Bir zamanların olmazsa olmazıydı

Fazla uzak olmayan yıllarda evlenen çiftlerin vaz geçilmezi olan çeyiz sandıkları artık çoğu kesimlerce bilinmiyor bile. Özellikle Erzurum’un gelenek ve görenekleri oldukça güzel ve emek içerikliydi. Her evlenen çift mutlaka alır ve ölene kadar…

Eklenme: 12 Kasım 2018 - 10:10 / Son Güncelleme: 12 Kasım 2018 - 10:10 / Editör: Mevlüt Çiftçi

Fazla uzak olmayan yıllarda evlenen çiftlerin vazgeçilmezi olan çeyiz sandıkları artık çoğu kesimlerce bilinmiyor bile.

Özellikle Erzurum’un gelenek ve görenekleri oldukça güzel ve emek içerikliydi. Her evlenen çift mutlaka alır ve ölene kadar evinin köşesinde dururdu. İçlerinde çeyizini, hatıralarını sakladıkları bu sandıkların çoğu el işlemeli güzel görünümlü oluyordu. Ancak bu devir neredeyse kapandı.

Bugün neredeyse hiç kimsenin almadığı bu sandıklara bakmaya dahi gelinmiyor. Bat Pazarı sandık satış elemanı Mashar Ergen, ceviz ağacı ve el işlemeli sandıkların her evin başköşesinde olurken, bugün neredeyse evlenen çiftlerin hiç birisi bu tür sandıkları almadığını aktardı. Esnaf Ergen, bu sandıklara bir alternatifte olmamasına rağmen bitmesinin sebebi ise ilgi olarak gösterdi.

İşlemeli ceviz ağacı sandıkların artık bittiğini söyleyen Ergen, “Fazla eski bir zaman gitmeye gerek yok. 10 yıldır bu işin içindeyim. 10 yıl önce her evlenen çift el işlemeli ceviz sandığı mutlaka en az 2 tane alırdı. Çiftlerin çeyizlerinde olmazsa olmazları içindeydi. Ancak bu gün hiç kimse bu sandıklardan almıyor.” dedi.

Piyasanın bu kadar yok olmasını yeni nesil olarak gösteren Ergen, “Yeni nesil gelenekleri fazla önemsemiyor. Sandık yerine dolaba koyuyorum diyorlar. Eğer illa da sandık alınacaksa dışı deri kaplama olan sandığa benzer süs amaçlı kutulardan alınıyor. Biz aylardır daha siftah yapamadık. Erzurum’un yöresine evliliğe yönelik tek gelenek, alınması gereken bir hamam takımı kaldı, o da eskiye göre yarı yarıya düştü.” diye konuştu.

Haber yaptığımız esnada sandık bakmaya gelen bir aile ise konuyla ilgili, “Biz de biliyoruz ki artık sandık kültürü pek yok. Normalde bizde almazdık ama kızımız da oğlumuzda istedi. Adet yerini bulsun diye geldik buraya. Normalde 2 tane almamız gerekiyordu ama biz sadece bir tane alacağız. Bu sandığı da güzellik amaçlı ve işlemesi göz dolduranı alacağız.” şeklinde konuştu.

Evlenen çiftlerin yüksek maliyetlerinden dolayı sandıkları adetlerden çıkardıklarını dile getiren aile, “Bugün evlenmek için neredeyse 100 bin TL’ye yakın maliye çıkıyor. Bu şartlarda evlenmek oldukça zor. Bu durumlarda bazı şeyler ister istemez bazı kalemler listeden çıkarılıyor. Sandıkta bu çıkarılanlardan isimlerin maalesef başında kalıyor. Ben 45 yaşındayım. Bizim zamanımızda sandık olmazsa olmazıydı.” sözlerini kullandı.

MİLLETİN SESİ GAZETESİ