“Boş işlerle uğraşmadık”

Ülkede her eline mikrofonu alanın ar-ge ve inovasyon dediğini söyleyen Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) Başkanı Ali Bahar, “Bugün bir bankayla, bir sanayici konuştuğunda, banka teminatla finanslandırma konusunu gündeme getiriyor” dedi.

Eklenme: 20 Aralık 2016 - 09:26 / Son Güncelleme: 20 Aralık 2016 - 9:26 / Editör: Büşra Kılıç
ANTALYA ORGANIZE SANAYI BOLGESI (OSB) BASKANI ALI BAHAR (FOTODAKI), MAASI 2-3 BIN LIRADAN BASLAYIP NITELIK VE POZISYONUNA GORE 10 BIN LIRAYI ASACAK DUZEYDE ISLERLE ILGILI NITELIKLI ELEMAN SORUNUNUN CIDDI BOYUTTA OLDUGUNU SOYLEDI.(FOTO:MEHMET CINAR/ANTALYA-DHA)

ŞEHİRLE ÖZDEŞLEŞMEK LAZIM

Yalçın KÜÇÜK- Antalya Hilal Gazetesi- Antalya’nın şehir olarak çok ciddi anlamda kriz yaşamadığını söyleyen OSB Başkanı Ali Bahar, “Antalya’da olmayan kriz şimdi kendi güçlerinin üzerindeki kriz olarak karşımızda. Antalya’nın tüm dinamiklerinin bununla baş edebileceğini düşünüyorum. Biz burada sadece boş işlerle uğraşmadık. Burada tarım yapan insanlar AR-GE ve inovasyonlarına önem verdiler. Antalya’daki yatak sayısı gibi dünyada çok az yerde yatak sayısı var. Genç otellerimiz var. Bu nedenle Antalya’nın dinamikleriyle bunun altından kalkılabileceğini düşünüyorum. Enseyi karartmamak gerekiyor. Bizim yapmamız gereken turizmi şehrin içiyle özdeşleştirmek” şeklinde konuştu.

Ülkede her eline mikrofonu alanın ar-ge ve inovasyon dediğini söyleyen Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) Başkanı Ali Bahar, “Bugün bir bankayla, bir sanayici konuştuğunda, banka teminatla finanslandırma konusunu gündeme getiriyor” dedi.

EKSPERTİZ SİSTEMİNE DE ÇÖZÜM BULUNMALI

“Bugün bir fabrikanın bina değeri 10 lira olabilir ama içerisindeki makine değeri 20 lira” diyen Başkan Bahar, “Siz ar-ge ve inovasyonu binayla yapabilir misiniz? Bunu ancak teknolojik gelişmeler gelişmiş makinelerle yapabilirsiniz. Ancak makineler finanslandırılmıyor. Bence en büyük sıkıntı bu, bunun çözülmesi gerekiyor. Bununla birlikte ekspertiz sistemine de çözüm bulunmalı. Çünkü eksper geliyor 10 liralık yere 7 liralık değer biçiyor. Bunların hepsi yanlış. Devletin bu mevzuata el atması gerekiyor. Türkiye zaten finansman anlamında sığ bir ülke. Buna bu mevzular da eklenince sığlık artıyor” şeklinde konuştu.

ENSEYİ KARARTMAMAK LAZIM

Antalya’nın içerisinde bulunduğu kriz ortamından kurtulabileceğini dile getiren Ali Bahar, “Turizm, tarım ve gelişen organize sanayi gibi elimizde kocaman değerler var çünkü, elimizde. Antalya’da olmayan kriz şimdi kendi güçlerinin üzerindeki kriz olarak karşımızda. Antalya’nın tüm dinamiklerinin bununla baş edebileceğini düşünüyorum. Biz burada sadece boş işlerle uğraşmadık. Burada tarım yapan insanlar AR-GE ve inovasyonlarına önem verdiler. Antalya’daki yatak sayısı gibi dünyada çok az yerde yatak sayısı var. Genç otellerimiz var. Bu nedenle Antalya’nın dinamikleriyle bunun altından kalkılabileceğini düşünüyorum. Enseyi karartmamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLMELİ

“Bizim yapmamız gereken turizmi şehrin içiyle özdeşleştirmek” diyen OSB Başkanı Ali Bahar şöyle konuştu: “Bunun için de ulaşım sorununu çözmekten başka çaremiz yok. Antalya’nın merkezini kolay ulaşılabilir hale getirmemiz gerekiyor. Yurtdışında çoğu bölgede bizim köy dediğimiz onların banliyö dediği yerlere trenle ulaşım sağlanabiliyor. Biz hala köyde insanı nasıl tutarız diye düşünüyoruz ama köyde doğan her çocuk 17-18 yaşına geldiğinde köyden kaçıp, şehirde yaşamak istiyor. Rüzgara karşı koşmaya çalışıyoruz. Biz bu ulaşımı köylere kadar taşımalıyız ki oralar banliyö haline gelsin, ulaşım sağlanabilsin, hem orada hem burada istihdam sağlanabilsin.”

SANAYİCİ KATMANINA İHTİYAÇ VAR

Antalya’da bazı ön yargıları yıkmak için şehir ve OSB arasındaki duvarları kaldırdıklarını söyleyen Başkan Ali Bahar, “Kurumlar Antalya’da yerlerini kuruyorlar, etraflarına duvarları örüyorlar ve orada yaşıyorlar. Böyle birçok kurum var ama biz böyle olmak istemiyoruz. Bizim sanayicimiz fabrikasından çıktıktan sonra şehrin içinde rastlanabilen insanlar. Siz onları ismen tanıyorsunuz ama firmalarını bilmiyorsunuz. Onları firmalarıyla da tanıyın diye basın birimimizi kurduk. Bu konuda gayet başarılı bir şekilde ilerliyoruz. Çünkü toplumun katmanlara ihtiyacı var. Antalya’nın da sanayici katmanına ihtiyacı var. Toplumda değişik katmanlar olmazsa o toplum nefes alamaz. Basın birimimiz gerekli faydayı bu anlamda yaratıyor.