Bu mahalle ölüm kokuyor

Akabe Mahallesinden geçen sanayi enerji nakil tellerin evlerin üzerinden geçtiği için mahalle sakinleri sürekli bir korku içerisinde yaşıyor.

Eklenme: 14 Ekim 2016 - 11:13 / Son Güncelleme: 14 Ekim 2016 - 11:13 / Editör: Büşra Kılıç

Hasan RAY- Şanlıurfa Olay Gazetesi- Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesine Bağlı Akabe Mahallesinden geçen Yüksek gerilin sanayi hattı mahalle sakinlerini korkutuyor. Evlere oldukça yakın mesafeden geçe elektrik tellerinin büyük kısmı evlerin üzerinden geçtiği için vatandaşlar korku içerisinde yaşıyor. Büyük tehlike içerisinde yaşayan vatandaşlar elektrik nakil hatlarının tehlikeli olduğunu ve bir an önce gerekli önlemlerin alınmasını istiyor.

Çarpık kentleşmeden kaynaklı

Çarpık kentleşmeden kaynaklı gelişi güzel kurulan mahallede bazı binalar enerji nakil hatlarını altına kurulmuş. Evlerin zamanla üçüncü kata kadar yükseltilmesi sonucu elektrik telleriyle aradaki mesafede hatırı sayılır şekilde azaldı. Sanayi enerjisi ikmal hatlarının oldukça kalın olan telleri evlerin hemen üzerinden geçtiği için vatandaşlar evlerinin damını kullanmaktan çekiniyor. Olası kazalarda ölümlere sebep olacak büyüklükte olan bu hatların şehir dışında kurulması gerekiyor.

Çocukların oyun alanı oldu

Vatandaş elektrik tellerinin tehlikesinden dolayı sıkıntılarını dile getirirken çocuklarının hatları taşıyan direklerin olduğu alanda oyun oynaması da ayrı bir sıkıntı yaratıyor. Elektrik hatlarını taşıyan direklere tırmanan çocuklar ise bunu sadece bir oyundan ibaret olarak görüyor. Direklere tırmanan çocuklar canlarını tehlikeye atarak, çocukluklarının yaşamaya çalışıyorlar. Bu duruma tepkili olan vatandaşlar, çocuklarını korkarak sokağa bıraktıklarını söyledi.

Elektrik telleri parkın üzerinden geçiyor

Bir taraftan evlerin üzerinden ve yanından geçen elektrik tellerinin saçtığı tehlike devam ederken diğer yandan da Demokrasi Şehidi Mustafa Direkli’nin isminin verildiği parkın üzerinde geçen teller parkta zaman geçirmek isteyen vatandaşları ve çocukları tehdit ediyor. Günün her saati oldukça kalabalık olan parkta zaman geçiren vatandaşların üzerinden geçen hatların sebep olduğu tehlike devam ediyor. Hem mahallede hem de parkta oyun oynayan çocuklar hatların altında zaman geçiriyor.

‘Uzmanlar uyarıyor!’

Yüksek gerilim enerji hatlarının insan sağlığına etkisinin oldukça fazla olduğunu belirten uzmanlar, bu hatların yerleşim alanları üzerinden geçirilmemesi gerektiği söyledi. Uzmanlar,Halkın yoğun olarak bulunduğu dinlence ve eğlence yerleri, oyun alanları, çocuk parkları, okul ve hastane bahçelerinin üstlerinden yüksek gerilim hatları geçirilmemesi konusunda uyarılar yaparken yetkililerin bu hatları görmezlikten gelmesi akıllarda soru işareti bırakıyor.

‘İnsanlar bu alanlardan uzaklaştırılmalıdır’

Bu tür tellerin yerleşim alanlarından geçmesi durumunda tehlikeli olacağı söyleyen uzmanlar, Böyle yerlerde elektrik alan şiddeti ölçümleri yapılması gerektiğini belirterek duruma göre önlemler alınması gerektiğini belirtti. Uyarılarını sürdüren uzmanlar, buralarda aşırı ölçüm değerlerine ulaşılması halinde, buralara vatandaşların girmesinin engellenmesi gerektiğin altını çiziyor. Akabe Mahallesinde ise enerji hatlarını n arasına yaşam devam ediyor.

Kalp rahatsızlığına neden oluyor

İnsanın vücudunda zaten elektrik bulunduğuna dikkat çeken uzamanlar, söz konusu enerji hatlarının kalpte ritim bozukluğuna sebep olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı; “Vücut dışından gelen ve yukarıda belirtilen 50 Hertz gibi düşük frekanslı ek manyetik alanlar, vücut içinde ayrıca elektrik alanları ve akımlar oluşturuyorlar. Bunlar ise sinir ve kas hücrelerinde olumsuz uyarımlara neden olabiliyorlar. Ancak bunların ortaya çıkması 4-6 Volt/m üzerindeki elektrik alan şiddetlerinde görülebiliyor. Vücuttaki alan şiddeti arttıkça, bu çeşit olaylar artabiliyor ve sinir sistemi bozularak ‘kalp ritim bozukluğu’ ortaya çıkabiliyor.”