Teröristlerin arkasını sıvazlayanlara da gereken yapılacak

Başbakan Binali Yıldırım, Vezneciler’de 6 polis ile 5 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı terör saldırısında yaralananları tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti. Ziyaretin ardından Başbakan Binali Yıldırım, “Sadece terör gruplarına karşı değil, onların içeriden ve dışarıdan arkalarını sıvazlayan, destek veren bütün unsurlara da aynı şekilde tavizsiz gereken her şeyi yapacağız” dedi. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gelen […]

Eklenme: 8 Haziran 2016 - 13:44 / Son Güncelleme: 8 Haziran 2016 - 13:51 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Başbakan Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile birlikte, Vezneciler'de 6 polis ile 5 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı terör saldırısında yaralananları tedavi gördükleri Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret etti. Başbakan Yıldırım, ziyaretin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. ( Mohammed Elshamy - Anadolu Ajansı )

Başbakan Binali Yıldırım, Vezneciler’de 6 polis ile 5 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı terör saldırısında yaralananları tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti. Ziyaretin ardından Başbakan Binali Yıldırım, “Sadece terör gruplarına karşı değil, onların içeriden ve dışarıdan arkalarını sıvazlayan, destek veren bütün unsurlara da aynı şekilde tavizsiz gereken her şeyi yapacağız” dedi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gelen Yıldırım, burada tedavisi devam eden 3 yaralıyı ziyaret ederek, sağlık durumlarına ilişkin bilgi aldı.

Başbakan Yıldırım’a ziyarette, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da eşlik etti.

Farklı binalarda tedavisi devam eden hastaların yanına geçerken, hastane bahçesinde bulunan vatandaşlarla da sohbet ederek selamlaşan Yıldırım, görüşmelerinin ardından beraberindekilerle Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geçti.

Hastane çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Yıldırım, dün sabah saatlerinde İstanbul Üniversitesinin güvenliğinden ve asayişinden sorumlu olan çevik kuvvet ekiplerinin nöbet değişimine giderken maalesef terör örgütünün saldırısına uğradığını hatırlattı.

Saldırıda, 6 polisin ve 5 sivil vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatan Yıldırım, şehitlere ve ölenlere Allah’tan rahmet diledi.

Başbakan Yıldırım, dünden beri yaralıların durumlarını düzeltmek için hastanelerde canla başla çalışıldığını dile getirerek, ziyaret ettiği yaralıların durumların çok iyi olduğunu, bir çoğunun taburcu olup evlerine gittiğini kaydetti.

Şehit polislerin bugün ebediyete uğurlanacağını belirten Yıldırım, Fatih Camisi’nde düzenlenecek cenaze törenine katılacağını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, şöyle devam etti:

“Milletim şunu bilsin ki, terör ne yaparsa yapsın, ister şehirlerimizde alçakça, bombalı, canlı bombalı intihar saldırıları, hangi yöntemi kullanırsa kullansınlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlüdür, Türk milleti bir ve beraberdir. Asla ne milletimizi yıldırabilirler, ne de bu büyük devleti, hiç bir şekilde bu onurlu mücadeleden, bu istikbal mücadelesinden, istiklal mücadelesinden geri döndürebilirler. Onun için nerede olursa olsun, ister şehirde ister kırsalda, terörün Türkiye’nin gündeminden çıkması için canla başla askerimiz, polisimiz, jandarmamız, korucumuz hatta vatandaşlarımız bir vücut olarak, bir ve beraber olarak gece gündüz bu amansız mücadeleyi yapacağız. Sadece terör gruplarına karşı değil, onların içeriden ve dışarıdan arkalarını sıvazlayan, destek veren bütün unsurlara da aynı şekilde tavizsiz gereken her şeyi yapacağız.”

Midyat polis merkezine bombalı saldırı

Bugün de Midyat’ta polis merkezine bombalı saldırı gerçekleştirildiğini ifade eden Yıldırım, “Allah’tan alınan tedbirler, bariyerler vesilesiyle çok çok büyük bir patlayıcı olmasına rağmen, tabii yaralananlar oldu çok sayıda. 30 civarında yaralımız var, 30 küsur. Maalesef şu ana kadar teyit edilen şekliyle 1 polis, 2 vatandaş olmak üzere 3 vefatımız var. Bununla ilgili de son durum budur” diye konuştu.

Yıldırım, gazetecilerin İstanbul’daki terör saldırısında örgütün belirlenip belirlenmediğine ilişkin soru üzerine, “PKK. Katil PKK örgütüdür. Bu bizi şaşırtmadı ama yavaş yavaş çemberleri daralıyor. Hem şehirde, hem kırsalda üzerilerine kararlılıkla gitmeye devam edeceğiz” dedi.

“Polise yönelik haksız ithamlar var”

Başbakan Binali Yıldırım, bu olayların milleti derinden üzdüğünü ve yaraladığını belirterek, teröre karşı hiddeti ve infiali artırdığını, bunu da anlayışla karşıladıklarını söyledi.

Terörle mücadelenin çetin ve kararlılık gerektiren bir şey olduğunu dile getiren Yıldırım, şunları aktardı:

“Önünüzde, arkanızda, sağınızda, solunuzda sizler, bizler gibi insan kılığında bu katiller var. Vatandaşlarımıza zarar vermemek adına emniyet kuvvetlerimiz titiz çalışma yapıyor. Bakın bugün bazı basın yayın organlarında polisimize yönelik haksız ithamlar var. Polis teşkilatımız şehirlerimizde kamuoyuna yansımayan, vatandaşlarımızın hissetmediği yüzlerce buna benzer olayı olmadan önce bertaraf ediyorlar, engelliyorlar. Bize düşen bu kahraman güvenlik kuvvetlerimizin moral değerlerini yüksek tutmaktır. Ben vatandaşlarımdan özellikle istirham ediyorum. Canını dişine takan polisimiz, jandarmamız, askerimiz, korucumuz hatta sivil görevlilerimizin bu ulvi mücadelede, bu istiklal, istikbal mücadelesinde daha fazla yanlarında olmalarıdır, daha fazla destekçi olmalarıdır. Bu vesileyle birçok bombalı saldırıyı, büyük acıları bize yaşatmak isteyenlere karşı aldığı vakitlice tedbirlerden dolayı özellikle İstanbul’da, Ankara’da, büyük şehirlerimizde, polis teşkilatımıza, kahraman polislerimize teşekkür ediyorum. Onlar yeri geldiğinde icap ediyorsa hayatlarıyla ödüyorlar ama vatandaşımızın en az mağdur olması, en az acı çekmesi için büyük fedakarlık yapıyorlar.” AA