Borçlanmayı abartmayın

Gündüz, harcamalara sağlanan taksit imkanı ve tüketici kredilerinde vadelerin artmasının geçici anlamda pozitif bir çözüm olduğunu söyledi.  Uygulamanın “Nasıl olsa krediler dağıtılıyor, kredi kartlarında 12 ay taksit imkanı başladı, biz daha da kredi alalım” şeklinde algılanmaması gerektiğini kaydeden Gündüz, “ Krediler ve taksit olanakları ihtiyaç doğrultusunda kullanılmalı, kredi vadeleri artınca, kredi maliyetleri de arttı” dedi.

Eklenme: 18 Ekim 2016 - 10:44 / Son Güncelleme: 18 Ekim 2016 - 10:44 / Editör: Büşra Kılıç

Yalçın KÜÇÜK- Antalya Hilal Gazetesi- Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, yürürlüğe giren kredi ve kredi kartı düzenlemesi ile tüketici kredilerinde artan vadede maliyetin arttığına dikkati çekerek, vatandaşların yeni düzenlemeyi doğru yorumlaması gerektiğini vurguladı.

Neşet Gündüz, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi işlemleri ile banka ve kredi kartları hakkındaki yönetmelik değişikliğini tüketiciler adına olumlu karşıladıklarını, yapılan değişikliklerle ekonominin hareketleneceğini belirterek aynı zamanda hükümetin yaptığı bu düzenleme ile ileride ekonomide karşılaşılması muhtemel bazı sorunlara karşı önlem aldığını söyledi.

AŞIRIYA KAÇMADAN BORÇLANILMALI

“Bazı harcamalara sağlanan taksit imkanı ve tüketici kredilerinde vadelerin artması geçici anlamda pozitif bir çözüm” diyen Başkan Gündüz, “Bu vatandaş tarafından ‘nasıl olsa krediler dağıtılıyor, kredi kartlarında 12 ay taksit imkanı başladı, biz daha da kredi alalım’ şeklinde algılanmamalı. Krediler ve taksit olanakları ihtiyaç doğrultusunda kullanılmalı çünkü kredi vadeleri artınca, kredi maliyetleri de arttı. Örneğin önceden 20 bin liralık kredi size 36 ay vadede 25 bin liraya mal olurken, şimdi 48 ayda 30 bin liraya mal olacak. Kredi maliyetlerin artması vatandaşa ekstra bir borç yükünü getirecek. Abartmadan, aşırıyı kaçmadan borçlanılmalı çünkü borçlanma imkanı demek, illa borçlanılması gerektiği anlamına gelmiyor” şeklinde konuştu.