SON DAKİKA
   YÖK'ten LYS açıklaması    Bitcoin 6 ayda 9 milyar dolar "eridi"    Meclis'te 3 boyutlu ışıklı kutlama    İspanya'da Twitter hesabına soruşturma    İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth 88 yaşında    Ukrayna bayrağını indirip Kırım bayrağı astılar    Şifa niyetine 5 ton mesir saçım için hazır    Irak ordusu Enbar'ı vurdu: 14 ölü    Minibüs üst geçitten düştü: 3 ölü    Barajlarda üretilen elektrik azalacak    Tarihçiler 1915 olaylarını tartışacak    İsrail Gazze'ye saldırdı    Arkadaşları boğulmasın diye proje geliştirdiler    Ziraat Türkiye Kupası finali nerde oynanacak?    Saraybosna 6. Türk Film Festivali başlıyor    İlkokullarda öğretmen başına 19 öğrenci düşüyor    Ekran ışığı vücut saatini bozuyor    Ankara'da trafik kazası    Güney Kore'de batan feribotta ölü sayısı artıyor    Seleka, Bossangoa'yı ele geçirmeyi hedefliyor

Boğaları dize getiren yatırma tekniği: Rueff

Kurban Bayramı'nda istenmeyen görüntülerin önüne geçmek için kullanılan "rueff" tekniğiyle hayvanların eziyet görmeden kesilmesi sağlanıyor.

12 Ekim 2013 Cumartesi, 13:55
Kurbanlıklar, Alman veteriner hekim tarafından ilk defa uygulanan yöntemle çevreye zarar vermeden kesime hazır hale getiriliyor.

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, Alman veterinerler tarafından geliştirilen "rueff" tekniğinin, kurbanlık hayvanların kesime hazırlanması için rahatlıkla kullanılabileceğini söyledi. 

Hayvanı yatırmak için kullanılacak ipin sağlam olması gerektiğine dikkati çeken Yıldız, "Basit, kazaları da minimize eden ve bayramları bayram havasında yaşamamızı sağlayacak bu tekniği kesinlikle tavsiye ediyorum. Bize ait yatırma teknikleri de var ama en kolayı bu. Bu teknik ülkemizde son zamanlarda yayılmaya başladı, daha önce sadece kitaplardaydı" diye konuştu.

Yıldız, kurbanı yatırırken ve keserken eziyet edilmemesi gerektiğini belirterek, söz konusu teknikle kurbanlıklara eziyet ve kazaların önlendiğini anlattı.

"Vatandaşlar hayvanların sağlıklı olmasına dikkat etmeli ve o şekilde kurban kesmeli" diyen Yıldız, "Sağlıklı hayvana baktığınız zaman tüyleri düzgün olur. Burnundan ve gözlerinden akıntı gelmez. Hayvanın çevreye ve hayvanlara ilgisi iyidir. Geviş getirmesi, yürüyüşü ve etli olması bir hayvanın sağlıklı olduğunun göstergesidir. Organlarda veya kaslarda değişiklik olması durumunda veteriner hekimlere bildirsinler. Bilmedikleri veya şüphelendikleri etleri veterinerlere göstersinler, yazılı rapor istesinler" ifadesini kullandı.

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
BASINDA BUGÜN

Yaygın Süreli Yayınlar

Akşam Gazetesi

Bugün Gazetesi

Cumhuriyet Gazetesi

Dünya Gazetesi

Fanatik Gazetesi

Fotomaç Gazetesi

Habertürk Gazetesi

Hürriyet Gazetesi

Milliyet Gazetesi

Milli Gazete

Posta Gazetesi

Radikal Gazetesi

Sabah Gazetesi

Sözcü

Star Gazetesi

Takvim Gazetesi

Taraf Gazetesi

Türkiye Gazetesi

Vakit Gazetesi

Vatan Gazetesi

Yeni Asya Gazetesi

Yeni Şafak Gazetesi

Zaman Gazetesi

Ortadoğu Gazetesi

PARA PİYASALARI

21 Nisan 2014Pazartesi

  • BIST 100 73.329 -0,20
  • DOLAR 2,1355 0,28
  • EURO 2,9485 0,31
  • STERLİN 3,5882 0,34
  • ALTIN 88,274 -0,66
  • O/N REPO 9,7%
  • BİLEŞİK FAİZ 9,74 0,52
  • CUMHURİYET ALTINI 590,05 -0,59
  • EURO/DOLAR 1,3817 0,03
>