Bozdağ: Afrin’de daha yapacak çok işimiz var

Başbakan Yardımcısı Bozdağ: “Afrin’de şu anda kontrol sağlandı ama Afrin’de Türkiye’nin işi bitmedi. Daha yapacak çok işimiz var.” dedi.

Eklenme: 19 Mart 2018 - 13:42 / Son Güncelleme: 19 Mart 2018 - 13:42 / Editör: Ömer Faruk Orkçu

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, “Afrin’de şu anda kontrol sağlandı ama Afrin’de Türkiye’nin işi bitmedi. Daha yapacak çok işimiz var.” dedi.

“Bölgenin temizlenmesi gerekiyor”
Afrin’de meydana gelen patlamaya ilişkin Başbakan Bozdağ, “Bildiğiniz gibi bugün meydana gelen bir patlamada orada siviller ve ÖSO mensupları hayatını kaybetti. Teröristlerin kaçmadan önce bölgede pek çok tuzaklamalar, mayınlamalar yaptığını biliyoruz. Öncellikle o bölgedeki bütün alanların bu tuzaklardan temizlenmesi, patlayıcı ve benzeri risk oluşturacak şeylerden temizlenmesi gerekiyor.”

“Sivil halkın meskun bulunduğu alanlara hiçbir zarar verilmemiştir”
Zeytin Dalı Hareketi’ni değerlendiren Bozdağ şunları kaydetti:

“Bizim Afrin bölgesine yaptığımız Zeytin Dalı Harekatı; sadece bölgeyi PYD/YPG/PKK/KCK ve DEAŞ teröristlerinden temizleme hedefiyle sınırlı değildir. Bu sadece hedeflerden biri. En önemli hedef; bölgede bir terör koridoru ve terör devleti oluşturulması projesini çökertmektir. Zeytin Dalı Harekatı dün ulaştığı son başarılı hedeflerle beraber terör koridoru ve terör devleti oluşturma projesini de yok etmiştir, çökertmiştir. Bu harekat sırasında mabetlere, okullara, hastanelere, sivil halkın yoğun yaşadığı yerlere, sivil halkın meskun bulunduğu alanlara hiçbir zarar verilmemiştir.”

AA