Batı Şeria’da gerginlik: 99 yaralı

Batı Şeria’da İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çıkan çatışmalarda 99 Filistinli yaralandı.RAMALLAH (AA) – Batı Şeria’da İsrail askerleri ile Filistinliler arasında bugün çıkan çatışmalarda 99 Filistinlinin yaralandığı bildirildi. Filistin Kızılayı tarafından yapılan yazılı açıklamada, çatışmalarda 10’u gerçek, 89’u plastik mermiyle 99 Filistinlinin yaralandığı, 189 kişinin askerlerin attığı göz yaşartıcı gazdan etkilendiği belirtildi. En şiddetli çatışmaların […]

Eklenme: 8 Ekim 2015 - 09:02 / Son Güncelleme: 8 Ekim 2015 - 9:02 / Editör: BIK

Batı Şeria’da İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çıkan çatışmalarda 99 Filistinli yaralandı.RAMALLAH (AA) – Batı Şeria’da İsrail askerleri ile Filistinliler arasında bugün çıkan çatışmalarda 99 Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

Filistin Kızılayı tarafından yapılan yazılı açıklamada, çatışmalarda 10’u gerçek, 89’u plastik mermiyle 99 Filistinlinin yaralandığı, 189 kişinin askerlerin attığı göz yaşartıcı gazdan etkilendiği belirtildi.

En şiddetli çatışmaların Ramallah ve Eriha’da yaşandığı ifade edilen açıklamada, Filistinlilerin İsrail askerlerine taş ve molotof kokteyli attığı, askerlerin ise gerçek ve plastik mermi ile göz yaşartıcı gaz, atık suyu kullanarak karşılık verdiği kaydedildi.

Öte yandan, İsrail devlet radyosu, Petah Tikva kentinde bir Yahudi yerleşimcinin Filistinli bir genç tarafından bıçaklandığını duyurdu.

Yediot Ahranot gazetesi ise Filistinli gencin gözaltına alındığını ve El-Halil kentinden olduğu bilgisine ulaşıldığını ifade etti.

“Canlarımız sana feda olsun Mescid-i Aksa”

Bu arada, İsrail’in orta kesimindeki Lod kentinde Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınları protesto edildi.

İsrail’in Aksa politikası ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarını protesto etmek için onlarca Filistinli, İsrail’in Lod kentinde bir araya geldi.

Filistin bayrağı taşıyan göstericiler, “Canlarımız sana feda olsun Mescid-i Aksa” sloganı attı.

İsrail polis sözcüsü Luba es-Semra, yaptığı yazılı açıklamada, Kudüs’teki son olayların ardından yaklaşık 80 Filistinlinin Lod kentinde gösteri düzenlediğini belirtti. Semra, göstericilerin güvenlik güçlerine attığı taş nedeniyle bir İsrail polisinin yaralandığını, 5 kişinin gözaltına alındığını kaydetti.

Öte yandan, İsrail radyosunun haberinde, İsrail polisinin, Yafa kentinde, İsraillilere ait bir otobüse taş attığı gerekçesiyle 2 genci gözaltına aldığı bildirildi.

İsrail’in, Yahudilerin dini günleri nedeniyle Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girişini bazen tamamen bazen de kısmen engellemesi sebebiyle 13 Eylül’den bu yana Kudüs ve Batı Şeria’nın çeşitli kentlerinde gerginlik yaşanıyor. İsrail polisi, 27 Eylül’den beri Mescid-i Aksa’ya 50 yaş altı Müslüman erkeklerin girmesine izin vermiyor.

Bölgede İsrail askerleriyle Filistinliler arasında çıkan arbedeler, zaman zaman can kayıpları, yaralanma ya da gözaltılarla sonuçlanıyor.

Muhabir: Qays Abu Samra, Hacer Başer, Afra Aksoy

AMT

cheat women what makes married men cheat cheat women