Böbreğimi satıyorum tiyatrosu

Merhaba Haber’e başvurarak oğlunun ameliyat masraflarını karşılayamadığı için böbreğini satılığa çıkardığını belirten Mustafa G.’nin 10 yıldır aynı metotla şehir şehir gezerek para topladığı ortaya çıktı. Mustafa G. gazeteleri ve haber ajanslarını da kandırmış.

Eklenme: 14 Haziran 2016 - 11:16 / Son Güncelleme: 15 Haziran 2016 - 3:27 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA

Çumra’da (Konya) ikamet ettiğini, 18 yaşındaki oğlunun ‘beyinde su toplanması’ olarak bilinen hidrosefali hastalığı olduğu ve ameliyatının gerektiğini belirten Mustafa G. isimli bir vatandaş ameliyat için gerekli parayı temin edemediğini iddia ederek böbreğini satılığa çıkardı. Haberinin yapılması için Merhaba Gazetesi’ne gelen Mustafa G.’nin yapılan araştırmalarda 10 yıldır şehir şehir gezerek aynı bahane ile para topladığı ortaya çıktı. Mustafa G.’nin şimdiye kadar 15’e yakın şehirde aynı usulde böbreğini satılığa çıkardığı ve ulusal haber ajansları dahil, internet sitelerini ve gazeteleri kandırdığı ortaya çıktı. Mustafa G.’nin 10 yıllık “Böbrek satışı” seyahatinde kullandığı yöntemler duyanları şaşkına çevirdi.

Bu Sefer ‘Çumra’da Oturuyorum’ Dedi

Merhaba Gazetesi Haber Merkezi’ne başvurarak 18 yaşındaki oğlunun ‘beyinde su toplanması’ olarak bilinen hidrosefali hastalığının tedavisi için gerekli parayı temin edemediğini, Sosyal Güvenlik Kurumu’na 6 bin lira borcu olduğunu belirten Mustafa G., “Oğlum günden güne eriyor. Doktorlar tek kurtuluşun beyinde stent takılması işlemi olduğunu söyledi. Ameliyat olmazsa 1-2 aya felç kalacakmış. Ameliyat masrafı 19 bin TL. Oğlum 18 yaşına girdiği için devlet sadece yarısını karşılıyor. Ben inşaat işçisiyim. Bana 8 bin 600 lira lazım. Yeter ki evladım sağlığına kavuşsun ne yapmam gerekiyorsa yapmaya hazırım. Başka çıkar yol bulamadım, tedavi için gerekli parayı bulmak için böbreklerimi satışa çıkardım” dedi. Çocukları ve eşi ile birlikte Çumra’ya yerleştiğini iddia eden Mustafa G. eski bir futbolcu olduğunu ve menüsküs nedeni ile futbolu bıraktığını iddia ediyor. Böbreğini satılığa çıkardığını ve Konyalılardan yardım istediğini gözyaşı içinde belirten vatandaş çeşitli raporları ise delil olarak gösteriyor. Raporlarda Oğlu Yusuf Can G.’nin epilepsi hastası olduğu görülürken sonradan ilave edilmiş “Hidrosefali, beyne stent takılacak yazıları gözden kaçmıyor.

2006’da Aydın’da Başlamış

Mustafa G.’nin haber hazırlık sürecinde yapılan sorgulamalarda çok sayıda şehirde aynı usulde para talep ettiği görüldü. İncelemeler sonucunda böbreğini satan vatandaşın çelişkili ifadeler kullandığı ortaya çıktı. Mustafa G., diğer çocuğu Muhammed Can G. için de aynı hastalığa sahip olduğunu belirterek haber yaptırmış ve para toplamış. Mustafa G.’nin “Böbrek satışı” seyahatine 2006 yılı mayıs ayında Aydın’ın Kuşadası ilçesinde başladığı görülüyor. Mustafa G. Aydın’da ulusal bir haber ajansına aynı beyanlarla haber yaptırırken aynı yılın haziran ayında Aksaray’a geçerek burada da yerel gazetelere haber yaptırdığı fark edildi. 2009 yılında Mersin’de görülen Mustafa G. yine ulusal bir haber ajansına haber yaptırarak ameliyat için gerekli parayı bulamadığını ameliyat olmazsa 1,5 aylık bir süre sonra oğlunun felçli kalacağını hatta öleceğini söyledi. Bu haber ulusal pek çok haber sitesinde yayınlandı. 2010 yılında Manavgat’ta benzer haberlerle gündeme gelen Mustafa G. 2011’de Rize Ardeşen’de, 2012’de Samsun’da böbreğini satılığa çıkarırken 2014 yılı mayıs ayında Konya’da da bir yerel gazeteye, temmuz ayında Yalova’da, 2015 nisan ayında  Antalya’da haberini yaptırdı.

Her Şehirde Farklı Numara

Mustafa G. isimli vatandaşın şehir şehir gezip yardım topladığı sırada haberlerde yer alan cep telefonu numarasını da değiştirdiği öğrenildi. Son kullandığı cep telefon numarasını da numara bulma servislerine de kapatan vatandaşı, çeşitli bankalarda bulunan hesaplarda kaç parasının olduğu ise bilinmiyor. Mustafa G. nerede kaldığına ilişkin sorulara ise ‘Şu an ev arıyorum’ şeklinde cevap veriyor. Konu ile ilgili bilgilerine başvurduğumuz Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada ise, “Söz konusu şahsın para bulamadığını sebep göstererek hidrosefali hastalığı nedeni ile oğluna gerek olan ameliyatı olamadığı şeklindeki bilgi doğru değil. Bu konuda Başbakanlığımızın açık talimatı var. Böyle acil bir durumda para ikinci plandadır. Hastanın tedavisi yapılır. Ücret noktası ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumları gibi ilgili mercilerle görüşülerek çözüme kavuşturulur” denildi. Hâlid ŞEN-Merhaba Gazetesi