“Beyaz Baretli” kadınlardan Suriye’de saldırı mağdurlarına yaşam desteği

Suriye’deki çalışmalarıyla uluslararası çapta tanınan Beyaz Baretlilerin saldırı sonrası yardımları, kadın gönüllülere emanet.

Eklenme: 7 Aralık 2017 - 12:58 / Son Güncelleme: 7 Aralık 2017 - 12:58 / Editör: Büşra Kılıç

Suriye’de binlerce hayat kurtaran Beyaz Baretlilerin kadın gönüllüleri, saldırılardan etkilenen kadınlar ve çocuklara bir çok alanda yaşam desteği veriyor.

İç savaşın  yaklaşık 7 yıldır sürdüğü Suriye’de Beyaz Baretliler, hayat kurtarmak için var güçleriyle çalışıyor.

Farklı meslek dallarından olan Beyaz Baretliler, savaşla birlikte işlerini bırakıp profesyonel birer “sivil savunma”cı oldu.

Saldırılardan sonraki süreçte hayatta kalanlarla daha çok kadın Beyaz Baretliler ilgileniyor.

İdlib’de bir sivil savunma merkezinin müdürü Sabiha Şeyh İsa bunlardan biri.

İsa AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Kadınlar ile çocuklara acil yardım ve psikolojik destek sağlıyoruz. Hamile kadınların takiplerini yapıyoruz.” dedi.

İsa, özenle seçilmiş 8 kişilik ekiple çalışmalar yürüttüklerini belirterek, unutamadığı bir anısı paylaştı:

“Ekip arkadaşlarımız bir yere enkaz kaldırmaya gitmişti. Daha sonra onlara da saldırı olduğunu duymuştum. O an kıyamet koptu zannettim.”

Evli, 7 ve 3 yaşında iki çocuk annesi İsa, “Sivil savunmadan önce hemşirelik yapıyordum. Daha çok insana yardım edebilmek için bu işi seçtim. Enkaz altında kalanları kurtaran bir ekipte olmak istedim.” şeklinde konuştu.

 “Benim Beyaz Baretli olma amacım elimi taşın altına koymak”

İdlib sivil savunma merkezinde gönüllü Beyaz Baretlilerden Fatima Yusuf da, “Burada kadınlara ve çocuklara hizmet veriyoruz. Hamilelik öncesi ve sonrası, gebelik takibi, tansiyon, şeker ölçümleri yapıyoruz.” dedi.

Yusuf, şunları kaydetti:

“Benim Beyaz Baretli olma amacım elimi taşın altına koymak. Sivil savunma gençleri çok güçlü hizmetler verdi. Binlerce kişiyi kurtardı. Ülkemiz için en iyi mücadeleyi veriyoruz.”

Türkiye’de 2013’te AKUT tarafından eğitilen Beyaz Baretliler, isimlerini, örgütteki gönüllülerin arama kurtarma faaliyetleri sırasında kullandığı beyaz baretlerden alıyor.

Şimdiye kadar on binlerce insanı kurtaran Beyaz Baretliler, aralarında kadınların da bulunduğu 3 bin civarında kişiyle çalışmalarını sürdürüyor. Arama kurtarma faaliyetlerinin yanı sıra ölenlerin cenazeleriyle ilgilenen yardım örgütü, saldırılardan sonra hayatta kalanlara insani destek sağlıyor.

Beyaz Baretliler, Suriye’deki çalışmaları nedeniyle Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmişti.

Beyaz Baretliler,  eylül ayında İrlanda Tipperary Uluslararası Barış Ödülü’ne layık görülmüştü.

AA