Bozuk yumurtalara hücum

Muratpaşa İlçesi sınırları içinde Bayındır Parkı’na yakın bir noktada bulunan çöp konteynerine atılmış koli koli yumurtalar dikkat çekti.

Eklenme: 5 Ekim 2016 - 09:20 / Son Güncelleme: 5 Ekim 2016 - 9:40 / Editör: Büşra Kılıç

SÜREKLİ TOPLUYORUM

Murat ŞENTÜRK- Antalya Hilal Gazetesi- Yumurtaların bozulmuş olabileceği düşünülürken bir vatandaş yumurtaları kolilerle birlikte toplayıp evine götürdü. Yumurtaların bozuk olma ihtimalini hiçe sayan vatandaş neden topluyorsunuz? sorusuna ‘ben hep gelip buradan topluyorum’ diye yanıt verdi.

Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı ise yumurtaların sağlam olsa bu şekilde atılmayacağını, atılmış ise çok ciddi zehirlenmeye yol açabileceğini vurguladı. Yardımcı, “Vatandaşın karnı aç olsa bile, yumurta alacak parası olmasa bile çöpten bozuk yumurtayı alıp tüketmesi intihar ile eş değerdir. Bu noktada işletme veya her neresi ise yumurtaları kapalı bir şekilde çöp konteynerine koymalıydı” diye konuştu. Söz konusu çöp konteynerinin Muratpaşa Belediyesi’ne ait Huzurevi’ne çok yakın olduğu biliniyor.

Öte yandan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “Türk Gıda Kodeksi Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği’nde” yaptığı düzenmeler ile yumurtanın üretimi, satışı, muhafazası ve standartlarıyla ilgili kriterleri yayınlamıştı. Yumurtaların kabuğuna yazılan işletme numarası ve kümes numarasının yanında, yumurtlama tarihinin yazılı olması şartı aranırken, 28 günlük tüketim süresinin ihlal edilemeyeceği belirtiliyor. Mevcut uygulama da sadece ambalajın üzerine son tüketim tarihi yazılması zorunlu. A sınıfı yani doğrudan insan ve gıda sanayisi için olan yumurtalar yumurtlama tarihinden itibaren en fazla 21’nci güne kadar satış için raflarda tutulabilecek.

Yumurtlama tarihi 21 günü geçen yumurtalar raflardan toplanacak. Böylece 28 günlük son tüketim tarihine kadar en az 7 günlük süre bırakılmış olacak. Buna göre raflarda 21 günlük tüketim tarihi dolmuş olan yumurta toplanıp iade edilecek, bu yumurtalar ise ‘likitçiler’ denilen likit pastörize yumurta satan yerlere yüzde 70-80 düşük fiyata satılacak.