Boko Haram Nijeryalıları yerlerinden etti

CITAD Yöneticisi Yunusa Yau, terör örgütünden kaçan insanların açlıktan öldüğünü belirtti LAGOS –  Nijerya’nın kuzey doğusunda Boko Haram terörünün vurduğu yerlerdeki binlerce kişinin açlık ve sığınacak yer olmaması nedeniyle can verdiği bildirildi. Bölgede yardım ve geliştirme programları düzenleyen Bilgi Teknolojileri ve Gelişim Merkezi (CITAD) Yöneticisi Yunusa Yau, Kano kentinde düzenlediği basın toplantısında, gıda ve sığınacak yer olmamasından yakınan […]

Eklenme: 1 Haziran 2016 - 12:37 / Son Güncelleme: 1 Haziran 2016 - 12:37 / Editör: Arzu CİHANGİR

CITAD Yöneticisi Yunusa Yau, terör örgütünden kaçan insanların açlıktan öldüğünü belirtti

LAGOS –  Nijerya’nın kuzey doğusunda Boko Haram terörünün vurduğu yerlerdeki binlerce kişinin açlık ve sığınacak yer olmaması nedeniyle can verdiği bildirildi.

Bölgede yardım ve geliştirme programları düzenleyen Bilgi Teknolojileri ve Gelişim Merkezi (CITAD) Yöneticisi Yunusa Yau, Kano kentinde düzenlediği basın toplantısında, gıda ve sığınacak yer olmamasından yakınan binlerce insanın günden güne açlıktan öldüğünü söyledi.

Yau, örgütün şiddetinden kaçan yüz binlerce insanın dağ ve çalılık gibi gizlenecek yerlerde sıkışıp kaldığını ve yerlerinden edilmiş belgesiz insanlar olarak tarım veya ticaretle uğraşamadıklarını belirtti.

Bölgede 2 milyon insanın yerinden edildiğine dikkati çeken Yau, bu kişilerin bir kısmının hükümetin Maiduguri, Bama ve Yola kentlerinde kurduğu kamplara sığındığını ifade etti.

CITAD Yöneticisi Yau, yardım malzemelerinin bu kamplara yönlendirildiğini ancak bağlantı kurulamayan toplulukların yardıma daha fazla ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Maiduguri kentinin dışında kalan bölgelerde durumun daha da vahim olduğuna işaret eden Yau, insanların su ve gıda eksikliğinden hayatlarını kaybettiklerini vurguladı.

Yağmur sezonunun gelmesiyle sığınacak yerleri olmayanların durumunun daha da kötüye gideceğine değinen Yau, birçok yardım kuruluşunun yerlerinden edilmiş insanlara yardım teklif ettiğini ancak bunun derinlere inemediğini açıkladı.

Yau, hükümete, milyonlarca insanın açlıktan ölmesinin önüne geçilmesi için bölgede acil insani kriz ilan etme ve ülkenin kuzeydoğusuna insani müdahalede bulunulması için kapsamlı bir çerçeve oluşturulması çağrısı yaptı.

Bu bağlamda, ülke içinden yerlerinden edilmiş insanlarla ilgili projelerin yanında onlarla ilgili politikalar üretilmesi gerektiğini söyleyen Yau, ülkenin bu kişilerle ilgili herhangi bir politikasının olmadığını hatırlattı.

Muhabir Büşra Selvi Öğütcen

AA