Binbir derde şifa “Çörek otu yağı”

Günümüzde vatandaşlar çörek otunu ve yağını kullanmayı tercih ediyorlar.

Eklenme: 8 Aralık 2017 - 08:53 / Son Güncelleme: 8 Aralık 2017 - 8:53 / Editör: Büşra Kılıç

Esra SARI- Ticari Hayat Gazetesi- Çörek otu, binlerce yıldır bütün dünyada hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde vatandaşlar çörek otunu ve yağını kullanmayı tercih ediyorlar. Özellikle kadınlar, çörek otunu tüketiyorlar.

“Çörek otu; Güney Avrupa, Hindistan, Afrika ve Türkiye’de yetişiyor”

Çörek otu, Güney Avrupa ülkelerinde, Hindistan’da ve Afrika’nın bir kısmında yetişir. Türkiye’de sık bulunan bir bitkidir. Çörek otu bitkisinin Türkiye’de ılıman ve sıcak iklimlerinde Ege, Afyon, Isparta, Burdur ve Trakya bölgelerinde tarımı yapılmaktadır.

“Çörek otu, mineral ve vitamin bakımından son derece zengin”

Çörek otu, mineral ve vitamin bakımından son derece zengindir. Vitamin olarak A, H, C, B1, B2 ve B6 içerir. Mineral olarak ise; selenyum, çinko, potasyum, magnezyum içerir.
Günümüzde çörek otunu ve çörekotu yağını, hastalıkların tedavisi sürecini hızlandırması için kullanmayı tercih ediyor.
Doğa ana bize bütün mineralleri ve vitaminleri doğaya sunmuştur.

“Çörek otunu; hamileler ve çocuklar doktora başvurmadan tüketmesinler”

Çörek otu yağının sindirim sistemin, solunum sistemine, cilt sağlığı için vs. faydaları vardır. Uzmanlar, çocuklar ve hamilerin, çörek otu yağını kullanmadan önce doktora başvurmalarını öneriyor. Çünkü; bazı bireylerde alerjik reaksiyon gösterme durumu ortaya çıkabilir.

Çörek otunun faydaları”

Çörek otu yağının faydaları hakkında bilgi veren ve solunum sistemine faydalarını özellikle vurgulayan Veli Kondur, “Şeker hastalığı tedavisinde kullanılabilir. Çörek otu yağı; ateş düşürmeye yardımcı olur. Kan basıncını ve yüksek tansiyonu yani hipertansiyonu düşürür. Vücudun bağışıklık sistemin güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar. Solunum sistemine özellikle bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Astım hastaları da çörek otu yağını tüketebilir. Burun tıkanıklığına iyi gelir. Özellikle kış hastalıklarından nezle, grip için etkilidir.” açıklamasında bulundu.

“Sindirim sistemine yardımcı olur”

Çörek otu yağının sindirim sistemine yardımcı olduğunu dile getiren Veli kondur, “Sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsak kurtlarını düşürücü etki yapar. Gaz giderici ve kabızlığı gidermeye yardımcı olur. Hemoroit hastalığı için iyileştirici özelliği vardır. ” diye belirtti.

“Çörek otunda potasyum, magnezyum, çinko minerallerini bünyesinde barındırıyor”

Çörek otunun içerisinde vitaminler hakkında bilgi veren Veli Kondur, “A,B ve C vitaminleri, çörek otunun içerisinde mevcuttur. Ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi değerli bileşenleri bünyesinde barındırıyor.” diye söyledi.

“Çörek otu yağı, cildi korur ve cilt çatlakları oluşmasına engel olur”

Çörek otu yağının cildin kurumasına ve çatlamasına engel olduğunu söyleyen ve sözlerine devam eden Veli Kondur, “Baş ağrısına ve cilt yaralarını iyileştirme özelliği var. Cildin kurumasına ve kuruyarak çatlamasını engeller. Cildi onarır, cilde bakım yapar. Ciltteki, akneleri ve sivilceleri iyileştirici özelliği vardır. Cildin daha gergin ve sık gözenekli bir hal almasını sağlar. Doğum izi ve yara izi gibi sorunlardan arındırır.” sözlerine değindi.

“Çörek otu; her derde devadır”

Vedat Kondur, çörek otunun her derde deva olduğunu belirtti. Vatandaşların, çörek otu yağını nasıl tüketecekleri hakkında bilgi veren Kondur, “Vatandaşlar, çörek otu yağını günde 1 tatlı kaşığı tüketebilirler. Ya da salata ve çorbaya 1 tatlı kaşığı çöreotu yağı konulduğu zaman tüketebilirler. Şeker ve astım hastalarının aç karna çörekotu yağını tüketmelerini tavsiye ediyorum. Çörek otu yağını tükettikten sonra belli bir süre sonra kahvaltı yapılsın.” diye belirtti.

Vedat Kondur, 1 kilogram çörek otundan 120 gram çörek otu yağı çıkmakta olduğunu ifade etti. Çörek otunun ülkemizde hangi şehirlerde yetiştiği hakkında bilgi veren Kondur, “Kullandığım çörek otunu Deniz’liden getiriyorum. Ülkemizde çörek otunun yetiştiği alanlar ılıman iklime sahip yerlerdir. Denizli ve Burdur şehirlerinde çörek otu yetişmektedir.”ifadelerine yer verdi.