“Bıçak kemiğe dayandı”

Tarladan toplanan ürünlerin Antalya halinde masrafını bile karşılamayan rakamlarla alınırken İstanbul, İzmir, Ankara gibi illerde domatesin 4–5 liralara satıldığını ve kazananın kendileri değil komisyoncular olduğunu düşünen çiftçilerin eylemi sürüyor.

Eklenme: 29 Kasım 2016 - 09:21 / Son Güncelleme: 29 Kasım 2016 - 9:21 / Editör: Büşra Kılıç

ÇİFTÇİ PİYASAYA TERK EDİLMESİN

Yalçın KÜÇÜK- Antalya Hilal Gazetesi-  Yaşanan gelişmeleri değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şube Başkanı Vahap Tuncer, çiftçinin dayanak gücü kalmadığını ve bıçağın kemiğe dayandığını söyledi. Başkan Tuncer, “Eğer siz çiftçiyi piyasa koşullarına terk edecek olursanız çiftçi yoksullaşarak zarar eder” dedi.

Çiftçi tarladaki ürünün para etmediğini, masrafını bile karşılamadığını söylerken kazananın komisyoncu olduğunu dile getiriyor. Çiftçi bu nedenle eylem yaparak seslerini duyurmaya çalışırken Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şube Başkanı Vahap Tuncer’den konu ile ilgili açıklama geldi.

Sorunun asıl başlangıç noktasının tarım politikasının yanlışlığından kaynaklandığını söyleyen Başkan Vahap Tuncer, “Üretim planlaması Türk tarımının olmazsa olmazlarından biridir. Eğer siz çiftçiyi piyasa koşullarına terk edecek olursanız çiftçi yoksullaşarak zarar eder. Bu anlamda projenin alt yapısının iyi yapılması önemli. Gerçekten bilimsel anlamda bir üretim planlamasının yapılabilmesi için sadece ihtiyaç olan yere yardım edilmesi yetmez. Bunun için üretimin örgütlü bir yapıda olması gerekiyor. Bir diğer husus ise, ürün fiyatlarına müdahale edebilecek kuruluşların olması lazım” şeklinde konuştu.

“Tarımı destekleyen kuruşlar desteklenmezse ve özelleştirilirse suyun çiftçiye para ile satılması gündeme gelir. Bu da milli tarım projesini amacı dışına çıkarır” diyen Başkan Vahap Tuncer, “Çiftçi her yıl yüzde 15 oranında yoksullaşmaktadır. Bıçak kemiğe dayanmıştır. Üretici kooperatifleri güçlü olmadığı için, pazara mal vermedikleri için aradaki aracıların para kazanması nedeniyle tarladan 1 liraya çıkan ürün pazarda 3 liraya, markette 4 liraya satılırken, tüketici de pahalı ürün tükettiği için şikayetçidir. Arada hal işi yapan, aracılık yapan tüccarlar alıp sattıkları üründen memnun değildir” ifadelerini kullandı.

ZMO Başkanı Vahap Tuncer ayrıca şöyle konuştu: “Yurtdışına ihracat yapanlar malda süreklilik sağlayamadığı için ihracat yapamamaktan şikâyetçidir. Öyle bir yapı ki, hiçbir paydaş hayatından memnun değil. Tarıma ciddi bir müdahalenin yapılması gerekiyordu ancak; Milli Tarım Projesi’nin bu beklentileri karşılamaktan uzak olduğu ortaya çıkıyor. Üreticilerin sorunları ile ilgilendikleri yönünde bir algı yaratılmaya çalışıyor.”