Bir elinde değnek bir elinde kitap

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde “kitap kurdu” olarak bilinen çoban, yanına kitap almadan hayvan otlatmaya çıkmıyor. Çiğdemli beldesinde kendisine ait 250 küçükbaş hayvanı bulunan Ersoy, hayvanlarını meraya götürürken yanına en az 3 kitap almadan yola koyulmuyor. Sabahın ilk ışıklarıyla hazırlığa başlayan Ersoy, evindeki mini kütüphanesinden o gün okumayı planladığı kitaplarını seçiyor. Daha sonra koyunlarını ağıldan çıkaran Ersoy, bir elinde değneği, bir elinde kitabıyla otlak alanların yolunu tutuyor.

Eklenme: 15 Şubat 2018 - 11:45 / Son Güncelleme: 15 Şubat 2018 - 11:45 / Editör: Büşra Kılıç

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde “kitap kurdu” olarak bilinen 57 yaşındaki çoban Hasan Ersoy, kitaplarını almadan hayvan otlatmaya çıkmıyor.

Çiğdemli beldesinde kendisine ait 250 küçükbaş hayvanı bulunan Ersoy, hayvanlarını meraya götürürken yanına en az 3 kitap almadan yola koyulmuyor. Sabahın ilk ışıklarıyla hazırlığa başlayan Ersoy, evindeki mini kütüphanesinden o gün okumayı planladığı kitaplarını seçiyor. Daha sonra koyunlarını ağıldan çıkaran Ersoy, bir elinde değneği, bir elinde kitabıyla otlak alanların yolunu tutuyor.

Kitap okumayı çok sevdiğini, hayvanlarını otlatırken de okumaya bol bol vakit bulduğunu anlatan Ersoy, “Okumadan fikir sahibi olunmuyor. Başkasının verdiği fikir, benim beynime dolmuyor.” dedi.

Ersoy, “Sabah erken meraya çıkıyorum. Saat 09.00 gibi koyunlar, karınları doyduğu için dinlenmeye geçiyor. O zaman ben de kitap okumaya başlıyorum. Burada boş vaktim çok oluyor ve kitap okuyarak değerlendiriyorum. Yanımda 3 kitap bulunduruyorum. Birinden yorulduğumda başka kitaba geçiyorum.” diye konuştu.

Büyük kızının öğretmen olduğunu ve zaman zaman kendisine kitap gönderdiğini, bu sayede evinde küçük bir kütüphane oluşturduğunu dile getiren Ersoy, şöyle devam etti:

“Yerde bir gazete parçası görsem okumaya çalışıyorum. Okumak çok önemli, okumadan bilgi sahibi olunmaz. Kitap olmasa dahi bir gazete parçası, bir dergi gördüğünüzde okuyun. Onun içinde belki size çok lazım olacak bir bilgi olabilir. Sabah çıktığınızda elinize sigara alıyorsunuz, bir kitap almak çok mu zorunuza gidiyor? Sigara paketinizi unutmuyorsunuz. Sigaraya vereceğiniz parayı kitaba verin.”

Sürü yönetimi sertifikası olduğunu belirten Ersoy, “(Çoban cahildir) diye bir şey yok. Okula gitmeden kendine yeten yüzlerce insan var. Çoban da kendisini geliştirir. Her insanın okuması lazım, illa okumak gerekiyor.” dedi.

AA