Bin 150 yaşındaki çınar, yaşatılmaya çalışılıyor

Antalaya'nın Kumluca İlçesinin Altınyaka Köyü'nde bulunan ve zamanla gövdesi çürümeye başlayan çınarı yaşatmak için çalışma yürütülüyor.

02 Aralık 2013 Pazartesi, 11:13

- Zamanla gövdesi çürümeye başlayan çınarı yaşatmak için çalışma yürütülüyor

(Fotoğraflı - Görüntülü)

ANTALYA (AA) - MEHMET ÇAKMAK - Kumluca'nın Altınyaka köyünde bulunan ve bin 150 yaşında olduğu belirtilen çınar ağacının yaşatılması için çalışma yürütülüyor.

AA muhabirinin, Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Altınyaka köyündeki çınar ağacı 1990 yılında Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından "anıt ağaç" olarak korumaya alındı.

Bu tarihten sonra çınar ağacıyla ilgili bakım ve iyileştirme çalışmaları, kurulun izniyle yapıldı. 2006 yılında kısmen çürüyen dalları, gövdesine zarar vermemesi için kesildi. Böylece gövdenin daha sağlıklı bir yapıya kavuşturulmasına çalışıldı.

- Gövdesindeki oyuğun içinde otururlarmış

Altınyaka köyü muhtarı Durmuş Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllar önce büyükçe bir oyuk bulunan çınar ağacının gövdesinin içinde köylülerin oturup sohbet ettiklerini anlattı.

Zamanla çürümeye başlaması nedeniyle gövdesindeki oyuğun toprakla doldurularak önlem alındığını ifade eden Erdoğan, şimdi küçük bir açıklık bulunduğunu söyledi.

Köye muhtar olduktan sonra çınarı korumaya almak ve bakımını yaptırabilmek için Valiliğe müracaat ettiğini anlatan Erdoğan, çürüyen dallarını hem çevreye hem de ağacın gövdesine zarar vermemesi için kestiklerini kaydetti.

Çınarın yaşının tespiti için 2006 yılında Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne başvurduklarını belirten Erdoğan, "O zaman yapılan çalışmada ağacın bin 150 yaşında olduğu tespit edilmişti. Daha önceki bir inceleme ise ağacın bin 200 yaşında olduğu söylenmişti" dedi.

Erdoğan, ağacın çevresine yeni çınar fidanları diktiklerini vurgulayarak, köylülerin gölgesinde oturup çay içtiği ağacın yaşamını sürdürmesi için çalıştıklarını kaydetti.

Muhabir: Mehmet Çakmak
Yayınlayan: Murat Aslan
i dreamed my wife cheated on me gerarprieto.com reasons women cheat
cheat women what makes married men cheat cheat women
cheat women wives that cheat cheat women

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
>