BD Başkanı Obama’dan Panama belgeleri açıklaması

ABD Başkanı Obama, Panama belgelerine ilişkin, “Son birkaç günde Panama’dan çıkan belgelere ilişkin haberler, vergi kaçırmanın küresel bir sorun olduğunu bize hatırlattı.” dedi.WASHINGTON 6 Nisan 2016 – ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’daki günlük basın brifingi öncesinde, geçen hafta açıklanan istihdam rakamlarını ve ABD Hazine Bakanlığının şirketlerin vergi kaçırmasına yönelik yeni tedbirlerini değerlendirdi. ABD ekonomisinin […]

Eklenme: 6 Nisan 2016 - 09:12 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:13 / Editör: BIK

ABD Başkanı Obama, Panama belgelerine ilişkin, “Son birkaç günde Panama’dan çıkan belgelere ilişkin haberler, vergi kaçırmanın küresel bir sorun olduğunu bize hatırlattı.” dedi.WASHINGTON 6 Nisan 2016 – ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’daki günlük basın brifingi öncesinde, geçen hafta açıklanan istihdam rakamlarını ve ABD Hazine Bakanlığının şirketlerin vergi kaçırmasına yönelik yeni tedbirlerini değerlendirdi.

ABD ekonomisinin mart ayında 215 bin kişiye daha iş imkanı sağladığını anımsatan Obama, bunun tarihin en uzun istihdam artış dönemini 73. aya taşıdığını belirtti.

Obama, ayrıca işsizlik oranının yüzde 10’lardan yüzde 5’e gerilediğinin altını çizerek, bunun en başta yasalara itaat eden çalışkan Amerikalı vatandaşların başarısı olduğunu ifade etti.

Öte yandan, büyük şirketlerin yasalara uygun davranmadığını vurgulayan Obama, şunları kaydetti:

“Çalışkan Amerikalıların, büyük şirketlerin oyunu kurullarına göre oynamadığını bilme hakkı var. Aramızda en zengin olanlar, sistemle oynayabiliyor. Bu nedenle, yıllardan beri vergi sistemimizdeki adaletsizlikleri ortadan kaldırmaya çabalıyorum. Dolayısıyla, Hazine Bakanlığının daha fazla şirketin, yasa boşluklarını sinsice kullanarak, çıkar sağlamasını engellemeye yönelik yeni tedbirlerini memnuniyetle karşılıyorum”.

Obama, büyük şirketlerin küçük şirketleri satın almak suretiyle yasal adreslerini kağıt üzerinde ülke dışına taşımasından kaynaklanan vergi kaçırılmasını sert şekilde eleştirirken, “Bu şirketler, faaliyetlerinin büyük bir bölümünü altyapı sistemlerinden, teknolojiden, hukukun üstünlüğünden, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinden, patent sisteminden ve Amerikan iş gücünden yararlanmak için ABD’de tutarken, merkezlerini taşıyarak fiilen vatandaşlıktan feragat ediyorlar. Böylece, Amerikan şirketi olmanın tüm mükafatlarından faydalanırken, vergi yükümlülükleri yerine getirmiyorlar.” diye konuştu.

“Gerçek sorun bu eylemlerin yasal olması”
Obama, son günlerde Panama belgeleriyle gündemde olan off-shore hesaplara yönelik denetimlerin de ABD Milli Gelirler İradesi’nin (IRS) bütçesinde yapılan kesintiler nedeniyle zorlaştığını ifade etti.

Panamalı off-shore hukuk şirketi Mossack Fonseca’nın 40 yılı aşkın süredir tuttuğu ve aralarında ünlü isimlerin de yer aldığı binlerce kişi ve kuruluşun vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi yasa dışı eylemlerini ortaya koyan 11,5 milyon belgenin sızdırılmasına da değinen Obama, “Son birkaç günde Panama’dan çıkan belgelere ilişkin haberler, vergi kaçırmanın küresel bir sorun olduğunu bize hatırlattı. Bu sadece diğer ülkelere özgü bir sorun değil, açıkçası ABD’de aynı şeylerden çıkar sağlayan kişiler var.” değerlendirmesini yaptı.

Muhabir: Gülbin Yıldırım
Anadolu Ajansı , bik.gov.tr

AMT