Basın Hayatı 39. Sayı

Değerli Basın Hayatı Okurları

Eklenme: 31 Temmuz 2017 - 13:26 / Son Güncelleme: 31 Temmuz 2017 - 13:26 / Editör: Ufuk Küçükyılmaz

Son sayılarımızda özellikle incelediğimiz konuların, Basın Hayatı dergisinin bir iddiası olduğunu siz değerli okurlarına gösterdiğini umuyoruz. Her sayımızda basının ve medyanın sorunlarını ele alıyor, sektörün uzmanlarından aldığımız görüşlerle değerlendiriyor ve sizlerle paylaşıyoruz. 2011 yılında yayın hayatına başlayan dergimiz bugün 39’uncu sayısına ulaştı. Bu sayımızda medyada ve basında algı yönetimi konusunu kapağa taşırken kitle iletişim araçlarının, toplumları dönüştürmede üstlendiği rolü birçok yönüyle inceledik. Konunun uzmanlarından Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yıldırım ile gerçekleştirilen röportaj, toplum inşasında medyanın etkisine dair çarpıcı örnekler içermekte.

Kurumumuz, Genel Kurul tarafından 26 Ağustos 2016 tarihinde kabul edilen “Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği”nin Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra bu Yönetmeliğe dair tanıtım programları düzenledi. Gerek medya ile gerek paydaşlarımızla yeni Yönetmelik hakkında bilgilendirme toplantıları yaptık. Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunan Bayramoğlu Tatil Köyü’nde valilikler ve kontrol kurulu üyelerine, Kurum şubelerinin bulunduğu illerdeki gazete temsilcilerine yönelik olarak, her biri iki günden az olmayacak şekilde üç toplantı gerçekleştirdik. Ülkemizin son aylarda yaşadığı menfur hadiselerden sonra, teröre karşı topyekûn bir mücadelenin gerekliliğine inanıyor ve yeni Yönetmeliğimizin bu konudaki düzenlemelerini kamuoyuyla paylaşmayı sürdüreceğimizi ifade etmek istiyorum.
Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 80’inci yılında, bu büyük şair ve gazeteciyi sayfalarımızda anıyoruz. Ülke tarihimizin en çalkantılı dönemlerinin şahidi Sebilürreşad dergisini enine boyuna inceleyerek, ilgililerin istifadesine sunduk. Geleneksel medyanın yeni medya ile rekabetine dair hazırladığımız dosyada ise, bu iki mecra birbirlerine gerçekten rakip mi yoksa birbirlerini destekliyor mu konusunu masaya yatırdık. Oluşan yeni medya alıcılarını ve onların özelliklerini de bu konu çerçevesinde ele aldık.

Haber kaynaklarının ve bireyler tarafından paylaşılan fotoğrafların kitlelere aktarımında gerçeklerin nasıl aktarıldığını “Gerçekle efektin savaşı” dosyasında inceledik. Yazı gibi fotoğrafın da bir dili olduğunu, bu evrensel dilin doğru kullanımının sağlıklı bir iletişimin gerçekleşmesini sağladığını, fotoğrafların da kimi zaman algı oluşturmak için kullanıldığını bu dosyamızda örnekleriyle bulacaksınız.

Her sayımızda mutlaka duayen gazetecilerimize yer veriyoruz. Onların tecrübelerini, anılarını, mesleki bilgilerini mesleğin başında olanlara aktararak bir köprü vazifesi görüyoruz. Meslekte 50 yılını geride bırakan Bursalıların ‘Erdal Abisi’ olarak tanınan gazeteci Erdal Özgür’ü sayfalarımıza taşıdık. Duayen gazeteciler kadar basın tarihimizin önemli unsurları gazetelerimizi de tekrar hatırlatmak üzere Basın Hayatı’na konuk ediyoruz. 91 yıllık geçmişe sahip olan Yeşilgiresun gazetesinin uzun yolculuğundan etkileneceğinize inanıyoruz.Geri dönüşleriniz, güzel yorumlarınız daha iyi sayılarla karşınıza çıkmak konusunda bizleri motive ediyor. Yanımızda olduğunuz, okuduğunuz, paylaştığınız için teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Yakup Karaca
Basın İlan Kurumu
Genel Müdür