Basın Hayatı 42. Sayı

Değerli Basın Hayatı Okurları…

Eklenme: 26 Temmuz 2017 - 09:32 / Son Güncelleme: 30 Temmuz 2017 - 14:27 / Editör: Ufuk Küçükyılmaz

Ülkemizde resmi ilanların dağıtılmasına aracılık eden Basın İlan Kurumu, 1961 yılından beri Türk basınının destekçisi olmuş, adeta gelişimi için cansuyu olma vazifesini üstlenmiştir. Dünyada Kurumumuza benzer fazla örnek bulunmamakla birlikte bazı ülkelerde basına yönelik devlet destekleri mevcuttur. Yeni sayımızda, dünyada ve Türkiye’de basına yönelik devlet desteklerini inceledik. Avrupa ülkelerini, Amerika Birleşik Devletleri’ni ayrı ayrı kaleme alarak, bu konuya dair bir perspektif tutmak istedik.
Adalet Bakanlığı ile Basın İlan Kurumu arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Bakanlığa ait resmi ilanların, UYAP-İLANBİS entegrasyon sistemiyle Kurumumuza gönderilmesine ilişkin uygulama 13 Nisan 2017 Perşembe günü itibariyle başladı. Bütün işlemlerin elektronik ortamda yapılması kâğıt kullanımı, iletişim maliyeti ve zamandan önemli ölçüde tasarruf edilmesini de beraberinde getirecek. Bu sistemin çalışmasıyla resmi ilan statüsündeki mahkeme kararları ve ilan metinleri elektronik ortamda alınacak. Yine bu sistemle bütün adliye teşkilatı resmi ilan ve reklam yayınıyla alakalı gazetelerin künye bilgilerini görebilecek. Adliyelerimiz, gazetelerimizin tiraj bilgilerini, ilanın yayınlandığı gazete nüshasını da kurulan bu elektronik sistemde takip edebilecek. Bunun, hem her iki devlet kurumu hem de vatandaşlarımız için büyük bir kolaylık sağlayacağına inanıyorum.
Basın Tarihi köşemizde, kısa bir süre devlet statüsü kazanmış olan Hatay’da Türkçe ve Fransızca olarak çıkarılan resmi gazeteye dair bilgileri okuyabilirsiniz. Bu şekilde gazetenin içeriğine, gazetede yer alan resmi ilan ve reklamlara ait bilgilere vâkıf olabileceksiniz.
Türk basınının Nene Hatun’u 84 yaşındaki Esma Erdem Hanımefendiden meslektaşlarının öğreneceği çok şey var. Eşiyle birlikte kurdukları matbaada, çıkardıkları gazete ile mesleğe başlayan Esma Hanım, eşinin vefatından sonra da gazetesini çıkarmayı sürdürerek, meslek aşkını gözler önüne seriyor. Bu meslek tecrübesini okurken etkileneceğinizi umuyoruz.
Mesleğinde duayenleşmiş ve tam 64 yılını gazeteciliğe vermiş olan bir diğer gazeteci Rıdvan Uysal okurları zamanda yolculuğa çıkaracak.
Annesinin çeyiz sandığında başlayan karanlık oda tecrübesini yarım asrı aşan fotoğrafçılık serüvenine dönüştüren Hilmi Nakipoğlu’nu ve eşsiz fotoğraf müzesini ziyaret ettik. İlk fotoğraf makinelerinden başlayarak yakın tarihe kadar kullanılmış olan kimi gözde, kimi lüks, kimi işlevsel yüzlerce fotoğraf makinesini, müzenin ambiyansını, koleksiyonerliği sayfalarımıza taşıdık.
Ankara’nın Bâbıâlisi Rüzgârlı Sokak, şimdilerde eski günlerini arasa da biz o günleri hatırlatmayı, mesleğe yeni başlayanlara aktarmayı borç bildik. Bir zamanlar tam anlamıyla gazeteci fabrikası olan Rüzgârlı Sokak’tan geçenlerin anlatıları, yaşananlar bugün için basın çalışanlarına çok şey söylüyor.
Basının özellikle yerel basının sorunları ve çözüm önerileri dergimizde mutlaka yer bulan konular arasında yer alıyor. Gazetelerin en büyük sıkıntıları arasında bulunan tiraj konusu, “Milyonları Aşan Şehirlerde Gazete Satışları Nasıl Artar” makalesinde irdeleniyor.
Teknolojik ilerlemeler karşısında basının durumu, basını ilgilendiren yeni teknolojiler Dijital İletişim Uzmanı Volkan Köse’nin yazısında en güncel haliyle okurlarıyla buluşuyor.
Dergimize, dosya konularımıza ait geri dönüşlerinizi her zaman beklediğimizi bir kez daha hatırlatarak, teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Yakup Karaca
Basın İlan Kurumu
Genel Müdürü