Bin yıllık dev çınara gözleri gibi bakıyorlar

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan ve bin yıllık olduğu belirtilen dev çınara vatandaşlar gözleri gibi bakıyor. Yöre halkı, Bodrum’un Yakaköy Mahallesi’nde Kızılcakuyu Sokak’ta bulunan çınar ağacının koruma altına alınmasını istiyor. Mahalle sakinlerinden 66 yaşındaki Şerafettin Özaltın, rahmetli dedesinin bile ağacın tarihini tam olarak bilmediğini ifade etti. Köy halkının eskiden ağacın altındaki kuyudan su çekerek çamaşır yıkadığını anlatan Özaltın, […]

Eklenme: 6 Haziran 2016 - 12:24 / Son Güncelleme: 6 Haziran 2016 - 12:24 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Muğla'nın Bodrum ilçesinde bulunan ve bin yıllık olduğu belirtilen dev çınara vatandaşlar gözleri gibi bakıyor. Yöre halkı, Bodrum'un Yakaköy Mahallesi'nde Kızılcakuyu Sokak'ta bulunan çınar ağacının koruma altına alınmasını istiyor. ( Ali Ballı - Anadolu Ajansı )

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan ve bin yıllık olduğu belirtilen dev çınara vatandaşlar gözleri gibi bakıyor.

Yöre halkı, Bodrum’un Yakaköy Mahallesi’nde Kızılcakuyu Sokak’ta bulunan çınar ağacının koruma altına alınmasını istiyor.

Mahalle sakinlerinden 66 yaşındaki Şerafettin Özaltın, rahmetli dedesinin bile ağacın tarihini tam olarak bilmediğini ifade etti. Köy halkının eskiden ağacın altındaki kuyudan su çekerek çamaşır yıkadığını anlatan Özaltın, “Benim küçüklüğümde burada çamaşır yıkanır, hayvanlar bağlanırdı. Ama ağacın tam olarak tarihini bilemiyoruz. Bu ağacın tescillenerek koruma altına alınması gerekiyor” diye konuştu.

Vatandaşlardan Fatih Kabaran da “Yanındaki kuyu sayesinde hayvanlarımızı suluyoruz. Kendimizi bildiğimizden bu yana, bu tarihi ağaç burada bulunuyor. Artık bu ağacın turizme kazandırılmasını istiyoruz” dedi.

Yakaköy Mahallesi Muhtarı Halil Kıy da geçmiş yıllarda ağacı restore ettirmek için girişimlerde bulunduğunu ancak bir sonuç elde edemediğini anlattı. Bölgenin restore edilerek turizme kazandırılması gerektiğine dikkati çeken Kıy, böyle bir çalışma yapılmasının bölge halkına da katkı sağlayacağına işaret etti.

Kıy, ağaca zarar gelmemesi için ayrı bir çaba da sarf ettiklerini dile getirerek, “Sabah akşam ağacın yanından geçerek göz kulak oluyoruz. Yetkililerden bu ağaca ve tarihi alanlara sahip çıkılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Turizme kazandıracağız”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da ilçenin yüzlerce yıldır birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir yerleşim yeri olduğunu kaydetti.

Bu tür ağaçların ilçenin bazı noktalarında bulunduğunu ifade eden Kocadon, ağaçları etüt müdürlüğüyle birlikte tespit edip bakıma aldıklarını, bunların bulunduğu yerlere ilerde ulaşım yolu da açarak turizme kazandırmak için çaba göstereceklerini anlattı.

Ağacı yakından incelediğini belirten Kocadon, şunları söyledi:

“Asırlardır yaşayan bir ağaç. Bu ağaçlar Bodrum’un geçmişinden bugüne gelen ağaçlardır. Bizim de bunları koruyarak, turizme katkı sağlamamız gerektiğine inanıyorum. Bu ağaçları korumak için en iyi şekilde mücadele edeceğiz.”

Kocadon, vatandaşların tarihine ve kültürüne sahip çıkmasının kendisini oldukça mutlu ettiğini dile getirdi.

Bu tür ağaçların etrafını nesillerin ortak yaşam alanı olarak kullandığını ve bu nedenle ayrı bir değere sahip olduğunu ifade eden Kocadon, “Bir kişi o ağacın altına oturduğunda rahmetli dedesini, kimisi babasını, kimisi de çocukken oynadığı oyunları düşünür. Bu artık belli bir zaman sonra nostalji ağacı oluyor. Bu alanları korumamız gerekiyor” diye konuştu. AA