Bin bir derde deva bal

Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte daha fazla duyulan enerji ihtiyacının karşılanmasında balın önemli bir besin olduğu ve her yörenin kendine has lezzetli, aroması farklı ballarının şifa kaynağı olduğu belirtiliyor.

Eklenme: 15 Kasım 2017 - 09:11 / Son Güncelleme: 15 Kasım 2017 - 9:11 / Editör: Büşra Kılıç

İhsan KUMRU- Milletin Sesi Gazetesi- Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte daha fazla duyulan enerji ihtiyacının karşılanmasında balın önemli bir besin olduğu ve her yörenin kendine has lezzetli, aroması farklı ballarının şifa kaynağı olduğu belirtiliyor.

Kış aylarında yakalanılan hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlendiren balın faydası olduğunu ifade eden Turgut Mollaoğlu, vatandaşlara bal tüketimi konusunda tavsiyelerde bulundu.

Mollaoğlu,” Kış sezonunda vatandaşlara tavsiye ettiğimiz arı sütü polen balı. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, direncini arttırmak ve rahatsızlıkların artmaması, kendilerini dinç hissetmeleri, çocukların kuvvetlenmesi ve zekâlarının artması için arısütü bal, polen tavsiye ederiz. Karaciğer dostu lavanta balı da kış sezonunda tüketilmelidir. O biraz daha don olur. Bal, günlük kullandığımız şeker yerine de kullanılabilir. Özellikle kışın daha etkili olan gribal enfeksiyondan diğer birçok hastalıktan korunmak için vatandaşlarımız çayında içeceği sütte şeker yerine bal kullanabilir. Çocuklarının yiyeceklerini de balla destekleyerek, onlara sağlıklı besinler sunabilir. Üstelik baldaki şeker, şeker hastaları için çok büyük bir tehlike arz etmez. Bal, mikropların üremesini önlediği için iç ve dış yaraların iyileşmesinde büyük rol oynar. Üstelik mide ülseri için gayet faydalı bir besindir. Birçok hastalık için hem önleyici hem de giderici özelliklere sahip olan balın faydaları o kadar çoktur ki saymakla bitmez. Bir bitki olmamakla birlikte, tam bir şifa kaynağı ve doğal bir ilaç gibi olan bal, arılar tarafından çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından alınan özlerden imal edilen çok faydalı bir besindir” dedi.