Biz eskiden su içerdik testiden

İvrindi ilçesine bağlı kırsal Kayapa mahallesinde (köy) yıllar önce, onlarca vatandaşa ekmek kapısı olan toprak kap yapımı, teknolojiye yenik düşen meslekler arasında.67 yaşındaki Ahmet Tosun 50 yıllık meslek yaşamını B.MERHABA’ya anlattı.

Eklenme: 19 Ekim 2016 - 10:51 / Son Güncelleme: 19 Ekim 2016 - 10:51 / Editör: Büşra Kılıç

YÜZDE 80 BU MESLEKTEN GEÇİM SAĞLANIRDI

Semra Aman AKYÜREK- Büyükşehir Merhaba Gazetesi(Balıkesir)- ‘Bundan 40-50 yıl önce Kayapa beldesinde yüzde 80’i bu toprak işiyle uğraşıyordu. Şu anda plastik sanayi işi bizim elimizden bu işleri aldı. 5-6 arkadaş var yada yokuz. Bir ben kaldım ve bende büfelik eşyalar yapıyorum. Mesleğin geleceği yok ben gidersem öğrettiğim bir genç şuanda bölgede yok. Bende gittim mi toprak ve topraktan yapılan bu ürünler hayal’ dedi.

Mesleği sürdürmeye çalışan 66 yaşındaki Ahmet Tosun, ‘çırak bulamıyorum dediği meslek için zaman zaman Halk Eğitimden nasıl yapılacağına dair bilgi istiyorlar ancak, öğrenmek isteyip bu meslekten para kazanmak isteyen gençlik maalesef yok’ dedi.

YÜZDE 80 BU MESLEKTEN GEÇİM SAĞLANIRDI

Çırak bulamadığını ve kendisi desti, süs eşyası, çömlek ve benzeri materyalleri yaptığını anlatan Ahmet Tosun “Bu sanata 16 yaşımda başladım. Şu anda yaşım 67. Bizim sanatı işleme sebebimiz, baba mesleği. Bundan 40 yıl önce Kayapa beldesinde yüzde 80’i bu toprak işiyle uğraşıyordu. Şu anda plastik sanayi işi bizim elimizden bu işleri aldı. Şu anda 5-6 arkadaş kaldık. Burada bir tek ben varım ve yalnız olarak çalışıyorum. Büfelik eşyalar yapıyorum. Büfelik eşyalar yapmasam satışlar tamamen durmuş vaziyette. Şu anda bir çırak arıyoruz. Çırak bulamıyoruz.

TOPRAK KAPLARDAN TOPRAK SÜS EŞYALARINA GEÇİŞ Mİ?

‘Sanat bitmek üzere. Bundan sonraki dönemde bu mesleğin son temsilcisi olarak bizler kaldık. Bizden sonra bu sanatımız bitmek üzere’ dedi. Muhabirimiz Kamil Akyürek İse unutulmaya yüz çeviren bu meslekle ilgili olarak ‘eskiden evlerimizde mutlaka bir desti olur ve buz gibi suyu içinde tutardı. Çömlekler hala var, fakat daha yaygındı. İçtiğimiz su bardağı da yine topraktandı. Yapımının ayrı bir heyecan verdiğini düşündüğüm desti ve benzeri şeyleri yapmak keyif verici. Para kazanmak için yöresel ürünlerin motifleri ile işlenmiş farklı şeylerde üretilebilir. Örneğin topraktan taş bebekler süs olarak yapılır yada bir araba neden topraktan yapılmasın? Çocuklara oyun hamuru alıyoruz Sağlıklımı değilmi el becerileri gelişsin diye halbuki bu tip doğal toprak kullanılsa daha güzel olur. Yine hatırlıyorum topraktan çocukluğumuzda kap yapılırdı evlerimizin önündeki çamurdan yapardık. Herşey doğaldı. Her şey yapılabilir ama günümüzde tabi ki bu işle tutunmak biraz zor’ dedi.