BİK Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Basın İlan Kurumu (BİK) Üst Yönetimi ile Servis ve Şube Müdürlerinin Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı, Kocaeli’nde bulunan BİK Bayramoğlu Tatil Köyü’nde gerçekleştirildi.

Eklenme: 4 Ocak 2016 - 08:55 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:13 / Editör: BIK

KOCAELİ (bik.gov.tr) – 29 Aralık 2015, Mutad olduğu üzere bilgilendirme ve değerlendirme toplantısında, 25-27 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan Genel Kurul toplantılarında alınan kararlar ve bu kararlar kapsamında Kurum mevzuatında yapılan değişiklikler, ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) uygulamaları ile EBYS (Elektronik Belge Yönetim Sistemi) yazılımı implementasyon süreci hakkında bilgilendirme ve değerlendirmelerin yanı sıra resmi ilanların kabul ve sevkinde eksiksiz bir şekilde kullanılmasını teminen resmi ilanların kategorizasyonu ve kanuni müşterilerle ilgili çalışmalar, uygulamada muhtemel sorunların giderilmesine dair tedbirler konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

28 Aralık Pazartesi günü başlayan ve 29 Aralık Salı günü sona eren toplantıya BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, BİK Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin, BİK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey ile Basın İlan Kurumu’nun servis ve şube müdürleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, Kurumun kendi içinde başlattığı, kamudaki birçok kurumla birlikte basın sektörünü de olumlu yönde etkileyecek dönüşüm çalışmaları hakkında önemli bilgiler verdi.

Resmi ilanların elektronik ortamda alınmasıyla ilgili yapılan yeni çalışmalarla, Kurumun ilan portalı ile ilgili yapılan düzenlemelerde gelinen yeni aşamayla ilgili bilgi aktaran Karaca, bundan sonraki dönemde de ekip ruhuyla yola devam edileceğini vurguladı.

Karaca’nın ardından konuşan Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin ise bu toplantıların önemine dikkat çekti. Konya’daki bir önceki toplantının ardından gerçekleştirilen bu toplantıların şube müdürleriyle olan iletişimlerine güç kattığını söyleyen Elçin, küreselleşmeyle birlikte medyada oluşan değişime kurum olarak daha fazla ayak uydurmak için çalıştıklarını ifade etti.

BİK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey ise 1961 yılında kurulan BİK’in değişmesi ve dönüşmesi gerektiğini belirterek Kurumun yeni bir döneme doğru yol aldığını söyledi. Önümüzdeki dönemde, başlatılan birtakım çalışmaların semeresinin alınacağına işaret eden Canbey, bundan sonraki dönemde de elbirliğiyle çalışılacağını ifade etti.
Açılış konuşmalarının ardından Genel Müdürlük servis müdürlerinin konu ve sorumlulukları ile ilgili sunuma geçildi.

BİK Koordinasyon ve İdare Müdürü Mehmet Çelik ile BİK Muhasebe Müdürü Furkan Demircioğlu birer sunum yaptı.

29 Aralık Salı günü yapılan toplantının ikinci oturumuna Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özdemir de katıldı. Özdemir, son on yıldır Kurumun 67 Sayılı Genel Kurul Kararı’nda birçok değişiklik yaptıklarını bu konudaki altyapı çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek denetleme, münderecat, tirajlar kadro ve kapsama alanları konusundaki çalışmalardan bahsetti. Özdemir şöyle konuştu: “Önümüzdeki günlerde mevzuatta köklü bir değişiklik yoluna gideceğiz. Arkadaşlarımız bu konuda hazırlıklarını yapıyorlar. Kurumun esas lokomotifi olan iki mevzuat var. Birisi daha çok kurumun iç işleyişini düzenleyen kurum yönetmeliği, diğeri gazetelerin mükellefiyetini, yapmaları gereken vasıfları belirleyen, o oranda ilan dağıtımının dağıtılma esaslarını belirleyen 67 Sayılı Genel Kurul Kararı. Arkadaşlar ilk etapta 67 Sayılı Genel Kurul Kararı üzerinde çalışıyorlar. Kararın aksayan yönlerini bulup düzeltilmesine gayret ediyorlar.”

Daha sonra Genel Müdürlük servis müdürleri konu ve sorumluluklarıyla ilgili sunumlarını gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından soru-cevap bölümüne geçildi ve toplantı sona erdi.

Haber: Osman Vedüd Eşidir / www.bik.gov.tr
Fotoğraflar: Erol Çevik / www.bik.gov.tr

MK