BİK Malatya Şube Müdürü Abacı’dan Vali Baruş’a ziyaret

Basın İlan Kurumu (BİK) Malatya Şube Müdürü Nihat Abacı, Malatya Valisi Aydın Baruş’u ziyarette etti.

Eklenme: 16 Kasım 2018 - 15:49 / Son Güncelleme: 16 Kasım 2018 - 15:50 / Editör: Ferhat Esnek

Bolu Valisi iken, son kararname ile Malatya Valiliği görevine atanan ve Malatya’da, 6 Kasım 2018 tarihinde göreve başlayan Vali Baruş’a, ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulunan BİK) Malatya Şube Müdürü Nihat Abacı, BİK’in çalışmaları hakkında bilgi aktardı.

Resmi ilanlara aracılık eden BİK’in, aynı zamanda gazetecilere eğitim, gazeteci derneklerine ve cemiyetlerine karşılıksız yardım, gazetecilere faizsiz kredi de verdiği söyleyen Abacı, gazeteleri düzenleyen, denetleyen ve destekleyen bir kurum olarak amaçlarının okuyucuların daha kaliteli, içeriği daha zengin gazeteler sunulmasına katkı sağlamak olduğunu belirtti.

Abacı, gazetelerin kalitesinin yükselmesi için mevzuatta önemli değişikler yapıldığını hatırlattı. Nihat Abacı, haberciliğin internet ile birlikte dijitale yönelmesiyle birlikte gazete satışlarının azaldığını bildirerek, “Resmi ilanlar gazetelerin kendi web sitesinde yayınlandığı gibi, aynı zamanda, kurumumuzun ilan.gov.tr internet sitesinde de yayınlanıyor. Gazeteler. İnternet sitelerinde, haberin videosunu yayınlarsa ve köşe yazarlarına yer verirlerse ayrıca fazla ilan ücreti alıyorlar. Böylece gazeteler, internet sitesi ile de dijital mecraya teşvik ediliyor” ifadelerini kullandı.

Ziyarette Abacı, Baruş’a, BİK yayınlarından Ergün Hiçyılmaz’ın kaleme aldığı “Çanakkale” isimli kitabı hediye etti.