Bayırbucak Türkmenleri’ne Amerikan desteği

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, “Türkmenler, DAEŞ’e karşı bizim desteklemeye çalıştığımız yerel güçlerden biri olarak çok etkili bir savaş gücü” dedi.WASHINGTON (AA / bik.gov.tr) – ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkmenlerin DAEŞ terör örgütüne karşı “çok etkili bir savaş gücü” olduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, konuyla ilgili soruları yanıtladı. Türkmenlerin DAEŞ’e karşı […]

Eklenme: 24 Kasım 2015 - 09:09 / Son Güncelleme: 24 Kasım 2015 - 9:09 / Editör: BIK

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, “Türkmenler, DAEŞ’e karşı bizim desteklemeye çalıştığımız yerel güçlerden biri olarak çok etkili bir savaş gücü” dedi.WASHINGTON (AA / bik.gov.tr) – ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkmenlerin DAEŞ terör örgütüne karşı “çok etkili bir savaş gücü” olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, konuyla ilgili soruları yanıtladı. Türkmenlerin DAEŞ’e karşı önemli bir güç olduğunu belirten Toner, “Daha önce birçok defa daha söylemiş olduğum gibi, Türkmenler, DAEŞ’e karşı bizim desteklemeye çalıştığımız yerel güçlerden biri olarak çok etkili bir savaş gücü” ifadesini kullandı.

Toner, Esed rejiminin Bayırbucak Türkmen bölgesinde Rusya’nın da desteğiyle sürdürdüğü kara harekatı sonucunda gelen ölüm haberleri konusunda ise yorum yapmaktan kaçındı. Toner, konu üzerine yayınlanan haberleri görmediğini savunarak, “Bundan dolayı bu haberlerin güvenirliliğini teyit edemem” dedi.

“Paralel yapı”nın uygunsuz bağışları

Öte yandan Toner’e, “Paralel Yapı”nın, ABD siyasetçilerine 100 binlerce dolar “uygunsuz” bağışlarda bulunduğu yönünde ABD medyasında yer alan haberler soruldu. Toner, paralel yapı üzerine yapılan haberleri görmediğini belirterek, “Bu haberlere ve iddialara bakmam gerekiyor, ben görmedim” diye konuştu.

Muhabir: Muhabir: Muhammed Bilal Kenasari

AMT