekrar açmaya karar verdi. İlk etapta 100 kardeşimizi hemen işe alacaklar. Hayırlı uğurlu olsun. Yeni dönemde hedefimiz daha fazla kalkınma, daha fazla adalet, daha fazla hakça paylaşma olacaktır. 1 Kasım seçimlerinden önce ne söz verdiysek hepsini teker teker yerine getirdik” dedi.

Yıldırım, 2002 den bu yana asgari ücrette artış oranının yüzde 127 olduğunu belirterek, işçi ve BAĞKUR emeklilerine ise 1 Ocak 2016’dan itibaren 1 yıl boyunca 12 maaş yerine 13 maaş verdiklerini, bunun 9,5 milyon emeklinin biraz daha rahat nefes alması demek olduğunu söyledi.

Memurlara da gerekli refah payını verdiklerini, muhtar maaşlarını da 950 liradan bin 300 liraya yükselttiklerini anımsatan Yıldırım, uzman ve erbaşların emeklilik şartlarını iyileştirdiklerini, polislerin hizmet tazminatlarını da yüzde 25 artırdıklarını, astsubayların özlük haklarını iyileştirdiklerini bildirdi.

Yıldırım, 2016 Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması gerçekleştirdiklerini ve hükümet olarak gençlerin istihdamına da çok önem verdiklerini dile getirerek, “İş gücüne yeni katılan, iş bulup evine, ailesine katkı sağlamak isteyen gençlerimize her türlü desteği veriyoruz. Gençlerimiz geleceğimizdir, sevgili gençler, gençlerimiz büyük Türkiye’nin geleceğidir” dedi.

“Türkiye’nin birliği, beraberliği, kardeşliği Kütahya’dan sorulur”

Kadınların çalışma hayatında daha etkin yer almalarını sağlamak için doğuma ilişkin izin ve haklarını artırdıklarını ve artırmaya devam edeceklerini söyleyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün bunları niye anlattım? Şimdi bazıları var, kilometrelerce laf konuşur, bir arpa boyu yol yapamaz ama AK Parti var, kilometrelerce yol yapar, bir arpa boyu konuşur. Laf üstüne laf koyanlardan değil, taş üstüne taş koyanlardan AK Parti’liler. ‘Kütahya’ deyince ay yıldızlı bayrak akla gelir, ‘Kütahya’ deyince tek devlet akla gelir, tek millet akla gelir, tek vatan akla gelir, tek bayrak akla gelir. Türkiye’nin birliği, beraberliği, kardeşliği Kütahya’dan sorulur. Değerli kardeşlerim, yolları böleriz ama Türkiye’yi böldürtmeyiz. Ekmeğimizi böleriz, milleti böldürtmeyiz.”

Kendilerine gösterilen ilgiden dolayı teşekkürlerini ileten Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da selamını getirdiğini ifade etti. Yıldırım, “Hiç ama hiç merak etmeyin, yarınımız bugünümüzden daha güzel olacak, her şey daha güzel olacak. Bu ülkeyi bölmeye çalışan gafiller, teröristler hak ettikleri cezayı alacaklar, bundan hiç endişeniz olmasın. Ülkemiz hakkında çeşitli tezgah kuranlar, desise peşinde olanlar da hak ettikleri cevabı bu yüce milletten er geç alacaklardır” diye konuştu.

AA