Başkanlık odasını sokağa taşıdı

Nevşehir’in Avanos ilçesinde Belediye Başkanı İnce, “Başkanlık Odası Sokakta” adı verilen projeyle 15 günde bir farklı mahallede portatif çalışma odası oluşturarak halkla bir araya geliyor.

Eklenme: 9 Eylül 2016 - 11:19 / Son Güncelleme: 9 Eylül 2016 - 11:20 / Editör: Begüm Çelik

NEVŞEHİR – Nevşehir’in Avanos ilçesinde Belediye Başkanı İsmet İnce, “Başkanlık Odası Sokakta” projesi çerçevesinde 15 günde bir farklı mahalleye kurulan çadırda halkla buluşuyor.

Vatandaşların, sorunlarına çözüm arayabildiği uygulamada, belirlenen mahalle ve “başkanlık çadırı”nın kurulacağı alanın önceden duyurusu yapılarak halkın başkanla buluşması sağlanıyor.

Çalışma odasını sokağa taşıyarak halkın sorunlarını yerinde dinleyen Belediye Başkanı İsmet İnce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bürokrasinin getirdiği engelleri ortadan kaldırarak halkla iç içe olabilmek amacıyla projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

Belirlenen mahallede portatif çalışma alanı oluşturularak, belediye personeli ve meclis üyeleriyle halkın sorunlarını dinlediklerini kaydeden İnce, “Belediye başkanı halktan uzak olmamalı. Halkın sorunlarına bizzat ayağına giderek çözüm bulmak çok daha doğru bir uygulamadır. Vatandaşa yakın olma düşüncemiz nedeniyle başkanlık odasını halkın ayağına götürmeyi uygun bulduk.” diye konuştu.

Projenin, en çok ev kadınlarını ve yaşlıları memnun ettiğini dile getiren İnce, talepleri aracısız dinleyip, ilk elden çözüme kavuşturmak için çalışma yürütüldüğünü aktardı.

“İlk elden kısa vadede çözüm üretiyoruz”

İnce, şöyle devam etti:  “Belediyelerdeki her türlü değerler halkımıza ait. Belediye başkanı vatandaşın emanetçisi ve hizmetçisidir. 15 günde bir farklı mahalleye gidip ‘Başkanlık Odası’ adını verdiğimiz çadırı kurup, halkla iç içe olup dertlerini dinliyoruz. Yöneten ile yönetilen arasında büyük mesafeler olmamalı, sonuçta insanların alın teri üzerine oturuyoruz. Sosyal ilişkiler açısından farklı bir yöntem uyguluyoruz. Halkın beklentisine cevap veren bir yönetim tarzı sergilediğimizi düşünüyorum. İleri ki günlerde başka mahallelere de giderek projeyi sürdüreceğiz. Halkımız sabahın erken saatlerinde geliyor. Son derece pozitif tepkiler aldık, çok sıcak ifadeler duyuyoruz. Çeşitli taleplerde bulunuyorlar, bizler de ilk elden kısa vadede çözüm üretiyoruz.”

Proje kapsamında Alaaddin Mahallesi’ne kurulan “başkanlık çadırı”nı ziyaret eden vatandaşlardan Halil Tem, geçmişte bu şekilde bir uygulamaya şahit olmadığını, ilçeyle ilgili sorunları belediye başkanına bizzat anlatmanın memnun edici olduğunu söyledi.

Tem, “Bu çalışma böyle devam ettiği sürece bizi memnun ediyor. Başkan ayağımıza kadar geldi, kendisiyle konuşup dertlerimizi anlatıyoruz.” dedi.

Mahalle muhtarı İhsan Balkan da projenin belediye ile halkı buluşturması açısından önemli olduğuna işaret etti.

Balkan, mahallelerinde yol ve çevre temizliği ile ilgili sorunların bu uygulama sayesinde çözüme kavuştuğunu da sözlerine ekledi.

AA