Basın Hayatı 43. Sayı

Değerli Basın Hayatı Okurları
Geçen yıl 15 Temmuz gecesi yaşadığımız hain darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçti.

Eklenme: 14 Temmuz 2017 - 10:12 / Son Güncelleme: 25 Temmuz 2017 - 9:51 / Editör: BIK

O gece ve sonrasında Türk basını, Türk medyası daha önce örneğine az rastlanır bir sınav verdi ve bu sınavdan alnının akıyla çıkmayı başardı. Geçen yıl Türk ve Dünya Basınının 15 Temmuz darbe girişimini nasıl ele aldığını inceleyen bir dosya hazırlayarak, bu konuya dikkat çekmiştik. Bu yıl ise “15 Temmuz direniş ruhunu anlamak” üzerine bir kapak dosyası çalıştık. Bu ruhun devletimizi ve milletimizi ayakta tutan ruh olduğu açıktır. Basınımızın verdiği imtihanı bizler de ölümsüzleştirmek istedik. 16-17-18 Temmuz 2016 tarihlerinde gazetelerimizin attığı manşetleri “15 Temmuz ve Manşetler” başlığı altında bir kitap hazırlayarak, Basın İlan Kurumu Yayınları’ndan çıkardık, kamuoyunun istifadesine sunduk. Bir daha böyle meşum zamanların yaşanmaması duasıyla bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, Türkiye’mize geçmiş olsun diyorum.
Milli Mücadele basını konulu makalemiz, hem döneme hem de basın tarihimize dair çok ciddi hatırlatmaları, bilgileri içinde barındırıyor. Bir milletin özgürlüğü yolunda en önemli vazifelerden birini üstlenen Millî Mücadele gazeteleri, yaygın basının merkezi olan İstanbul işgal altında olduğu için kısıtlanan milletin haber alma ihtiyacını başarıyla yerine getirdiler. Prof. Dr. Caner Arabacı konuyu etraflıca kaleme alarak, dergimize katkı sundu.
Kısa bir süre önce aramızdan ayrılan kıymetli gazeteci- yazar Akif Emre hakkında hazırladığımız “Mazlum coğrafyaların sesi kısıldı” dosyası, bir gazetecinin vazifesinin sadece köşesinde bitmediğinin en büyük kanıtı oldu. Kendi halinde sessiz sakin yol alan Emre’nin vefatının sanılanın aksine Türk basınında derin bir boşluk bıraktığını, her fikirden insanın ona dair olumlu, övgü dolu, hüzünlü yazılarından anlamış olduk. Onun okurları ile arasında kurduğu bağ, bütün gazeteciler için örnek olacak türde. Akif Emre nezdinde kaybettiğimiz bütün basın emekçilerine rahmet diliyorum.
Kültür ve sanat konusu politikalarıyla, uygulama alanlarıyla üzerinde sıklıkla konuşulan, fikirler, projeler üretilen bir alan. Gazeteci – yazar Gülcan Tezcan, yıllardır bu sahada çalışan bir basın emekçisi olarak kültür sanat gazeteciliğini ele alarak, bu konuda farkındalığımızı artıran bir yazı hazırladı. Buradan hareketle yeni politikalar üretilmesi ve gazete sayfalarının bu uyarılar eşliğinde yeniden gözden geçirilmesi sektör adına da faydalı olacaktır.
Basınımızın sorunlarını her fırsatta işlemeye, birlikte ve ilgili kurumlar ile çözümler üretmeye özellikle yerel basınımızın gelişmesi, büyümesi, dijital dönüşüme ayak uydurabilmesi için gerekli adımlarda yanlarında olmaya çalışıyoruz. Bu sayımızda her bölgeden yerel basın temsilcilerine gönderdiğimiz anketimize gelen cevaplar ışığında, yerel basının sorunları ve çözüm önerileri üzerine bir yazı hazırladık.
Gazetecilik yolculuğunda yarım asrı geride bırakan yerel gazetelerimizden bu kez Çengel gazetesi, yerel basının Malatya temsilcilerinden Arapgir Postası, Aydın ilimizden duayen sayfamıza konuk olan Recep Başkar basın tarihimizden süzülüp, 43. sayımızda siz değerli okurlarımıza buluşturduk.
Bir sonraki sayımızda görüşmek üzere, iyi okumalar dilerim.

Yakup Karaca
Basın İlan Kurumu
Genel Müdürü