Basın Hayatı 41. Sayı

Değerli Basın Hayatı Okurları, Medeniyet hamuru olarak tanımladığımız “kâğıt”, bu sayıdaki kapak konumuz. Bir endüstri olarak kâğıdın önemini ve geleceğini; tarihsel gelişim serüvenini de içine katarak uzman görüşleriyle ele alıyoruz. Önceki sayılarda işlediğimiz dijital yayıncılığın fırsat mı, yoksa bir tehdit mi olduğuna dair araştırma dosyamızın devamı niteliğindeki bu kapak konusuna, Kocaeli’de bulunan SEKA Kağıt Müzesi’ni […]

Eklenme: 31 Temmuz 2017 - 13:07 / Son Güncelleme: 1 Ağustos 2017 - 10:26 / Editör: Ufuk Küçükyılmaz

Değerli Basın Hayatı Okurları,

Medeniyet hamuru olarak tanımladığımız “kâğıt”, bu sayıdaki kapak konumuz. Bir endüstri olarak kâğıdın önemini ve geleceğini; tarihsel gelişim serüvenini de içine katarak uzman görüşleriyle ele alıyoruz. Önceki sayılarda işlediğimiz dijital yayıncılığın fırsat mı, yoksa bir tehdit mi olduğuna dair araştırma dosyamızın devamı niteliğindeki bu kapak konusuna, Kocaeli’de bulunan SEKA Kağıt Müzesi’ni de dâhil ederek, ülkemizin kağıtçılık hafızasına satırlarımızda yer vermek istedik.

Kurumumuzun 2016 yılında gerçekleştirmiş olduğu birçok faaliyetin kısa bir özetini bu sayıda derlemeye çalıştık. Gördük ki gazetecilik sektörü açısından gurur duyacağımız işlere imza atmışız. Gazetelerimize 400 milyon TL değerinde resmi ilan ve reklam aktarmışız. Sosyal desteklerimiz ise 15 milyon TL’yi bulmuş. Bu yıl da daha iyisini yapmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Tarihçi-yazar Dr. Ahmet Uçar, Birinci Dünya Savaşı’nda esir düşen askerlerimizin, zor şartların hüküm sürdüğü esir kamplarında çıkardıkları gazete ve dergileri, okurlarımız için kaleme aldı. Yazıda “Aziz yurttan uzaktayız/Dikenli bir kafesteyiz/Gör, bizi ey nazlı hilal/Ne haldeyiz, ne gündeyiz” dizelerinde olduğu gibi yüreğinizi kabartacak yazılar, şiirler ve ilginç haberler var.

Burada, yeri gelmişken 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yıldönümünde, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyorum. Aydınlık geleceğimizin teminatı çocuklarımızın da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.

Yazılı basının dijital dönüşümünün üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Bunu yaparken sadece paydaşların değil, gençlerin fikirlerinin de önemli olduğundan hareketle yedi bölgemizi temsilen yedi ilimizde gençlerimizin konuşacağı çalıştaylar düzenliyoruz. Bu etkinliklerden bize yol gösterecek değerli dönüşler alacağımızdan eminim.

Sahayı yakinen bilen gazeteci-akademisyen Prof. Dr. Atilla Girgin, yerel basınımızın kamuoyu oluşturma gücünü ve yönetenlerle yönetilenler arasındaki işlevini konu alan bir makale kaleme aldı. Makalede, yerel basını teşvik eden etkenler ve ülkemizde yerele yönelişin nedenleri üzerinde de duruluyor.

Önümüzdeki günlerde Türk televizyonculuğu yeni bir döneme girecek. TRT World’ün ardından dünyaya İngilizce seslenecek ilk özel televizyon kanalı olacak
“a NEWS”i Dış Haberler Şefi Orhan Sali’ye, “a haber”in yayın politikasını ve dijital medyaya bakışını ise Yurt Haberler Şefi Kerem Ulak’a sorduk.

Gazete ve gazeteci için fikri takibin ne denli önemli olduğunu, kadın cinayetleri konusuyla Zonguldak’ta meydana gelen bir örnek olay üzerinden anlatmaya çalıştık. Aynı yazıda basın meslek ilkeleri yönüyle bu tür haberlerde sıklıkla görülen hataları da aktardık.

Basın Tarihi köşemizde, Bartın ilimizle özdeşleşen Bartın gazetesine yer veriyoruz. Altı gencin çıktığı yolda, Cemal Aliş’in şahsında sembolleşen azmin ve ideallerin gazetesi Bartın…

Duayen köşemizde ise, Çorum’a gideceğiz ve bu küçük Anadolu şehrine ömrünü adayan bir ismi; Mehmet Yolyapar’ın yaşam hikâyesini aktaracağız.

Hizmet veren servis müdürlüklerimizi tanıtmayı bu sayımızda Muhasebe Müdürlüğümüzle sürdürüyoruz.

İlgiyle okuyacağınız ümidiyle saygılarımı sunuyorum.

Yakup Karaca
Basın İlan Kurumu
Genel Müdür