Başbakan Yıldırım: Türkiye-KKTC ilişkileri mevsimsel değil

KKTC Başbakanlık binasında KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün ile bir araya gelen Başbakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Türkiye-KKTC ilişkilerinin mevsimsel olmadığını, ilişkilerin bir ömür boyu kardeşlik içinde devam edeceğini belirtti. KKTC’nin bugün de yarın da gelecekte de her türlü ekonomik, sosyal ve siyasi alandaki çalışmalarında Türkiye’yi daima yanında göreceğini vurgulayan Yıldırım, “Yarım asrı aşan bir davamız var. Bu dava […]

Eklenme: 1 Haziran 2016 - 18:47 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:13 / Editör: BIK
Başbakan Binali Yıldırım, özel uçak "ANA" ile saat 10.35'de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) geldi. Ercan Havalimanı'nda, KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün tarafından resmi törenle karşılanan Yıldırım, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, tören kıtasını selamladı. ( Başbakanlık / Mustafa Aktaş - Anadolu Ajansı )

KKTC Başbakanlık binasında KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün ile bir araya gelen Başbakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Türkiye-KKTC ilişkilerinin mevsimsel olmadığını, ilişkilerin bir ömür boyu kardeşlik içinde devam edeceğini belirtti.

KKTC’nin bugün de yarın da gelecekte de her türlü ekonomik, sosyal ve siyasi alandaki çalışmalarında Türkiye’yi daima yanında göreceğini vurgulayan Yıldırım, “Yarım asrı aşan bir davamız var. Bu dava çok sınavlardan geçti. Her seferinde şartlar ne olursa olsun doğrulardan vazgeçmedik, geri adım atmadık. Bundan sonra da atma gibi bir niyetimiz yok. Adada iki toplumlu, adil, sürdürülebilir bir yönetim modeli hayata geçecekse, buna eyvallah. Bu konuda mutabakatımız var. O yüzden 6 başlıkta devam eden müzakereleri her fırsatta sonuna kadar destekliyoruz. Bu önemli fırsatın bir kez daha ıskalanmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu anlamda, KKTC olumlu katkı sağlamak için her türlü gayreti gösteriyor. Güney Kıbrıs’ın da aynı samimiyeti göstermesiyle bu uzun soluklu, kalıcı mutabakat mümkün hale gelir” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, Türkiye ile KKTC arasında önemli projelerin olduğunu, bunların birer birer hayata geçtiğini, alt yapıyla ilgili kendisinin bakan olduğu dönemde başlattıkları yol projelerinin büyük oranda tamamlandığını anlattı.

2016-2018 yıllarını kapsayacak 3 yıllık eylem planında öngörülen diğer işlerin de planlandığı gibi yapılacağını vurgulayan Yıldırım, “Sadece alt yapı yetmez, üst yapıya yönelik çalışmalara da ihtiyaç var. Daha fazla kültürel faaliyetler, daha fazla eğitim faaliyetleri… İki halkın daha da kaynaşması. 2002’de KKTC’ye Türkiye’den hava yoluyla 750 bin civarında seyahat vardı. 5 bin uçuş vardı. Bugün gelinen noktada 5 ayrı şirket 9 noktaya uçuş yapıyor. Yıllık 3 milyon 180 bin yolcu gelip gitmiş. Burada 80 binin üzerinde öğrenci var. Bunları da bizleri birbirimize bağlayan, bağlarımızı güçlendiren unsurlar olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

“Ekonomik olarak ne kadar güçlü olursak, kendi kendimize ne kadar yeterli olursak hem muhataplarımıza hem de bölgemize karşı pozisyonumuz o kadar güçlü hale gelir. Türkiye bu mücadeleyi veriyor. Bir yandan etrafındaki ateş çemberi ile istikrarsızlıkla mücadele ederken, yerinden, yurdundan edilen milyonlara kucak açarken bir yandan da bölgede istikrarı, güveni devam ettirmek için ciddi anlamda çalışmalar yapıyor. Bu sadece Türkiye’nin meselesi değil. Bu mesele bölgenin selameti ve geleceği meselesidir. Bizlere umudunu bağlayan milyonlar var. Onların beklentisini de boşa çıkarmamak gibi sorumluluğumuz var. İnşallah yarın bugünden güzel olacak. Güçlü Türkiye, güçlü KKTC el ele verdiği müddetçe bu bölgede hakkımıza, hukukumuza göz dikenler buradan sonuç alamayacaktır.”

“Ana vatan ile KKTC halkının dayanışması daha da artacak”

KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün ise her fırsatta ana vatan Türkiye’nin desteğiyle var olan KKTC’de, 65. Hükümet’in başbakanını ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Ana vatan Türkiye ile her konuda işbirliği içinde ve karşılıklı güven bağlarını güçlendirerek, Anadolu halkının büyük desteğiyle bugünlere geldiklerini, bundan sonra da aynı yolda yürüyeceklerini aktaran Özgürgün, “Kıbrıs Türk halkı ana vatanın desteği ve Türkiye hükümetlerinin yakın işbirliğiyle güçlü büyük Türk ulusunun güçlü iradesini taşımaktan her zaman büyük gurur duymuştur. 65. Hükümet’e başarılar diliyoruz. Ana vatanın ve Kıbrıs Türk halkının dayanışmasının daha artacağı bir dönem diliyoruz” diye konuştu.